Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Czarnogóra

Czarnogóra - (czarnogórski Црна Гора / Crna Gora, języki niesłowiańskie: Montenegro, do października 2007 r. - Republika Czarnogóry) – państwo w Europie Południowej. Leży na wybrzeżu Morza Adriatyckiego i graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią.

W wyniku przeprowadzonego 21 maja 2006 referendum niepodległościowego zadeklarowano zerwanie dotychczas istniejącej federacji z Serbią (Serbia i Czarnogóra). Ostatecznie parlament kraju proklamował niepodległość 3 czerwca 2006. Zgodnie z umową związkową sukcesorem dotychczas istniejącego państwa Serbii i Czarnogóry została Serbia, natomiast Czarnogóra od nowa rozpoczęła procesy akcesyjne do organizacji międzynarodowych. 28 czerwca 2006 roku Czarnogóra została przyjęta do Organizacji Narodów Zjednoczonych, jako 192. członek tej organizacji, a od 11 maja 2007 roku jest 47. państwem członkowskim Rady Europy.

Geografia

Długość granic Czarnogóry wynosi 614 km. 293,5 km przypada na granicę morską (linia wybrzeża Morza Adriatyckiego). Graniczy z następującymi państwami:

 • od zachodu z Chorwacją (14 km) i Bośnią i Hercegowiną (225 km)
 • od wschodu z Serbią, Kosowem (razem 203 km) i Albanią (172 km),
 • od północy z Bośnią i Hercegowiną oraz Serbią
Czarnogóra zajmuje:
 • pod względem powierzchni: 39. miejsce w Europie i 152. miejsce na świecie
 • pod względem ludności: 38. miejsce w Europie i 164. miejsce na świecie
W wymiarze północ-południe Czarnogóra rozciąga się na długości ok. 189 km, to jest 1° i 42`. Powoduje to różnicę w długości trwania dnia między północną i południową częścią Czarnogóry. Latem na północy dzień jest dłuższy o niewiele 10 minut niż na południu, zimą – odwrotnie. W wymiarze wschód-zachód rozpiętość Czarnogóry wynosi ok. 155 km, co w mierze kątowej daje 1° 55`.

Czarnogóra leży w strefie czasu środkowoeuropejskiego (jest to czas słoneczny południka 15°), czyli w tej samej strefie co Polska.

Współrzędne geograficzne skrajnych punktów Czarnogóry:
 • 41°50` szer. geogr. N – Malda ada, Gmina Ulcinj
 • 43°32` szer. geogr. N – Mocevici, Gmina Pljevlja
 • 20°21` dług. geogr. E – Jablanica, Gmina Rožaje
 • 18°26` dług. geogr. E – Prijevor, Gmina Herceg Novi
W Czarnogórze przeważającą część powierzchni zajmują tereny górzyste m.in. Durmitor, Lovćen i Prokletije. W tym ostatnim znajduje się najwyższy szczyt Zla Kolata o wysokości 2534 m n.p.m. Niewielkie skrawki terenów nizinnych są u wybrzeży i nad Jeziorem Szkoderskim. Jednak najniższym punktem Czarnogóry jest wybrzeże Adriatyku (0 m n.p.m.).

W tym nadmorskim państwie znajduje się kilka parków narodowych:
 • Nacionalni Park Durmitor - 39 tys. ha
 • Nacionalni Park Lovćen - 6,4 tys. ha
 • Nacionalni Park Biogradska gora - 5,4 tys. ha
 • Nacionalni Park Skadarsko jezero (Jezioro Szkoderskie) - 40 tys. ha
W wnętrzu Czarnogóry występuje klimat podzwrotnikowy kontynentalny. Na wybrzeżach klimat śródziemnomorski, przez co rocznie pada tu 5300 mm opadów (najwięcej w Europie).

Ze względu na górzystość terenu pola orne zajmują zaledwie 5% powierzchni.

Liczba mieszkańców w czarnogórskich miastach nie jest duża. Na przykład stolicę Podgoricę zamieszkuje niecałe 137 tys. mieszkańców.


Inne hasła zawierające informacje o "Czarnogóra":

Góry Krucze są, w części północnej: Długosz (612 m n.p.m.), Anielska Góra (651 m n.p.m.),Czarnogóra (621 m n.p.m.),Kierz (662 m n.p.m.), Skowroniec (581 m n.p.m.), Pustelnia ...

XXI wiek ...

Tablica rejestracyjna (BW)Brazylia (BR)Brunei (BRU)Bułgaria (BG)Burkina Faso (BF)Burundi (BU) C Chile (RCH) Chiny (CHN)Chorwacja (HR)Cypr (CY)Czad (TCH) Czarnogóra (MNE) Czechy (CZ) Czechosłowacja (CS) DDania (DK)Dominika (WD)Dominikana (DOM)Dżibuti (DJI)Demokratyczna Republika Konga (CD) ...

1979 ...

1999 ...

2006 ...

Przywódcy polityczni i religijni na świecie ...

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012 Anglia , Szwajcaria , Bułgaria , Walia , Czarnogóra  ;Grupa H – Portugalia , Dania , Norwegia , ...

Dzień Kobiet ...

Serbia i Czarnogóra ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Czarnogóra":

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 7) ...

134. Konflikty zbrojne w Europie i ich przyczyny (plansza 3) znajduje się tam Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Serbia (poza Wojwodiną) i Czarnogóra, Chorwacja, Słowenia, Grecja, Macedonia oraz częściowo Rumunia i europejska część Turcji. ...

023 Schyłek Imperium Rzymskiego (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie