Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

UKF

UKF

UKF – zakres fal radiowych (pasmo radiowe) o częstotliwości od 30 do 300 MHz , co odpowiada długości fali od 10 do 1 metra .

Ten zakres fal przeciętnemu człowiekowi kojarzy się najbardziej (przez co potocznie bywa błędnie utożsamiany na wyłączność) z radiofonią UKF.

Spis treści

Nazwa

Rodzime określenie to skrót od nazwy "Ultra Krótkie Fale". W użyciu są też nazwy pełne: fale ultrakrótkie bądź fale metrowe. Nazwy te odnoszą się do długości fal z tego zakresu. Odpowiednikiem w języku angielskim jest VHF – skrót od nazwy Very High Frequency ("bardzo wysoka częstotliwość"), która to nazwa opisuje ich częstotliwość.

Zastosowanie

Fale ultrakrótkie używane są zwłaszcza do łączności na mniejsze odległości. W tym zakresie działają telewizja naziemna , radiofonia, sieć pagerowa oraz różne systemy łączności lokalnej – np. w lotnictwie , policji , innych służbach, radiu taxi i wielu innych. Na częstotliwościach 50-52 MHz i 144-146 MHz (w Polsce) 70 MHz i 225 MHz znajdują się pasma przeznaczone dla krótkofalowców . Stacje radiowe modulowane częstotliwościowo przesyłają dodatkowe informacje RDS .

Radiofonia, utożsamianie i błędy w nazewnictwie

Obecnie w Europie i większości państw świata radiofonie korzystają z pasma UKF nadając programy w zakresie częstotliwości 87,5-108 MHz (tzw. pasmo CCIR albo pasmo górne), w Japonii radiofonia UKF wykorzystuje pasmo 76-92 MHz, w dawnych państwach socjalistycznych (poza NRD i Jugosławią ) przez kilkadziesiąt lat (od około połowy lat 60. do mniej więcej końca XX w. ) używany był zakres 65,5-74 MHz (tzw. pasmo OIRT lub pasmo dolne; w zakresie pasma górnego zostały umieszczone kanały telewizyjne nr 4 i 5).

Na podstawie międzynarodowych ustaleń w radiofonii na falach ultrakrótkich wykorzystuje się transmisję z modulacją częstotliwości (FM), natomiast na falach długich , średnich i krótkich – z modulacją amplitudy (AM). W wielu krajach, zwłaszcza tych, w których radiofonia oprócz UKF nadaje wyłącznie na falach średnich , dla zakresu ultrakrótkofalowego powszechnie używane jest określenie FM, jako przeciwieństwo AM określającego fale średnie. Określenie to jest jednak nieprawidłowe, bowiem opisuje ono sposób transmisji (stosowany w różnych zakresach fal), a nie sam zakres fal (pasmo).

Historia zastosowania

Pierwsze stałe transmisje na zakresie UKF miały miejsce w latach 30. XX wieku i były związane z wprowadzeniem telewizji. Od lat 50. i 60. następuje masowy rozwój radiofonii UKF, przede wszystkim w krajach rozwiniętych i krajach bloku sowieckiego, choć w Australii i Nowej Zelandii pierwsze licencje na transmisję w tym zakresie zaczęto wydawać dopiero w latach 80. W Polsce pierwszą stacją nadającą na UKF-ie była przedwojenna Eksperymentalna Stacja Telewizyjna. 1 października 1954 roku uruchomiono pierwszą polską stację radiofoniczną UKF – mieściła się ona w Warszawie i nadawała na częstotliwości 97,6 MHz[1].

Zobacz też

Przypisy

  1. Radio Polska – historia ( pol. ). [dostęp 22 maja 2009].


Inne hasła zawierające informacje o "UKF":

Kanał Białomorsko-Bałtycki prowadzi do Petersburga . Wraz z pilotem na jacht obowiązkowo należy zabrać radiotelefon UKF z rosyjskimi częstotliwościami śródlądowymi, potrzebne mapy jezior, oraz dokładny atlas kanału.Płynąc ...

Fale radiowe ...

1954 ...

Radio Wrocław chill out .Prezesem Radia Wrocław jest Tomasz Duda. CzęstotliwościRadio Wrocław obecnie nadaje na częstotliwościach:UKF 103,60 MHz – Bolesławiec , Zgorzelec UKF 102,30 MHz – Legnica , Wałbrzych , Wrocław UKF ...

Bremen Vier ...

Wyspa Świętej Heleny, Wyspa Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha również 4 stacje radiowe ( 2 na falach długich i średnich, 2 UKF). Na terytorium Świętej Heleny możliwy jest również dostęp do internetu. Dostęp ...

Kategoria:Promieniowanie elektromagnetyczne ...

UKF UKF – zakres fal radiowych (pasmo radiowe) o częstotliwości od 30 do ...

Fale decymetrowe ...

Międzynarodowy Kod Sygnałowy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "UKF":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie