Srebro Japonia i Korea Południowa 2002 piłka nożna
Brąz Niemcy 2006 piłka nożna
Mistrzostwa Europy
Srebro Austria/Szwajcaria 2008 piłka nożna

Jens Lehmann (ur. 10 listopada 1969 w Essen ) – były niemiecki piłkarz , występujący na pozycji bramkarza , reprezentant Niemiec .

Kariera

Przygodę z piłką nożną rozpoczął w wieku 6 lat. Od 1975 do 1978 grał w klubie DJK Heisingen. Później przez 9 lat był w klubie Schwarz-Weiß Essen. W 1987 roku został zakupiony do Schalke 04 . W barwach tego klubu rozegrał 274 spotkania i strzelił dwa gole. Był także zawodnikiem m.in A.C. Milan i Borussii Dortmund , gdzie grał do roku 2003. Pod koniec sezonu 2002/2003 trafił do Arsenalu Londyn jako zastępstwo legendy klubu, Davida Seamana .

W reprezentacji Niemiec rozegrał 61 meczów. Pod koniec kwietnia 2006 trener reprezentacji Niemiec , Jürgen Klinsmann , zdecydował, że to właśnie Jens Lehmann będzie pierwszym bramkarzem Bundesteamu podczas Mundialu 2006 . Na tych mistrzostwach Lehmann wraz z drużyną zdobył brązowy medal. Wystąpił w 6 meczach, zagrał 600 minut, wpuścił 5 bramek, w meczu z Argentyną, w serii rzutów karnych obronił 2 z nich.

17 maja 2006 jego Arsenal przegrał w finale Ligi Mistrzów z FC Barcelona 2:1. Sam Jens Lehmann przejdzie do historii tych rozgrywek jako pierwszy piłkarz, który w finale otrzymał czerwoną kartkę. 4 maja 2008 w meczu z Evertonem zmienił w 69 minucie Łukasza Fabiańskiego i ostatni raz zagrał w barwach The Gunners .

10 sierpnia 2008 roku zadebiutował w VfB Stuttgart w meczu przeciwko FC Hansa Lüneburg który odbył się w ramach Pucharu Niemiec . 17 sierpnia zagrał po raz pierwszy od pięciu lat w Bundeslidze w meczu przeciwko Borussi Mönchengladbach .

Karierę piłkarską zakończył w maju 2010.