Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Chiński program kosmiczny

Chiński program kosmiczny

Chiński program kosmiczny ruszył w Chińskiej Republice Ludowej w 1956 roku z pomocą ZSRR . Po rozłamie radziecko-chińskim w 1960 roku, program był kontynuowany chińskimi środkami. Pierwszy chiński satelita, Dong Fang Hong 1 , został wystrzelony w 1970 roku, dzięki czemu Chiny stały się piątym w historii mocarstwem kosmicznym. Rozpoczęty w 1968 roku program lotów załogowych przyniósł owoce dopiero w 2003 , kiedy Chiny wystrzeliły na orbitę statek Shenzhou 5 z Yang Liweiem na pokładzie. W ten sposób stały się trzecim państwem na świecie, po Rosji i USA , zdolnym wysłać człowieka w przestrzeń kosmiczną.

Spis treści

Historia

Początek programu kosmicznego ChRL datuje się na 1956 rok, kiedy Qian Xuesen został deportowany ze Stanów Zjednoczonych po oskarżeniu go o bycie komunistą na fali wydarzeń Maccartyzmu . Po powrocie do Chin został pierwszym dyrektorem programu balistycznego, stając się „ojcem chińskiego programu kosmicznego”.

1 marca 1956 ruszył Projekt 581, 12-letni plan zakładający m.in. umieszczenie pierwszego chińskiego satelity na orbicie do 1959 roku.[1] ChRL wspierał technologicznie Związek Radziecki . Jednak plany tak szybkiego wystrzelenia satelity musiały zostać przesunięte, kiedy w 1960 roku nastąpił rozłam radziecko-chiński i ChRL musiała kontynuować swój program samodzielnie.

W 1962 odbyła się nieudana próba Dongfeng 2 (DF-2), pierwszego chińskiego pocisku balistycznego. Poprawiony DF-2A został z sukcesem wystrzelony w 1964 roku oraz z jego użyciem Chiny dokonały pierwszego udanego testu broni jądrowej .

Z technologii Dongfeng wywodzą się także rakiety nośne Długi Marsz (CZ – Chang Zheng), z których CZ-1 zostały użyta do wystrzelenia Dong Fang Hong 1 ( Wschód jest czerwony 1), pierwszego chińskiego satelity. Tym samym w 1970 roku Chińska Republika Ludowa dołączyła do grupy pięciu państw zdolnych samodzielnie wystrzelić satelitę w przestrzeń kosmiczną (po ZSRR , USA , Francji i Japonii ).

Rodzina chińskich rakiet nośnych Długi Marsz

Dalszy rozwój rakiety Długi Marsz pozwolił ChRL uruchomić w 1985 roku program komercyjny, dzięki któremu zostało wysłane ponad 30 satelitów zagranicznych, głównie w interesie krajów Azji i Europy . Stany Zjednoczone długi czas podchodziły z rezerwą do chińskich usług kosmicznych z powodu obaw przed transferem technologii i w 2000 roku ogłosiły oficjalne embargo.

W 1992 roku ChRL uruchomiła projekt 921-1, znany lepiej jako Program Shenzhou . Celem projektu są załogowe loty kosmiczne . Po wystrzeleniu kilku próbnych rakiet, w tym ze zwierzętami na pokładzie, w 2003 roku wystartował lot Shenzhou 5 , na pokładzie którego znajdował się pierwszy chiński kosmonauta , Yang Liwei .

Plany na najbliższą przyszłość

W dokumencie zatytułowanym "Chińskie działania kosmiczne w 2006 roku" opublikowanym przez Radę Państwa zostało zawarte podsumowanie dotychczasowych osiągnięć oraz plany na najbliższe pięć lat i dłużej.[2] Do najważniejszych zadań należą:

  • Rozwinięcie rakiet nowej generacji, w tym zwiększenie ładowności do 25 ton przy locie na LEO oraz 14 ton na orbitę geostacjonarną .
  • Uruchomienie wysokiej rozdzielczości systemu obserwacyjnego Ziemi, wysłanie szeregu satelitów meteorologicznych.
  • Opracowanie planów rozwoju teledetekcji satelitarnej oraz integracja dotychczasowych systemów.
  • Rozwinięcie oraz wysłanie na orbitę geostacjonarną satelitów telekomunikacyjnych oraz satelity telewizyjnego, tzw. DBS (zobacz Antena satelitarna ).
  • Umożliwienie astronautom prac w otwartej przestrzeni kosmicznej, w tym prowadzenie eksperymentów nad kosmicznym rendezvous i dokowaniem.

Niektóre programy kosmiczne

Moduł powrotny statku Shenzhou 5

Program Shenzhou

Projekt 921-1, znany lepiej jako Shenzhou ( chin .: 神舟; pinyin : Shén Zhōu) to program załogowych lotów kosmicznych . Rozpoczęty w 1992 roku, wzbudzał kontrowersje podobnie jak programy kosmiczne w innych krajach. Pojawiły się pytania, czy Chiny powinny wydawać pieniądze na takie cele, kiedy można było je wydać bezpośrednio na naukę i inne pilne problemy. Poprzednie próby wysłania człowieka w kosmos nie powiodły się z braku funduszy. W mediach pojawiły się jednak komentarze, że eksploracja kosmosu to przeznaczenie ludzkości i Chiny nie mogą pozostać w tyle. Loty są także traktowane prestiżowo, podobnie jak Letnie Igrzyska Olimpijskie 2008 w Pekinie , licząc że sukcesy podniosą międzynarodowe znaczenie ChRL.

Eksploracja księżyca

Chiński Program Eksploracji Księżyca ( chin .: 中国探月; pinyin : Zhōngguó Tànyuè; ang . Chinese Lunar Exploration Program, CLEP) został ogłoszony w 2003 roku. W początkowej fazie zakłada bezzałogowe badania Księżyca . Przewiduje realizację trzech etapów do 2020 roku, z czego pierwszy już jest realizowany: wystrzelono Chang'e 1 . Dalej planuje się wysłanie łazika podobnego do Spirit czy Opportunity . W przyszłości planowane są także loty załogowe na Księżyc .

Misja na Marsa

Chińska Agencja Kosmiczna (CNSA) ogłosiła w 2006 roku, że ChRL planuje głęboką eksplorację kosmosu, z wyszczególnieniem Księżyca i Marsa .[3] Pierwszy bezzałogowy program badania Marsa powinien trwać w latach 2014 - 2033 , po czym w latach 2040 -2060 trwałaby faza lotów załogowych.[4]

Plany te wiążą się z możliwością zaistnienia drugiego międzynarodowego wyścigu kosmicznego , która pojawiła się pod koniec XX wieku, wraz z przejęciem przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) inicjatywy w komercyjnych lotach wykorzystujących rakiety Ariane , a także rywalizując z NASA w bezzałogowej eksploracji kosmosu.

Kosmodromy w Chinach

Chiny posiadają obecnie cztery kosmodromy . Budowa piątego ma się rozpocząć pod koniec 2008 roku.[5]

Przypisy

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Chiński program kosmiczny":

II wiek ...

I wiek ...

1398 ...

1884 ...

Nowa Anglia ...

Stanisław Hozjusz ...

Taylor Swift ...

Janusz Józefowicz ...

1986 ...

Boris Blacher ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Chiński program kosmiczny":

204 Kryzys europejskiej myśli demokratycznej (plansza 7) ...

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 8) ...

210 Przewrót majowy i sanacja (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie