Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Czeski Grzbiet

Czeski Grzbiet

Czeski Grzbiet ( czes. Český hřbet lub Vnitřni hřbet, 1020-1555 m n.p.m.) – grzbiet górski w Sudetach Zachodnich w paśmie Karkonoszy po czeskiej stronie.

Wschodnia część Czeskiego Grzbietu w okolicy Równi pod Śnieżką

Spis treści

Położenie

Grzbiet Czeski położony jest na obszarze czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego (czes. Krkonošský národní park – KRNAP), w południowej części Karkonoszy. Rozciąga się równolegle do Śląskiego Grzbietu , a oddzielony jest od niego obszarem źródliskowym Łaby ( Sedmídolí ). Grzbiet ciągnie się od szczytu Čertova hora , położonego na wysokości Harrachova na zachodzie do Czarnej Góry (Černá hora) w okolicy Pecu pod Śnieżką (Pec pod Sněžku) na wschodzie.

Opis

Czeski Grzbiet jest wyniesiony ponad południowe pogórza o ponad 1000 m stopniowo narastającymi kolejnymi pasmami, z coraz wyższymi grzbietami górskimi. Ma on charakter dwuczłonowej, rozległej, zrównanej wierzchowiny na wysokości, poprzecinanej przełęczami i dolinami potoków, z której wznosi się większość karkonoskich szczytów. Grzbiet w połowie podzielony jest Doliną Łaby (Labský Důl) na dwie części: zachodnią i wschodnią, które z kolei dzielą się na kilka mniejszych grzbietów. Zachodnia część łączy się ze Śląskim Grzbietem na Łabskiej Łące (Labská louka), a człon odchodzący w kierunku południowo-wschodnim od Kotela nosi nazwę Karkonosz (Krkonoš). Wschodni człon ciągnie się od Doliny Łaby na zachodzie przez Kozie Grzbiety (Kozí hřbety), Studzienną Górę (Studniční hora) i Łączną Górę (Luční hora) do Czarnej Góry (Černá hora) w okolicy Pecu pod Śnieżką na wschodzie. W okolicy Białej Łąki (Bílá louka) i Równi pod Śnieżką grzbiet łączy się ze Śląskim Grzbietem.

Budowa

Czeski Grzbiet i odchodzące od niego boczne grzbiety, oraz południowa i wschodnia część Karkonoszy, zbudowane są ze skał metamorficznych , głównie z gnejsów , łupków łyszczykowych i fyllitów ( łupków krystalicznych ). W ich obrębie występują takie skały, jak łupki łyszczykowe z granatami, amfibolity , zieleńce , marmury ( wapienie krystaliczne ), skarny , kwarcyty . Na kontakcie tych starszych skał metamorficznych z intrudującą magmą , z której potem powstał granit karkonoski , utworzyły się bardzo zwięzłe i odporne na wietrzenie skały - hornfelsy . Występują one na styku grzbietów: Śląskiego i Czeskiego oraz na Kozí hřbetach .

Rzeźba

Rzeźba grzbietu została ukształtowana w epoce lodowcowej przez lokalne lodowce górskie , gdyż lądolód skandynawski dotarł tylko do Kotliny Jeleniogórskiej . Lokalne lodowce karkonoskie pozostawiły po sobie na rozległej wierzchowinie szereg form peryglacjalnych z obszernymi torfowiskami wysokimi , nieckami denudacyjnymi , kopulastymi garbami i ostańcami skalnymi dolinami oraz kotłami polodowcowymi jak Labský důl, Obří důl, Kotelní i Úpská Jáma .

Roślinność

Wyraźnie zaznaczona piętrowość środowiska roślinnego, las dochodzi do 1250 m n.p.m., kosodrzewina do 1500 m n.p.m., powyżej występuje piętro alpejskie.

Klimat

Klimat górski ostry, często występują zamglenia i wiatry, ze względu na wiatr panują tak surowe warunki, porównywalne do warunków klimatu skandynawskiego o surowych zimach. Śnieg może padać nieraz nawet w miesiącach letnich, a w kotłach zalega czasem nawet i przez cały rok. Ponadto często wieją bardzo silne ciepłe wiatry fenowe o prędkości do stu kilkudziesięciu km/h.

Szczyty

Turystyka

Czeski Grzbiet oraz jego obrzeża są dobrze zagospodarowane turystycznie. Jest tu wiele schronisk, szklaków turystycznych, kolejek linowych , tras zjazdowych i wyciągów narciarskich .

Ciekawostki

W strefie kontaktowej grzbietu powstały bogate złoża rud metalicznych, które przez wieki przyciągały górników i poszukiwaczy skarbów. Strefa ta była też powodem długotrwałych sporów granicznych.


Inne hasła zawierające informacje o "Czeski Grzbiet":

Brno ...

1972 ...

1361 ...

1884 ...

1986 ...

1592 ...

Maciej Słomczyński ...

Sedmídolí ...

Medwiedin ...

1977 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Czeski Grzbiet":

107 Wojna trzydziestoletnia (plansza 8) ...

Regiony fizycznogeograficzne Polski (plansza 4) ...

019. Osłonice i bezczaszkowce – strunowce niższe (plansza 2) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie