Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Dolina Hula

Dolina Hula

Dolina Hula widziana ze Wzgórz Golan

Dolina Hula ( hebr. עמק החולה, `Emeq ha-Hūlāh) – rolnicza dolina położona pomiędzy wzgórzami Górnej Galilei i Wzgórzami Golan w północnej części Izraela .

Spis treści

Geografia

Dolina leży w północnej części rowu tektonicznego Jordanu , na wysokości około 70 metrów p.p.m. Otaczające ją wzgórza wznoszą się od 400 do 900 metrów n.p.m.

Dolina ma długość około 25 km i szerokość 7 km (w skrajnych punktach). Zajmuje powierzchnię 177 km².

Lato jest tam gorące i suche, a zima chłodna. Średnia rocznych opadów na południu to 40 cm, a na północy 80 cm.

Historia

Dolina Hula łączyła Syrię z Wybrzeżem Morza Śródziemnego i Egiptem . Powstały tam miasta Hazor i Layish. Pod koniec XII wieku Izraelici zburzyli Layish i wybudowali nowe miasto.

Przez cały okres panowania hellenistycznego , rzymskiego , bizantyjskiego i wczesnoarabskiego, dolina Hula była zamieszkana przez społeczność wiejską. W 1883 roku zamieszkała tam pierwsza żydowska osada rolnicza – Yesod Hamaala. Do roku 1948 osadziło się tam już 12 osad żydowskich i 23 arabskie wioski. W tym samym roku wybuchła wojna żydowsko-arabska, wskutek której większość Arabów porzuciła Dolinę.

Teren, na którym znajdowała się Dolina Hula, nie sprzyjał osadnictwu. Aż 1/3 jego powierzchni zajmowało jezioro Hula, które latem miało 1,5 metra głębokości, a zimą 3. W roku 1951 rozpoczęto osuszanie terenu, które zakończono w 1958. Sfinansował je Żydowski Fundusz Narodowy . Celem prac było poszerzenie i pogłębienie koryta rzeki, co sprawiło, że woda nie zalega na polach. Dodatkowo w całej dolinie wybudowano sieć kanałów irygacyjnych, które kierowały wodę do rzeki Jordan . Dzięki tym pracom zyskano ponad 15 000 hektarów nowej ziemi uprawnej i uwolniły cały region od plagi malarii . Jak się później okazało, działania osuszające doprowadziły do jałowienia ziemi, dlatego postanowiono zalać część ziem.

Turystyka

W Dolinie Hula leży kibuc Gadot . Mieszkańcy utrzymują się z rolnictwa, głównie z uprawy owoców, a także hodowli ryb. Jest to bardzo atrakcyjny region turystyczny, gdzie można aktywnie wypocząć dzięki kajakom , raftingowi , jeździe konnej , jeepom i wycieczkom po Wzgórzach Golan.

Współczesność

Nadal trwają prace nad nawadnianiem środkowej części doliny. Jezioro Hula zostało odtworzone, jednak jest znacznie mniejsze (około 1 km² i 1 m głębokości).

W 1963 roku powstał tam pierwszy w Izraelu rezerwat przyrody – Park Narodowy Hula Valley. Jest on skupiskiem ptaków, które migrują z Europy do Afryki i z powrotem. Są to m.in. żurawie , bociany , pelikany , kormorany , czaple i inne. Dodatkowo żyje tutaj wiele gatunków ryb, żółwie , wydry , dziki , dzikie koty, bawoły wodne oraz rośliny, co stwarza piękną krainę fauny i flory .

W dolinie Hula znajduje się też muzeum przyrodnicze, w którym można obejrzeć film o historii regionu. Dużą atrakcją są też spływy kajakami po rzece Jordan.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Dolina Hula":

Wag ...

Zugspitze ...

1986 ...

Sedmídolí ...

Jedlica (rzeka) ...

Bóbr (dopływ Odry) ...

Pogórze Izerskie ...

Dolina Łaby ...

Góry Krucze ...

Brama Lubawska ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Dolina Hula":

Świat roślinny i zwierzęcy w Polsce (plansza 13) ...

201. Środowisko przyrodnicze Polski (plansza 8) ...

Groza gór wysokich w poezji Kazimierza Przerwy - Tetmajera (plansza 20) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie