Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Czarny Grzbiet (Karkonosze)

Czarny Grzbiet (Karkonosze)

Czarny Grzbiet – wierzchowina

Czarny Grzbiet ( czes. Obří hřeben, 1400-1480 m n.p.m.) – grzbiet górski w Sudetach Zachodnich w paśmie Karkonoszy .

Spis treści

Położenie

Grzbiet położony jest na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego , około 4 km na południe od Karpacza . Rozciąga się między Przełęczą Sowią (1164 m n.p.m.) na wschodzie a Przełęczą pod Śnieżką (1394 m n.p.m.) po zachodniej stronie. Szczytową partią grzbietu przechodzi granica między Polską a Czechami .

Opis

Czarny Grzbiet stanowi północno-wschodnie ramię odchodzące od Śnieżki i ciągnące się na długości 2,5-3,0 km do Czarnej Kopy , wyniesione uskokiem tektonicznym ponad Kotlinę Jeleniogórską i stanowiące jedną z części Głównego Grzbietu Karkonoszy . Ma on charakter rozległej zrównanej wierzchowiny na wysokości, opadającej łagodnie w kierunku wschodnim, a od Czarnej Kopy stromo schodzi w kierunku Przełęczy Sowiej . Grzbiet ma dwa wzniesienia: we wschodniej części jest to Czarna Kopa (1407 m n.p.m., Svorová hora), w zachodniej Śnieżka. Strome zbocza pokrywają rozległe gołoborza, zwłaszcza na północnym zboczu bardzo stromo opadającym ku leżącej 400-500 m niżej dolinie Łomniczki . Na zboczach na wysokości 1250-1300 m n.p.m. oraz na Czarnej Kopie rosną rozległe płaty kosodrzewiny ze skarłowaciałymi świerkami.

W przeszłości na zboczach Czarnego Grzbietu w XIX wieku funkcjonowały liczne kopalnie . Wydobywano w nich rudy miedzi , ołowiu oraz złota . Przypominają o tym hałdy i sztolnie .

Rzeźba

Największy wpływ na rzeźbę grzbietu miało zlodowacenie bałtyckie , które wykształciło większość form polodowcowych. Rozwinęły się tutaj grunty strukturalne właściwe obszarom polarnym. Grzbiet to rozległa wierzchowina z formami peryglacjalnymi , z obszernymi gołoborzami . Powierzchnia wierzchowiny grzbietu przechodzi wyraźnym załomem w północny stok Karkonoszy. Większy fragment Czarnego Grzbietu jest wylesiony i pokryty kamieniami o ciemnej barwie, co stwarza ponure wrażenie.

Budowa geologiczna

Czarny Grzbiet zbudowany jest głównie ze skał metamorficznych wyniesionych podczas ruchów górotwórczych , a jego kulminacja, Czarna Kopa (1407 m n.p.m.) – z łupków łyszczykowych.

Turystyka

Szczytem grzbietu wzdłuż granicy prowadzi szlak turystyczny :

– czerwony fragment Głównego Szlaku Sudeckiego prowadzący z Śnieżki do Pomezní Boudy i dalej. Przy szlaku czerwonym na wschodnim zboczu Czarnej Kopy położone jest czeskie górskie schronisko turystyczne " Jelenka ".
– niebieski, prowadzący z Przełęczy pod Śnieżką na Przełęcz Okraj i dalej.

Grzbiet na całym odcinku stanowi widokową trasę.

Grzbiet w zimie, przy złych warunkach atmosferycznych bywa niebezpieczny. Zdarzyły się śmiertelne wypadki zaginięcia w zimie 1909 roku nauczyciela z Sobieszowa i uczniów z Jeleniej Góry . Wydarzenie to upamiętniają pomniki.

Bibliografia


Inne hasła zawierające informacje o "Czarny Grzbiet (Karkonosze)":

Wag ...

1972 ...

Wittenberga ...

Maciej Słomczyński ...

Michałowice (powiat jeleniogórski) ...

Teatr Nasz ...

Sedmídolí ...

Turek (Karkonosze) ...

Čertova hora ...

Wołowa Góra ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Czarny Grzbiet (Karkonosze)":

Świat roślinny i zwierzęcy w Polsce (plansza 13) ...

019. Osłonice i bezczaszkowce – strunowce niższe (plansza 2) ...

Rośliny użytkowe (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie