Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Czarna śmierć

Czarna śmierć

Rozprzestrzenianie się "czarnej śmierci" w Europie w latach 1347 - 1352

Czarna śmierć ( łac. mors nigra) – epidemia dżumy , która spustoszyła średniowieczną Europę w XIV wieku , zabijając, jak się ocenia, około 1/3 ludności tego kontynentu. Nazwa pochodzi od pojawiających się rozległych zmian martwiczo-zgorzelinowych w skórze, przyjmujących ciemną barwę. Pierwszy przypadek odnotowano w październiku 1347 roku w sycylijskim porcie Messyna . Ogniskiem zakażenia było kilkanaście okrętów z Morza Czarnego , które zawinęły wtedy do portu (byli to uciekinierzy z Kaffy na Krymie ).

Spis treści

Rozprzestrzenianie się zarazy

Obecnie przypuszcza się, że ogniskiem choroby była Azja Środkowa , gdzie epidemia dżumy wybuchła mniej więcej 20 lat wcześniej. Wraz z wyprawami kupieckimi, a także z przemierzającymi świat armiami, choroba opanowała Azję Wschodnią i Południową . Następnie dotarła na Bliski Wschód i do Afryki Północnej . Dopiero stąd zawędrowała do Europy na statkach genueńczyków uciekających z Kaffy na Półwyspie Krymskim (genueńskiej faktorii handlowej ) przed Tatarami . W 1346 r. oblegający ten port Tatarzy za pomocą katapult wrzucali za mury miasta zwłoki zmarłych na tę chorobę (jest to jeden z pierwszych odnotowanych przypadków użycia broni biologicznej ).

Figura świętego Rocha z 1751 r. – patrona chorych na dżumę (kościół Marii Panny Zwycięskiej w Pradze )

Ponieważ ówczesne miasta europejskie warunkami higienicznymi nie różniły się od współczesnych slumsów , choroba rozprzestrzeniała się szybko, tym bardziej że nie zawsze nadążano z chowaniem zmarłych. Zaraza nie wybierała, umierali biedni i bogaci, starzy i młodzi. Gdy zawodziły wymyślne leki, kierowano modły do Boga, zwłaszcza za wstawiennictwem św. Rocha , który jest patronem chroniącym przed tą chorobą. Gdy i to nie pomagało, bogaci uciekali w inne rejony, roznosząc chorobę po nowych miastach, a biedni popadali w prostrację . Nieumiejętność rozróżnienia między rodzajami dżumy sprawiała, że nie można było przewidzieć, kto przeżyje, a kto umrze. Dżuma dymienicza dawała szansę przeżycia, dżuma płucna i posocznicowa były jednoznaczne z wyrokiem śmierci. Nikt jednak nie znał przyczyny choroby i powszechnie uważano ją za karę boską. Pandemia czarnej śmierci do końca 1348 roku rozszerzyła się na Hiszpanię , Francję i Anglię , w następnych latach opanowała większość Europy i wygasła około 1352 roku.

Choroba spustoszyła dzisiejszą Europę zachodnią, a głównie miasta portowe. W ten sposób dotarła do Gdańska i na Pomorze . Stosunkowo mniejszy zasięg miała w Europie Środkowej, w tym także w Polsce.

W czasie czarnej śmierci zmarło wiele osobistości, m.in. ukochana Petrarki – Laura. Opisowi czarnej śmierci poświęcone są pierwsze strony sławnego Dekameronu Giovanniego Boccaccio , który był świadkiem tych wydarzeń. Równie interesujący opis zarazy, choć z innej już epoki, można znaleźć w Dżumie Alberta Camusa .

Olbrzymia liczba zmarłych spowodowała paraliż gospodarczy Europy (w niektórych jej rejonach zmarło nawet 80% populacji). W niektórych krajach nawet 1/3 ziemi leżała odłogiem. Niedobór rąk do pracy spowodował wzrost jej kosztów, zachwianie układów społecznych i przyspieszył koniec systemu feudalnego .

Epidemie dżumy pojawiały się już wcześniej w Europie (prawdopodobnie jednym z pierwszych jej opisów był podany przez Tukidydesa dotyczący tzw. "dżumy ateńskiej " w 430 r. p.n.e. ), a także co pewien czas po zakończeniu epidemii z lat 1347 - 1352 .

Symbolem epidemii dżumy był charakterystyczny ubiór lekarzy , którzy zakładali specjalną maskę w kształcie ptasiego dzioba, zawierającą olejki wonne chroniące przed fetorem rozkładających się zwłok.

Ubiór lekarzy podczas epidemii dżumy ( Niemcy , XVII w. )

Alternatywne teorie

Na przełomie XX i XXI wieku część mikrobiologów (m.in. Christopher Duncan i Susan Scott) wysunęła teorię, zgodnie z którą opisywane epidemie w Atenach (V w. p.n.e.), dżuma Justyniana (VI - VII w. n.e.) oraz nawracające zarazy w latach 1348-1672 nie miały podłoża bakteryjnego (dżuma dymienicza - Yersinia pestis) lecz wirusowe (dżuma krwotoczna). Zgodnie z tezami głoszonymi przez wymienionych naukowców, byłaby więc to choroba zbliżona do gorączek krwotocznych wywoływanych przez wirusy Marburg i Ebola , ale o okresie inkubacji ok. 32 dni. Naukowcy wysuwają następujące argumenty za niemożliwością wywołania tak dużej powracającej pandemii czarnej śmierci w Europie przez Yersinia pestis :

  • brak gryzoni odpornych na dżumę dymieniczą niezbędnych dla cyklu życiowego Yersinia pestis ,
  • brak odporności na niskie temperatury u szczurów śniadych przenoszących pchły oraz u samych pcheł, zaś w źródłach historycznych zanotowano, iż czarna śmierć zawędrowała nawet do Islandii, Szwecji i Norwegii, gdzie gryzonie (szczury śniade) w ogóle nie występują,
  • brak w źródłach historycznych wzmianek o zapowiedzi epidemii dżumy - zdechłych szczurach,
  • okres wystąpienia objawów dżumy dymieniczej od zakażenia Yersinia pestis wynosi tylko ok. 6 dni, co jest sprzeczne z opisami choroby w kronikach historycznych i ustalonym w praktyce 40-dniowym okresem kwarantanny,
  • wysoka śmiertelność dochodząca nawet do 80%, podczas gdy dla dżumy dymieniczej wynosi ok. 6%,
  • sposób zakażenia drogą kropelkową jest bardziej charakterystyczny dla wirusów niż dla bakterii, stąd pokazany na zdjęciu ubiór lekarzy z okresu pandemii czarnej śmierci,
  • występująca u 10 - 20% populacji europejskiej mutacja Δ32 receptora krwinek CCR5, przez który wnikają wirusy HIV i czarnej ospy .

Bibliografia

  • Wrzesiński Szymon, Oddech śmierci. Życie codzienne podczas epidemii, wyd. Libron Egis, Kraków 2008.
  • Duncan Ch., Scott S.:Czarna Śmierć. Epidemie w Europie od starożytności do czasów współczesnych.Wyd. polskie Bellona, Warszawa 2008
  • Naphy W., Spicer A., Czarna śmierć, Warszawa 2004.
  • Wrzesiński Szymon, Epidemia złotych monet [w:] Focus. Wydanie specjalne. Historia, nr 8, 2007.
  • Wrzesiński Szymon, Skutki epidemii na Śląsku w czasach średniowiecza [w:] Gazeta Rycerska, nr 1, 2008.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Czarna śmierć":

Dzień Zmarłych ...

II wiek ...

Mieszko II Lambert ...

Adwentyzm ...

Oddychanie komórkowe ...

Odense ...

Władysław Komar ...

Iwan IV Groźny ...

XVI wiek ...

1972 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Czarna śmierć":

21 Alkohol i inne używki. Kolizje i wypadki (plansza 6) ...

Świat roślinny i zwierzęcy w Polsce (plansza 13) ...

Pochwała przyjaźni i hartu ducha w opowiadaniu ˝Stary człowiek i morze˝ (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie