Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Departament (Francja)

Departament (Francja)

Departamenty we Francji
Departamenty w 1812

Departament ( fr. département) – jednostka podziału administracyjnego Francji , którego odpowiednikiem mógłby być powiat w Polsce , aczkolwiek rola departamentu w systemie administracyjnym jest o wiele bardziej znacząca. Na czele administracji departamentu stoi prefekt , reprezentant władzy centralnej, oraz rada generalna (conseil général) wybierana w głosowaniu powszechnym i bezpośrednim. Departamenty dzielą się na mniejsze okręgi arrondissement , na czele których stoją podprefekci. W latach 70. departamenty zostały połączone w większe zgrupowania – regiony – które obejmują od 2 do 8 departamentów.

Podział na departamenty został wprowadzony we Francji na wniosek Emmanuela Sieyèsa dekretem z 14 grudnia 1789 r. na miejsce dotychczasowych prowincji . Działanie to było wyrazem chęci zniszczenia struktur państwowych poprzedniego ustroju. Mimo to niektóre granice departamentalne biegną w tych samych miejscach, co dawne granice prowincji.

Departamenty były wydzielone w sposób sztuczny, tak, aby były mniej więcej równe pod względem powierzchni i zaludnienia.

Zasadniczym kryterium rozstrzygającym o kształcie terytorialnym nowej jednostki był tu przeciętny zasięg marszu pieszego. Obszar departamentu musiał pozwalać na dotarcie od jego granic do stolicy departamentu, i z powrotem, pieszo w ciągu jednego dnia[1].

Początkowo było ich 83, ale w wyniku zmian granic, przyłączenia kilku terytoriów, liczba departamentów wzrastała. W okresie największych podbojów francuskich na kontynencie europejskim istniało 140 departamentów. Za restauracji było ich już tylko 86, po wojnach włoskich – 89, a po wojnie francusko-pruskiej 1870 - 1871 – 86. W latach 60. XX wieku podzielono gęsto zaludnione departamenty w regionie paryskim . Pewne zmiany zaszły także na Korsyce . Obecnie Francja metropolitarna podzielona jest na 96 departamentów. Ponadto istnieją 4 departamenty zamorskie .

Powierzchnia departamentów waha się między 4 a 8 tys. km² . Jedynie w aglomeracji paryskiej są one mniejsze – najmniejszy departament o powierzchni 105 km² obejmuje miasto Paryż , przy czym jest to 2. pod względem liczby ludności departament po departamencie Nord . Liczba ludności tej jednostki waha się od 75 tys. ( Lozère ) do 2,5 mln (Nord) mieszkańców.

Nazwy departamentów wywodzą się od cech geograficznych regionu – najczęściej są to nazwy rzek , które przez niego przepływają ( Loire , Gironde , Dordogne ), nazwy pasm górskich ( Vosges , Jura , Alpes-Maritimes ) lub nazwy szczytów ( Puy-de-Dôme ). Niekiedy zawarte są także określenia położenia np. haut ('górny'), bas ('dolny'), maritime ('nadmorski'). Nazwy te celowo nie nawiązują do nazw krain historycznych , tak by nie nawiązywały do nazw sprzed rewolucji .

Ponadto każdy departament oznaczony jest dwucyfrowym numerem, zgodnie z ich kolejnością alfabetyczną (określniki położenia nie były brane pod uwagę). Wyjątkiem są departamenty regionu Île-de-France , które powstały w roku 1964 , o numerach od 91 do 95, oraz departament Territoire-de-Belfort – nr 90. Także dwóm departamentom na Korsyce , które powstały w 1975 r. po podziale departamentu Corse (nr 20), nadano nowe numery: 2A ( Corse-du-Sud ) i 2B ( Haute-Corse ). Numery departamentów pojawiają się także w kodzie pocztowym (pierwsze dwie cyfry, np. 42100 Saint-Étienne – departament nr 42 Loire) oraz na tablicach rejestracyjnych (ostatnie dwie cyfry).

Przypisy

  1. Kryteria kształtowania podziałów terytorialnych [W] Jerzy Malec, Dorota Malec, Historia administracji i myśli administracyjnej, Kraków 2003

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Departament (Francja)":

Ren ...

Grenoble ...

Brno ...

Adolf Giżyński ...

1484 ...

Koszykówka ...

1499 ...

1972 ...

Tapiseria ...

1408 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Departament (Francja)":

218a Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 11) ...

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 12) ...

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 6) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie