Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Domenico Fontana

Domenico Fontana - (ur. 1543 w Melide nad jeziorem Lugano (Szwajcaria), zm. 1607 w Neapolu) - tesyński architekt tworzący w okresie późnego Renesansu.

Studiował w Rzymie architekturę starożytną i współczesną. Pierwszą pracę wykonał na zlecenie kardynała Montalto (późniejszego papieża Sykstusa V) - wybudowanie Cappella del Prespio (współcześnie znana jako kaplica Sykstyńska) w bazylice Santa Maria Maggiore (1584). Następnym jego dziełem był pałac Montalto w pobliżu bazyliki Santa Maria Maggiore.

Po wyborze na papieża kardynał Montalto ustanowił Fontanę architektem bazyliki Św. Piotra. W bazylice zaprojektował on m.in. latarnie na kopule bazyliki. Ważne prace wykonał także w bazylice św. Jana na Lateranie, m.in. fasadę północnego ramienia transeptu. Ponadto znanymi dziełami Fontany są kościół Santa Trinita dei Monti oraz gmach Biblioteki Watykańskiej oraz pałac na Kwirynale..

Po śmierci papieża Sykstusa V, jego następca Klemens VIII niezadowolony ze stylu Domenico i obciążając go zarzutami o nieprawidłowe zarządzanie powierzonymi funduszami, zwolnił Fontanę z posady architekta bazyliki św. Piotra. Przeniósł się on wówczas do Neapolu, gdzie zaprojektował m.in. pałac Reale. Zmarł w wieku 63 lat w Neapolu. Jest uważany za ojca nowożytnej urbanistyki.

Najważniejsze wydarzenia

  • 1563 - papież Sykstus V mianował Domenico Fontanę architektem bazyliki św. Piotra w Rzymie
  • 1584 - wybudowanie kaplicy Sykstyńskiej
  • 1586 - rozpoczęcie budowy pałacu Laterańskiego.
  • 1587 - papież Sykstus V zleca architektowi budowę nowego budynku biblioteki w Watykanie. W tym budynku biblioteka mieści się do dnia dzisiejszego.

Bazylika św. Jana na Lateranie


Inne hasła zawierające informacje o "Domenico Fontana":

XVI wiek ...

1039 ...

1038 ...

Balet ...

1667 ...

1118 ...

1664 ...

Hieronim ze Strydonu ...

Kościół św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa w Krakowie ...

1695 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Domenico Fontana":

109 Kultura europejskiego baroku (plansza 5) ...

129 Kultura oświecenia w Polsce (plansza 9) ...

023. Franfurt nad Menem. - Miasto kontrastów. (plansza 20) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie