Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ciąża wielopłodowa

Ciąża wielopłodowa

Bliźniaki

Ciąża wielopłodowa (pot. ciąża mnoga) – ciąża występująca w przypadku jednoczesnego rozwoju wewnątrz macicy więcej niż jednego zarodka . U człowieka , u którego zwykle rozwija się jeden płód w ciąży jednopłodowej, najczęstszym typem tego rodzaju ciąży jest ciąża dwupłodowa nazywana ciążą bliźniaczą .

Ciąże wielopłodowe dzielą się na:

  • Monozygotyczne – w której dochodzi do rozdzielenia zygoty na dwa lub więcej oddzielnych zarodków . Wieloraczki takie są takiej samej płci, mają ten sam materiał genetyczny i są prawie identyczne. Podział ten może dokonać się na różnym etapie rozwoju. Rozdzielenie, które następuje po 13. dniu ciąży doprowadza najczęściej do powstania tzw. zroślaków .
Trojaczki jednojajowe (na zdjęciu) przychodzą na świat, gdy jedna zapłodniona komórka jajowa dzieli się na dwie części, a jedna z tych części dzieli się znowu na dwie kolejne części).
  • Polizygotyczne – które są skutkiem zapłodnienia dwóch (wówczas jest to ciąża dizygotyczna) lub więcej komórek jajowych . Ciąże mnogie polizygotyczne występują znacznie częściej podczas leczenia bezpłodności poprzez stymulację hormonalną jajeczkowania. Najczęściej do zapłodnienia dochodzi w trakcie jednego stosunku płciowego. W niektórych przypadkach może dojść do zapłodnienia na skutek kilku oddzielnych stosunków płciowych (tzw. nadpłodnienie – łac. superfecundatio), co umożliwia urodzenie z jednej ciąży dwóch lub większej ilości dzieci posiadających osobnych ojców. Innym, teoretycznym typem ciąży polizygotycznej jest dodatkowe zajście w ciążę podczas ciąży (łac. superfetatio) w następstwie kolejnej owulacji . Większość autorytetów uważa, że domniemane przypadki dodatkowego zapłodnienia wynikają z nierównomiernego wzrostu płodów pochodzących z zapłodnienia z tego samego okresu[1].

Często spotykanym zjawiskiem jest obumarcie jednego z zarodków (rzadziej płodów ) konsekwencją czego jest zredukowanie ciąży mnogiej do ciąży pojedynczej.

Ogólną ocenę prawdopodobieństwa występowania ciąż mnogich u ludzi określa reguła Hellina[2]:

  • bliźnięta = (a) = 1:80
  • trojaczki = (a²) = 1:80²
  • czworaczki = (a³) = 1:80³
  • pięcioraczki = (a4) = 1:804

itd.

Powikłania

W ciąży wielopłodowej występują te same powikłania, co w ciąży z płodem pojedynczym, ale są znacznie częstsze. Ponadto występują powikłania charakterystyczne tylko dla tego rodzaju ciąż:

Rekordy

Za światowy rekord odnotowany do tej pory uchodziła ciąża składająca się z 12 płodów[3], jednakże informacja ta nie została uznana za prawdziwą.[4]

Przypisy

  1. F. Gary Cunningham, J. G. Williams: Williams obstetrics. New York: McGraw-Hill, 2001. . 
  2. Grzegorz H Bręborowicz, Beata Banaszewska: Położnictwo i ginekologia. T. 1, Położnictwo. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007, ss. 131–132. (t. 1). 
  3. WP.PL - Urodzi dwunastoraczki!
  4. onet.pl - 34-latka kłamała w sprawie mnogiej ciąży

Przeczytaj !


Inne hasła zawierające informacje o "Ciąża wielopłodowa":

Nadciśnienie tętnicze ...

Gatunek chroniony ...

Bóbr europejski ...

Antykoncepcja ...

Eleonora Habsburżanka ...

Zeus ...

Pica ...

Płodność ...

Kibuc ...

Kaszalot ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ciąża wielopłodowa":

121. Rozwój dziecka w łonie matki i po urodzeniu. Antykoncepcja (plansza 8) ...

027b. Ssaki – sukces złożoności (plansza 6) ...

Układ wydalniczy (plansza 17) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie