Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Debora Vogel

Debora Vogel

Debora Vogel (ur. 1900 w Bursztynie , zm. 1942 we Lwowie ) - dwujęzyczna żydowska pisarka, filozof, krytyk literacki i krytyk sztuki, pisząca po polsku i w jidysz (także, w mniejszym stopniu, po hebrajsku ).

Spis treści

Droga życiowa

Pochodziła z galicyjskiej inteligenckiej rodziny żydowskiej. Urodziła się w niewielkim miasteczku Bursztyn, gdzie jej ojciec sprawował funkcję dyrektora szkoły żydowskiej. Podczas I wojny światowej rodzina Voglów przebywała w Wiedniu , zaś po jej zakończeniu osiadła we Lwowie. Debora ukończyła niemieckie gimnazjum jeszcze w Wiedniu. W 1919 podjęła studia w zakresie filozofii, psychologii i polonistyki na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, które od 1924 kontynuowała na Uniwersytecie Jagiellońskim , gdzie w 1926 obroniła pracę doktorską Znaczenie poznawcze sztuki u Hegla i jego modyfikacji u Józefa Kremera. Po studiach została wykładowcą psychologii i literatury polskiej w seminarium hebrajskim we Lwowie. Podczas okupacji sowieckiej uczelnia została przekształcona w seminarium dla nauczycieli jidysz i Vogel wykładała tam także literaturę żydowską.

Debiutowała po polsku, jednak w latach dwudziestych zaczęła pisać w jidysz i w tym języku powstała znaczna część jej twórczości; tłumaczyła także teksty z jidysz na polski (teksty własne oraz twórczość poetów jidysz) oraz z języka polskiego na jidysz (głównie teksty własne). W latach 30. była współpracowniczką licznych czasopism, m.in. Chwili , Naszej Opinii, pism Cusztajer i Inzich ukazujących się w jidysz oraz Sygnałów i Wiadomości Literackich .

Była znawcą kubizmu , konstruktywizmu , krytykiem towarzyszącym twórczości żydowskich malarzy wzorujących się na Fernandzie Léger związanych z lwowską grupą " Artes ", wśród których był ilustrator jej twórczości Henryk Streng . Pośród jej serdecznych przyjaciół był pisarz, malarz i grafik Bruno Schulz . Schulza poznała przez Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego), z którym była zaznajomiona i który jest autorem jej - niezachowanego w oryginale - portretu. W listach Schulza kierowanych do Vogel powstała pierwsza wersja Sklepów cynamonowych .

Zginęła we lwowskim getcie w sierpniu 1942 podczas akcji likwidacyjnej Żydów, wraz z matką, mężem (architektem Szulimem Barenblüthem) i synkiem Aszerem. Pisarkę wraz z rodziną znalazł Henryk Streng, który pracował wówczas przy sprzątaniu ciał zamordowanych podczas akcji sierpniowej.

Twórczość

Poezja

  • Tog figurn (1930)
  • Manekinen (1934)

Polskie tłumaczenia wybranych wierszy znajdują się w aneksie do pracy Karoliny Szymaniak, Być agentem wiecznej idei... (zob. poniżej Opracowania)

Proza

  • Akacjes blien (w jidysz) (1935)
  • Akacje kwitną przekład autorski na język polski (1936), najnowsze wydanie Austeria 2006 (zawiera dodatkowo współczesne tłumaczenia nieprzełożonych dotychczas późniejszych montaży),

Krytyka

  • Pozycja Stanisława Ignacego Witkiewicza we współczesnej kulturze polskiej
  • Temat i forma w sztuce Chagalla [w jidysz]
  • Genealogia fotomontażu i jego możliwości
  • Statyka, dynamika i aktualność w sztuce [w jidysz]
  • "Białe słowa" w poezji [w jidysz]
  • Montaż jako gatunek literacki [w jidysz]

Trzy pierwsze teksty ukazały się w piśmie Ogród (tekst o Chagallu w tłumaczeniu Tomasza Kuberczyka). Tłumaczenia trzech ostatnich esejów oraz kilku innych teoretycznych prac znajdują się w aneksie do pracy Karoliny Szymaniak, Być agentem wiecznej idei... (zob. poniżej Opracowania).

Opracowania

Karolina Szymaniak, Być agentem wiecznej idei. Przemiany poglądów estetycznych Debory Vogel, Universitas, Kraków 2006,

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Debora Vogel":

Szkoła Rycerska ...

Terror (grupa muzyczna) ...

Stutthof (KL) ...

Krzysztof Zanussi ...

Wolna Partia Demokratyczna ...

Starożytny Izrael ...

Postacie biblijne ...

Joseph de Maistre ...

Dwudziestolecie międzywojenne w Polsce - dramatopisarka Julian Przyboś Aniela Salawa - autorka Dziennika Bruno Schulz Wacław Sieroszewski Antoni Słonimski Ewa Szelburg-Zarembina Julian Tuwim Zbigniew Uniłowski Debora Vogel Kazimierz Wierzyński Stanisław Ignacy Witkiewicz ( Witkacy ) Tadeusz Boy-Żeleński Stefan Żeromski Sportowcy dwudziestolecia międzywojennego Stanisława Walasiewiczówna Janusz ...

Drozd śpiewak ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Debora Vogel":

004. Co robisz w wolnym czasie? - Sposoby spędzania wolnego czasu. (plansza 19) ...

096. Kolibry (plansza 17) ...

076. Ptaki wodne (plansza 18) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie