Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Palmiarnia Łódzka

Palmiarnia Łódzka

Budynek Palmiarni w Łodzi

Palmiarnia Łódzka - jedna z najnowocześniejszych w Europie palmiarni i jeden z najciekawszych budynków w Łodzi . Otaczający ją Park Źródliska (wpisany do rejestru zabytków) jest najstarszym parkiem miejskim w Łodzi, powstałym na początku XIX w. z części okolicznych lasów .

Udostępniona po raz pierwszy dla zwiedzających w 1956 roku. Spadkobierczyni kolekcji roślin - przede wszystkim palm - z oranżerii fabrykantów i carskich urzędników. Zawiera ok. 4,5 tys. okazów należących do ponad 1100 taksonów (czyli gatunków i odmian ) z 65 rodzin botanicznych , a unikalna kolekcja ogromnych palm ściśle wiąże się z dziejami miasta.

Spis treści

Historia

Budynek Palmiarni w Łodzi - wejście

Wraz z gwałtownym rozwojem przemysłowym w drugiej połowie XIX wieku obok fabryk włókienniczych powstawały w Łodzi pałace fabrykantów i ogrody z rzadkimi, cieplarnianymi roślinami. Kryzys gospodarczy w latach 20. ubiegłego wieku doprowadził do likwidacji oranżerii , i oddawania roślin szklarniom miejskim. Trafiły tam także zbiory pozostawione w czasach I wojny światowej przez uciekających z Łodzi carskich urzędników.

Wraz z upływem czasu rośliny przestawały się mieścić w szklarniach. Zdecydowano więc w 1955 r. o adaptacji budynku dawnej stołówki w parku Źródliska. Podwyższono o kilka metrów dach, a donice z najwyższymi roślinami zagłębiono w grunt. Po remoncie 1 września 1956 roku palmiarnia została udostępniona publiczności.

Kolejna modernizacja i podwyższenie dachu miało miejsce w 1970 roku, ponieważ rosnące rośliny napierały na dach. Została też przeszklona górna kondygnacja.

Ostatni remont odbył się w latach 1999 - 2003 . Został przeprowadzony na wniosek Wydziału Ochrony Środowiska , łódzkich przyrodników i dyrekcji Łódzkiego Ogrodu Botanicznego (który wraz z palmiarnią tworzy odrębną jednostkę), ze względu na katastrofalny stan budynku. Starą budowlę obudowano przeszkloną konstrukcją stalową, do której zamontowano po raz pierwszy w Polsce zewnętrzną, tzw. zintegrowaną ścianę grzewczą (połączenie ściany osłonowej z systemem grzewczym, gdzie w ramach okiennych płynie ciepła woda). Dopiero po wykonaniu tych prac rozebrano stare mury, ze względu na konieczność pozostawienia w modernizowanym obiekcie najstarszych roślin, zakorzenionych w podłożu. Całkowity koszt budowy wyniósł 31,6 mln zł.

Nowy obiekt nie tylko zapewnił optymalne warunki dla roślin, zmienił również całkowicie komfort pobytu zwiedzających. Wytyczono alejki wyłożone kostką (jedna z nich prowadzi przez mostek), są zatoczki z ławeczkami, na których oglądający mogą odpocząć, są ciekawie zaaranżowane oczka wodne , strumień i grota, którą zbudowano z oryginalnych tufów wulkanicznych. Jest sala dydaktyczna umożliwiająca prowadzenie zajęć edukacyjnych, jest przestronny hall oraz kawiarenka na piętrze z widokiem na kolekcję śródziemnomorską. Można popatrzeć na ryby w akwariach. Działa również kwiaciarnia, w której można kupić egzotyczne rośliny.

Rośliny

Sanchezia Nobilis - Sanchezia szlachetna
Livistona Chinensis - Liwistona chińska

Cała palmiarnia została podzielona na trzy niezależne części - pawilon śródziemnomorski, tropikalny oraz pomieszczenie z bogatą kolekcją kaktusów . Każda z tych części posiada odmienne warunki klimatyczne , za które odpowiada komputer (który automatyczne steruje nawet otwieraniem lub zamykaniem okien). Przed wejściem do każdego z pomieszczeń wisi elektroniczna tablica z temperaturą i wilgotnością powietrza, jaka jest w następnym pomieszczeniu.

W pawilonie dla roślinności twardolistnej, głównie śródziemnomorskiej, oglądać można m.in. ponad 130-letnie palmy , cytrusy , wawrzyny , rozmaryny , laury i laurowiśnie, gardenie , mirty , araukarie czy lawendy . W kolejnym z roślinnością tropikalną prezentowane są bromelie , liany , palmy kokosowe , pandanowce, figowce , filodendrony , duża kolekcja storczyków i paproci . Ostatnie pomieszczenie to zbiór roślinności pustynnej - kaktusy i inne sukulenty , kilkumetrowe opuncje , aloesy , cereusy , kliwie , kalle czy sansewierie .

W całych zbiorach palmiarni jest ok. 4,5 tys. okazów roślin należących do ponad 1100 taksonów ( gatunków i odmian ) z 65 rodzin botanicznych, m.in.:

Kolekcja ponad 130-letnich palm obejmuje 18 gatunków (niektóre z nich osiągnęły wysokość 18 m). Wiek największych sagowców szacowany jest na około 90 lat.

Ogródek dydaktyczny

Ogród dydaktyczny Palmiarni Łódzkiej

W połowie września 2006 roku oddano dla zwiedzających, tuż obok palmiarni, ogródek dydaktyczny, przypominający ogród angielski. Na terenie 3,5 tys. m² można oglądać w nim m.in. sekwoje , metasekwoje , drzewo chusteczkowe, japońską kryptomerię , rzadkie odmiany sosen i świerków, miłorzęby dwuklapowe , a także kolekcję wrzosów , wrzośców, rododendronów i azalii .

Ogródek dydaktyczny powstał w parku Źródliska już w latach 20. XX wieku. Początkowo był własnością wydziału oświaty łódzkiego magistratu, a następnie należał do Uniwersytetu Łódzkiego . W 2005 roku został przekazany Łódzkiemu Ogrodowi Botanicznemu . W czasie renowacji zmieniono układ alejek, zbudowano fontannę, altankę i postawiono zabytkowe latarnie. Ogródek dydaktyczny jest dostępny tylko dla zwiedzających palmiarnię (wejście przez pawilon dla roślinności twardolistnej).

Godziny otwarcia

Palmiarnia jest czynna codziennie oprócz poniedziałków oraz ostatniego tygodnia marca i lipca (intensywne zabiegi pielęgnacyjne).

Godziny otwarcia:

  • od kwietnia do września - 10.00 - 18.00
  • od października do marca - 9.00 - 16.00 (kasa czynna do 15.30)

Zobacz też

Link zewnętrzny


Inne hasła zawierające informacje o "Palmiarnia Łódzka":

Bazylika mniejsza ...

1915 ...

Szare Szeregi ...

Andrzej Munk ...

Asembler ...

Metro ...

Sagowcowe ...

Fortran ...

Łódź arboretum, rośliny ozdobne, rośliny lecznicze i przemysłowe, biologia roślin i dział zieleni parkowej Palmiarnia Łódzka – w najstarszym parku miejskim w Łodzi Źródliska przy ul. ...

Palmiarnia i pochodzące z krajów tropikalnych , przede wszystkim palmy (stąd też nazwa). Palmiarnia Gliwicka Palmiarnia Wałbrzyska Palmiarnia Łódzka Palmiarnia Poznańska Palmiarnia Zielonogórska Palmiarnia Parku OliwskiegoPalmiarnia Gnieźnieńska ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Palmiarnia Łódzka":

068. Bochum (plansza 18) ...

Sieć osadnicza Polski (plansza 12) ...

031. Düsseldorf - miasto ogrodów (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie