Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Chrom

Chrom

Chrom
Chrom

Chrom
Dane ogólne
Nazwa, symbol, l.a. Chrom, Cr, 24
Grupa, okres, blok 6 (VIB) , 4, d
Właściwości metaliczne metal przejściowy
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
warunków normalnych (0 °C, 1013,25 hPa)

Chrom (Cr, łac. chromium) – pierwiastek chemiczny , metal przejściowy z bloku d układu okresowego . Posiada 13 izotopów , od 45Cr do 57Cr, z czego trwałe są izotopy 50, 52, 53 i 54. Został odkryty w roku 1797 przez Louisa Nicolasa Vauqellina .

Spis treści

Występowanie

Występuje w skorupie ziemskiej w ilościach ok. 102 ppm , głównie w postaci minerałów chromitu i krokoitu .

Z punktu widzenia odżywiania najlepszym źródłem chromu są drożdże piekarskie , a także kolby kukurydzy , gotowana wołowina , jabłka , kasze , chleb gruboziarnisty oraz płatki zbożowe.

Właściwości

Chrom metaliczny jest srebrzystoszarym metalem (z błękitnym połyskiem w świetle); na powietrzu reaguje z tlenem, ulega pasywacji i powstaje tlenek chromu(III) , który tworzy powłokę ochronną i zabezpiecza postępowaniu korozji na metalu. W reakcji ze stężonym kwasem azotowym(V) chrom ulega pasywacji , a z rozcieńczonym reaguje.

Zastosowania

Ze względu na swoje antykorozyjne właściwości, chrom jest stosowany jako zewnętrzna warstwa pokrywająca elementy stalowe, poprawiająca ich wygląd oraz chroniąca przed korozją , jest także składnikiem stali nierdzewnych (chromowych). Stal taka jest stosowana m.in. w armaturze łazienkowej lub w samochodach, ale także w produkcji samolotów, broni i pojazdów wojskowych.

Związki

Najważniejszym związkiem jest FeCr2O4 (FeO•Cr2O3), czyli chromit , posiadający silne własności diamagnetyczne . Stosowany jest jako aktywna warstwa w taśmach magnetycznych.

Roztwory soli Cr(III) i Cr(VI) posiadają bardzo intensywne barwy (zieloną i pomarańczową), co jest wykorzystywane w fotochemii i technikach kolorymetrycznych .

Mieszanina Na2Cr2O7 z kwasem siarkowym jest nazywana chromianką i służy do mycia szkła laboratoryjnego.

Tlenek chromu(III) (zieleń chromowa) jest używany jako pigment .

Sole chromu(VI) są toksyczne i mają właściwości rakotwórcze.

Znaczenie biologiczne

Chrom jest obecny w centrach aktywnych wielu enzymów i jest niezbędnym do życia mikroelementem . Ułatwia przenikanie glukozy z krwi do komórek. Zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę , hormon regulujący prawidłowe stężenie glukozy we krwi. Współdziała z tym hormonem w syntezie białek . Zmniejsza ryzyko zawału serca i rozwoju miażdżycy , ponieważ obniża stężenie całkowitego cholesterolu i jego frakcji LDL (tzw. zły cholesterol), a zwiększa ilość HDL (tzw. dobry cholesterol).

Niedobór tego pierwiastka (na +3 stopniu utlenienia) może mieć wpływ na rozwój cukrzycy u dorosłych oraz chorób układu krążenia .

Nawet niewielkie ilości chromu na +6 stopniu utlenienia mają działanie szkodliwe dla zdrowia człowieka. W codziennym życiu kontakt z materiałami zawierającymi chrom, takimi jak skóry garbowane chromowo, środki wybielające, farby i lakiery zawierające chrom, może prowadzić do wystąpienia reakcji uczuleniowych. Chrom jest najczęstszą przyczyna zawodowego wyprysku kontaktowego . Większe stężenia chromu sześciowartościowego ma działanie toksyczne, mutagenne i kancerogenne . Chrom sześciowartościowy posiada zdolność penetracji błon komórkowych i przedostawania się do wnętrza komórki, gdzie ulega redukcji do chromu trójwartościowego, który sam nie jest w stanie dostać się do wnętrza komórek, uwalniając przy tym elektrony , które uszkadzają błonę. Sam chrom trójwartościowy znajdujący się we wnętrzu komórki tworzy związki kompleksowe , między innymi z DNA uszkadzając go tym samym, co może prowadzić w rezultacie do powstania nowotworu .

Światowe wydobycie rud chromu w przeliczeniu na czysty składnik

W światowym wydobyciu chromu, wynoszącym w 2002 r. 5 mln ton, przodowały: RPA (2,4 mln ton), Indie (1 mln ton), Kazachstan (0,9 mln ton) i Zimbabwe (0,3 mln ton).


Inne hasła zawierające informacje o "Chrom":

Lantan ...

Cez ...

Ruten ...

Technet ...

Niob ...

Cyrkon (pierwiastek) ...

Itr ...

Tytan (pierwiastek) ...

Skand ...

Neon (pierwiastek) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Chrom":

Afryka – zagadnienia społeczno-gospodarcze (plansza 22) kamienny (80% zasobów Afryki) – Palabora – 6. miejsce na świecie, metale kolorowe (Chrom, mangan, srebro) - Postmasburg pierwiastki radioaktywne (tor, uran) - wydobycie uranu 9. ...

Chrom i jego związki (plansza 8) e height=380 width=770 > Charakter chemiczny Chromu wraz ze wzrostem stopnia utlenienia zmienia się podobnie jak w przypadku ...

Chrom i jego związki (plansza 5) e height=380 width=770 > Chrom należy do pierwiastków przejściowych bloku d (zewnątrzprzejściowych) 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie