Chiny
Chiny - Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.
Obecnie dwa państwa uznają się za prawowitych depozytariuszy chińskiej państwowości:
- Chiny Chińska Republika Ludowa czyli Chiny kontynentalne
- Tajwan Republika Chińska na Tajwanie
Informacje o współczesnych państwach chińskich zamieszczone są w powyższych hasłach.
Nauka zajmująca się szerokim zakresem zagadnień związanych z Chinami to sinologia.
Nazwa Chin
W przeszłości Chiny miały wiele różnych nazw. Rzymianie nazywali je Serica. Od czasów Marco Polo przyjęła się nazwa Kataj (ros. Kitaj, od Kitanów), a w epoce odkryć geograficznych China i wywodząca się od niej nowa nazwa łacińska – Sina (patrz: sinologia), obie pochodzące z sanskrytu (od dynastii Qin), bo Indie były pierwszym krajem Azji, do którego dopłynęli Portugalczycy. Do XVII w. portugalska China i opisany przez Marco Polo Kataj były uważane za odrębne kraje, a na mapach daleko na północ od Pekinu umieszczano Chanbałyk. Jednym z pierwszych, którzy zwrócili uwagę na ten błąd był polski jezuita, o. Michał Boym.
Benedykt Chmielowski, autor późnobarokowej encyklopedii Nowe Ateny tak pisał o nazwie Chin: Luzytańczykowie i Hiszpanii Chińskie państwo nazywają Chinam, Włosi Toskańcy Cinam, Niemcy Tchinam, Arabowie zowią Sin, Ptolemeusz Geograf Sin y Sericam, Saraceni Katay albo Kitay, sami zaś Chińczykowie państwu swemu co raz inne dają imię, gdy inna tam panuje familia (...)
W języku polskim funkcjonowała początkowo zaczerpnięta z języków europejskich nazwa China, z "ch" czytanym według lekcji polskiej, co dodatkowo oddaliło ją od pierwowzoru. Podobnie jak w przypadku Indii, nazwa ta została z czasem wyparta przez formę w liczbie mnogiej – Chiny.
Sami Chińczycy najczęściej nazywają swój kraj Zhōngguó (中国), czyli Państwo Środka. W języku chińskim istnieje jednak wiele nazw tego kraju o różnym zabarwieniu stylistycznym i emocjonalnym, m.in. Zhōnghua, Tiānxià albo Shénzhōu – nazwa serii statków kosmicznych Shenzhou została pomyślana jako homofon nazwy Chin.
Inne hasła zawierające informacje o "Chiny":
II wiek
...
Xiamen
Na mapach:
24°36'N 118°46'E / 24.6, 118.767
Xiamen厦门Xiamen厦门Xiamen厦门
Państwo
Chiny
Prowincja
Fujian
Burmistrz
Liu Cigui
Powierzchnia
1565
km²
Położenie24° 36'
N
118° 46'
E
Ludność (2008)•
liczba ludności
2 490 000
Nr kierunkowy
592
Kod pocztowy
361000Położenie na ...
Linköping
...
I wiek
...
XVI wiek
...
Franciszek Clet
...
Jan Chen Xianheng
...
Wojna jądrowa
aż do poczatku XXI w. Podobne plany operacyjne posiadały także ZSRR i Chiny.Zobacz też:
Zima nuklearna
...
1225
...
Uniwersytet
...
Inne lekcje zawierające informacje o "Chiny":
202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 6)
również kwestiami zbrojeń morskich. Przedstawicielami państw uczestniczących w konferencji waszyngtońskiej byli: Belgia, Chiny, Francja, Holandia, Japonia, Portugalia, USA, Wielka Brytania, Włochy.
...
221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 19)
...
221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 20)
...
|