Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Komunizm pierwotny

Komunizm pierwotny

Komunizm pierwotny, wg filozofów Karola Marksa i Fryderyka Engelsa , to pierwotna forma organizacji społeczności ludzkich.

Marks i Engels stworzyli tę teorię pod wpływem prac pionierskiego antropologa Lewisa Morgana . Prace Morgana uważane są dziś za przestarzałe - nie istnieje obecnie jedna powszechnie akceptowana wizja życia społeczeństw prehistorycznych , jednak idea pierwotnego komunizmu znajduje wielu zwolenników, nie tylko wśród marksistów . Teoria zakłada, że model organizacji społeczeństwa zgodny z celami współczesnych ruchów komunistycznych charakteryzował część (choć nie wszystkie) wczesnych grup ludzkich.

Najważniejszym celem ludzi było wówczas zdobywanie pożywienia. W komunistycznym pierwotnym społeczeństwie pracą zajmowali się wszyscy, którzy byli do niej zdolni, a jej owoce - żywność zdobyta za pomocą polowań i zbieractwa - dostępne były dla całej społeczności. Pojęcie własności prywatnej nie istniało (poza drobiazgami takimi, jak np. ubrania), gdyż społeczeństwa te praktycznie nie wytwarzały wartości dodanej - produkcja była na bieżąco konsumowana. Środki produkcji - narzędzia, budynki - były własnością społeczną.

Udomowienie zwierząt i rozwój rolnictwa stały się punktem zwrotnym w procesie przeistaczania się pierwotnego społeczeństwa komunistycznego w społeczeństwo klasowe . Ponieważ pojawiła się wartość dodatkowa (produkcja żywności przekraczała bieżące potrzeby), narodziła się własność prywatna, niewolnictwo i nierówność. Zajęcia związane z produkcją żywności nie zajmowały już całego czasu grupy, część społeczeństwa mogła więc poświęcić się innym kwestiom - także pracy umysłowej: kulturze , filozofii , nauce . Z podziałem pracy nastąpiło rozwarstwienie społeczne, co doprowadziło do pojawienia się klas i społeczeństwa klasowego.

Według Marksa społeczeństwa w swoim rozwoju dążą do komunizmu . Podobnie jak w komunizmie pierwotnym, komunizm współczesny zakłada wspólną własność środków produkcji . Różnicą jest technologiczne zaawansowanie procesów produkcji, zaawansowanie zapewniające zaspokojenie potrzeb wszystkich członków społeczeństwa.

Zobacz też: anarchokomunizm , komunizm utopijny


Inne hasła zawierające informacje o "Komunizm pierwotny":

Nadciśnienie tętnicze ...

Adwentyzm ...

Wittenberga ...

Zamek w Kownie ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

Ciałko nerkowe ...

Język prasłowiański ...

Bierutowice ...

Armia Czerwona ...

Duma ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Komunizm pierwotny":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 11) ...

010c. Rzym (plansza 13) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie