Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Demokracja Liberalna (Francja)

Demokracja Liberalna (Francja)

Demokracja Liberalna
Lider Alain Madelin
Data założenia 24 czerwca 1997
Data rozwiązania 21 września 2002
Ideologia polityczna liberalizm
Barwy niebieski

Demokracja Liberalna ( fr. Démocratie libérale, DL) – francuska liberalna partia polityczna, działająca w latach 1997-2002.

Ugrupowanie powstało na skutek przekształcenia Partii Republikańskiej (Parti républicain), działającej w ramach federacyjnej Unii na rzecz Demokracji Francuskiej . Na jej czele stanął były minister, Alain Madelin , pełniący funkcję przewodniczącego republikanów.

16 maja 1998 liberałowie zadecydowali o wystąpieniu z UDF. Grupa kwestionujących tę decyzję działaczy powołała wówczas własne ugrupowanie pod nazwą Biegun Niezależnych Republikanów i Liberałów (Pôle républicain indépendant et libéral), która kontynuowała współpracę z centrystami. Demokracja Liberalna powołała w Zgromadzeniu Narodowym własny, 30-osobowy, klub parlamentarny, w trakcie kadencji dołączyło do niego kilkunastu kolejnych posłów. Rok później wzięła udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ramach wspólnej listy ze Zgromadzeniem na rzecz Republiki . Uzyskała cztery mandaty eurodeputowanych, którzy przystąpili do frakcji Europejskiej Partii Ludowej i Europejskich Demokratów .

Alain Madelin zdecydował się wystartować w wyborach prezydenckich w 2002 . Jednak ponad 30 deputowanych już przed pierwszą turą podpisało apel wzywający do poparcia ubiegającego się o reelekcję Jacques'a Chiraca . Lider DL w głosowaniu otrzymał 3,91% głosów. Demokracja Liberalna przystąpiła następnie do Unii na rzecz Większości Prezydenckiej, z ramienia której startowała w wyborach parlamentarnych w czerwcu tego samego roku. Wcześniej, w maju 2002, jej przedstawiciel, Jean-Pierre Raffarin , stanął na czele nowego rządu.

21 września 2002 konwencja krajowa partii zdecydowała o jej rozwiązaniu i akcesie do nowo utworzonej Unii na rzecz Ruchu Ludowego .

Zobacz też

Źródła


Inne hasła zawierające informacje o "Demokracja Liberalna (Francja)":

Rodzimy Kościół Polski ...

Ren ...

Grenoble ...

Brno ...

Adolf Giżyński ...

1484 ...

Koszykówka ...

1499 ...

1972 ...

Tapiseria ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Demokracja Liberalna (Francja)":

204 Kryzys europejskiej myśli demokratycznej (plansza 14) ...

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 12) ...

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 6) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie