Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Dżibuti

Dżibuti

République de Djibouti
جمهورية جيبوتي

Republika Dżibuti
Flaga Dżibuti
Godło Dżibuti
Flaga Dżibuti Godło Dżibuti
Hymn : hymn Dżibuti
Położenie Dżibuti
Język urzędowy arabski , francuski
Stolica Dżibuti
Ustrój polityczny republika
Głowa państwa prezydent
Ismail Omar Guelleh
Szef rządu premier
Dileita Mohamed Dileita
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe
147. na świecie
23 200[1] km²
20 km² (~0,1%)
Liczba ludności  ( 2008 )
 • całkowita 
 •  gęstość zaludnienia
167. na świecie
506 221[2]
21 osób/km²
PKB ( 2008 )
 • całkowite 
 • na osobę

0,973 mld. USD [3]
1240 USD
PKB ( PPP ) ( 2008 )
 • całkowite 
 • na osobę

1,883 mld. USD [3]
2400 USD
Jednostka monetarna frank dżibutyjski (DJF)
Niepodległość od Francji
27 czerwca 1977
Religia dominująca islam
Strefa czasowa UTC +3
Kod ISO 3166 DJ
Domena internetowa .dj
Kod samochodowy DJI
Kod telefoniczny +253
Mapa Dżibuti

Dżibuti ( fr. Djibouti, arab. جيبوتي), Republika Dżibuti ( fr. République de Djibouti, arab. جمهورية جيبوتي) – państwo we wschodniej Afryce , nad Zatoką Adeńską i cieśniną Bab al-Mandab . Graniczy z Somalią (a dokładniej z Somalilandem ), Etiopią i Erytreą .

Dawne nazwy Dżibuti: Somali Francuskie , Francuskie Terytorium Afarów i Issów

Spis treści

Polityka

Ustrój polityczny

Według konstytucji z 1992 roku, Dżibuti jest republiką, w której głową państwa jest prezydent, wybierany w wyborach powszechnych na 6-letnią kadencję. Władze wykonawczą sprawują premier i rząd, powoływani przez prezydenta. Władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowy parlament - Izba Deputowanych z 65 deputowanymi, wybieranymi w wyborach powszechnych na 5-letnią kadencję.

Powszechnie uważa się, że w Dżibuti standardy demokracji nie są spełniane.

Partie polityczne

  • RPP – Ludowy Ruch na rzecz Postępu (Ludowe Zgromadzenie na rzecz Postępu)
  • FRUD – Front na rzecz Przywrócenia Jedności i Demokracji
  • UMP – Unia na rzecz Większości Prezydenckiej (koalicja w składzie: RPP – Ludowy Ruch na rzecz Postępu, NDP – Narodowa Partia Demokratyczna, PPSD – Socjaldemokratyczna Partia Ludowa)

Zobacz też artykuł: Wybory prezydenckie w Dżibuti w 2005 roku

Podział administracyjny

Dżibuti jest podzielone na 6 jednostek administracyjnych pierwszego rzędu (5 regionów i 1 miasto), które dzielą się następnie na 15 dystryktów.

Siły zbrojne

Siły zbrojne
wiek zdolności
do służby wojskowej
18
zdolni do
służby wojskowej
wiek 18-49
mężczyźni: 95 328
kobiety: 87 795
przeszkoleni do
służby wojskowej
wiek 18-49
mężczyźni: 46 020
kobiety: 42 181
Wydatki na wojsko29,05 mln USD (2005)
Wydatki na wojsko % PKB3,8% (2006)


Siły powietrzne kraju nie posiadają własnych samolotów.

Historia

Tereny obecnego Dżibuti zamieszkiwały od wielu wieków plemiona Afarów i Issów, które prowadziły stałe kontakty handlowe z Arabami . Doprowadziło to do przyjęcia przez nich islamu jako własnej religii.

W 2. połowie XIX wieku Francuzi zainteresowali się terenami Rogu Afryki , położonymi nad Zatoką Adeńską . W latach 80. XIX wieku Francuzi utworzyli w tym regionie protektorat Somali Francuskie z gubernatorem Léoncem Lagardem. Somali Francuskie stało się jedną z francuskich kolonii w Afryce .

W roku 1947 kolonia zyskała status terytorium zamorskiego Francji , a w roku 1967 nazwa została zmieniona na Francuskie Terytorium Afarów i Issów . 27 czerwca 1977 roku Terytorium uzyskało niepodległość pod nazwą Dżibuti. Na czele Republiki Dżibuti stanął Hassan Gouled Aptidon.

W okresie od uzyskania niepodległości Dżibuti doświadczyło klęski głodu oraz wojny domowej . W roku 1994 walki zakończyły się porozumieniem pokojowym.

Obecnym prezydentem Dżibuti jest Ismail Omar Guelleh .

Geografia

Krajobraz jeziora Asal

Państwo położone we wschodniej Afryce na Półwyspie Somalijskim . Leży nad Morzem Czerwonym , Zatoką Adeńska i cieśniną Bab al-Mandab . Graniczy z Somalią , Etiopią i Erytreą .

Dżibuti zajmuje obszary o charakterze pustynnym i półpustynnym. Powierzchnia górzysto-wyżynna, charakterystycznym krajobrazem są pasma gór zrębowych (na północy góry Mabla i Goda), które stanowią przedłużenie Gór Danakilskich , położonych w Erytrei. Topografia kraju ukształtowana jest głównie przez działalność wulkaniczną. Na terenie Dżibuti znajduje się najniższy punkt Afryki - Jezioro Asal - 150 m p. p. m..[4]

Klimat podrównikowy suchy, gorący, pustynny.

Gospodarka

Targ w stolicy kraju Dżibuti

Dżibuti jest biednym, słabo rozwiniętym, niesamodzielnym gospodarczo krajem. Jest wspomagany z zagranicy, przede wszystkim przez Francję i Arabię Saudyjską . Podstawą gospodarki są usługi portowe i tranzytowe (przez terytorium tego kraju przechodzi wybudowana w początkach XX wieku na polecenie cesarza Etiopii linia kolejowa łącząca stolicę Etiopii Addis Abebę z portem w Dżibuti - w roku 2008 planowany był jej remont) z których pochodzi znaczna większość dochodów kraju. Priorytetowe znaczenie dla ekonomii kraju ma także rolnictwo, będące źródłem utrzymania dla niemal 4/5 społeczeństwa. Przemysł składa się z kilkunastu małych zakładów produkcyjnych (głównie przemysł spożywczy) oraz elektrowni cieplnej zasilanej ropą znajdującej się w stolicy kraju. Poza tym pozyskuje się także sól w okolicach Jeziora Assal.

Obowiązującą walutą jest frank dżibutyjski który dzieli się na 100 centymów.

W roku 2008 media doniosły, iż istnieje plan budowy największego na świecie mostu pomiędzy Jemenem a Dżibuti, który łączyłby Afrykę z Półwyspem Arabskim . Inwestycję miałaby być finansowana przez firmy z Jemenu, Francji i Arabii Saudyjskiej

Demografia

Meczet w stolicy kraju, Dżibuti

Ludność Dżibuti składa się z dwóch głównych grup: Issów (Somalijczyków), którzy tworzą ok. 60% społeczeństwa, i Afarów (ok. 35%). Pozostałe 5% przypada na Europejczyków, (głównie Francuzów i Włochów ), Arabów i Etiopczyków. Na początku lat 90. między Afarami i Issami dochodziło na tle narodowościowym do zamieszek, które przerodziły się nawet w krótkotrwałą wojnę domową.

Dominującą religią jest islam , chrześcijanie tworzą niewielką grupę, reprezentowaną przede wszystkim przez Europejczyków.

Choć oficjalnie językami urzędowymi są arabski i francuski , w użyciu jest także język somalijski i język afar .

Religie(2005):

Media

Rząd ma w posiadaniu główne gazety krajowe (La Nation), oraz Radiodiffusion-Television de Djibouti (RTD), która kontroluje krajowe radio i telewizje. W Dżibuti nie ma prywatnych stacji.

Rząd kontroluje prawie wszystkie elektroniczne media. Prywatne gazety i inne publikacje są generalnie udostępnione do wolnego obiegu, ale pod warunkiem że dziennikarze sami się cenzurują . Oficjalne media są bezkrytyczne wobec rządu.

Prasa

  • La Nation - dziennik rządowy
  • La Republique - periodyk opozycyjny
  • Le Renouveau - prowadzony przez opozycje

Radio

Telewizja

Agencje informacyjne

Nauka i oświata

Nauka w szkołach odbywa się na ogół w języku francuskim. Coraz większą popularność zdobywają szkoły koraniczne . W Dżibuti nie ma żadnych uczelni wyższych.

Kultura

Podstawowe informacje o kulturze i odsyłacz do artykuły o kulturze kraju

Przypisy

  1. Dane za: CIA The World Factbook: Djibouti . [dostęp 22 grudnia 2008].
  2. Dane szacunkowe CIA na lipiec roku 2008: CIA The World Factbook: Djibouti . Według szacunków ONZ , w roku 2007 Dżibuti liczyło ok. 833 tys. mieszkańców: World Population Prospects The 2006 Revision . [dostęp 22 grudnia 2008]. Według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego na rok 2008, Dżibuti liczyło ok. 784 tys. mieszkańców: Report for Selected Countries and Subjects – Djibouti . [dostęp 22 grudnia 2008].
  3. 3,0 3,1 Dane dotyczące PKB na podstawie szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego na rok 2008: Report for Selected Countries and Subjects – Djibouti . [dostęp 22 grudnia 2008].
  4. Wielka Encyklopedia Świata, t.3, Oxford Educational Sp. z o.o., Polskie Media Amer.Com S.A., 2003,

Linki zewnętrzne

Rządowe

Wiadomości

Inne


Inne hasła zawierające informacje o "Dżibuti":

1977 ...

Tablica rejestracyjna C Chile (RCH) Chiny (CHN)Chorwacja (HR)Cypr (CY)Czad (TCH) Czarnogóra (MNE) Czechy (CZ) Czechosłowacja (CS) DDania (DK)Dominika (WD)Dominikana (DOM)Dżibuti (DJI)Demokratyczna Republika Konga (CD) E Egipt (ET) Ekwador (EC)Erytrea (ERI)Estonia (EST)Etiopia (ETH) FFalklandyFidżi ...

Świadkowie Jehowy ...

Państwa świata według kontynentów ...

Etymologia nazw państw ...

Jemen ...

Terytorium zależne ...

Rozprzestrzenienie języków urzędowych ...

Języki urzędowe państw świata ...

Somalia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Dżibuti":

129. Etiopia jako przykład kraju opóźnionego w rozwoju społeczno-gospodarczym (plansza 5) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie