Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ciekły hel

Ciekły hel

Ciekły hel - hel pierwiastkowy w stanie ciekłym .

Hel występuje w stanie ciekłym tylko w bardzo niskich temperaturach . Temperatura wrzenia i punkt krytyczny zależą od składu izotopowego (patrz tabela poniżej). Gęstość ciekłego helu przy ciśnieniu 1 atm wynosi w przybliżeniu 0,125 g/cm3.

Izotop helu 4He po raz pierwszy skroplił Kamerlingh Onnes 10 lipca 1908 roku. Ciekły 4He jest stosowany w kriogenice ; jest używany do chłodzenia nadprzewodzących magnesów stosowanych w spektroskopii MRI i NMR , a także w akceleratorach cząstek naładowanych w celu zmiany kierunku ich ruchu.

Temperatura skraplania helu jest bardzo niska ze względu na małą masę atomową tego pierwiastka oraz słabe oddziaływania międzycząsteczkowe , wynikające z pełnego obsadzenia powłoki walencyjnej elektronami , podobnie jak w przypadku innych gazów szlachetnych . Mała masa atomowa powoduje, że energia kwantowych drgań zerowych wokół położenia równowagi osiąga relatywnie znaczne wartości. Energia ta wzrasta wraz z upakowaniem przestrzennym atomów helu, zatem faza stała jest nietrwała w stosunku do cieczy. Pod ciśnieniem atmosferycznym hel pozostałby ciekły nawet w temperaturze zera bezwzględnego . W wystarczająco niskiej temperaturze, zarówno 3He jak i 4He przechodzą w stan nadciekły (zobacz tabelę poniżej). Wyraźne efekty kwantowe powodują również bardzo niewielką różnicę między temperaturą wrzenia a temperaturą krytyczną.

Ciekły 3He i 4He nie są całkowicie rozdzielone w temperaturze 0,9 K (-272 °C) pod ciśnieniem pary nasyconej . Poniżej tej temperatury mieszanina podlega rozdzieleniu na dwa izotopy , w której 3He jest w stanie ciekłym, a 4He w stanie nadciekłym (dzieje się tak, ponieważ może zajść spadek entalpii powodujący rozdział). W niskiej temperaturze, 4He zawiera nieco ponad 6% 3He, które można rozdzielić przy pomocy specjalnego urządzenia, które może osiągnąć temperaturę rzędu kilku mK powyżej zera bezwzględnego .

Właściwość ciekłego helu4He3He
Temperatura krytyczna 5,2 K (-267,95 °C)3,3 K (-269,85 °C)
Temperatura wrzenia przy ciśnieniu 1 atm4,2 K (-268,95 °C)3,2 K (-269,95 °C)
Minimalne ciśnienie potrzebne do skroplenia25 atm29 atm przy 0,3 K
Temperatura przemiany w nadciecz przy ciśnieniu pary nasyconej2,17 K (-270,98 °C)1 mK przy braku pola magnetycznego

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Ciekły hel":

Wody gruntowe ...

Kondensacja ...

Pobrzeże Kaszubskie ...

Wejherowo ...

Żelistrzewo ...

Powiat pucki ...

Puck ...

Województwo pomorskie ...

Katastrofa elektrowni jądrowej w Czarnobylu ...

Kaszalot ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ciekły hel":

Substancje chemiczne (plansza 11) ...

Układ okresowy pierwiastków (plansza 15) ...

Układ okresowy pierwiastków (plansza 23) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie