Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Dominikana

Dominikana

República Dominicana
Republika Dominikańska
Flaga Dominikany
Godło Dominikany
Flaga Dominikany Godło Dominikany
Dewiza : ( hisz. ) Dios, patria, libertad
(Bóg, Ojczyzna, Wolność)
Hymn : Quisqueyanos valientes
Położenie Dominikany
Język urzędowy hiszpański
Stolica Santo Domingo
Ustrój polityczny republika
Głowa państwa prezydent Leonel Fernandez
Szef rządu prezydent Leonel Fernandez
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe
127. na świecie
48 730 km²
1,6%
Liczba ludności  ( 2005 )
 • całkowita 
 •  gęstość zaludnienia
84. na świecie
9 049 595
185 osób/km²
Jednostka monetarna peso dominikańskie (DOP)
Niepodległość od Haiti
27 lutego 1844
Strefa czasowa UTC -4
Kod ISO 3166 DO
Domena internetowa .do
Kod samochodowy DOM
Kod telefoniczny +1 809
Mapa Dominikany

Dominikana (Republika Dominikańska) – drugie (po Kubie ) co do wielkości państwo na Morzu Karaibskim . Zajmuje ok. 2/3 powierzchni wyspy Haiti, dzieląc ją z położonym po stronie zachodniej państwem Haiti .

Spis treści

Geografia

Historia

Rdzennymi mieszkańcami Hispanioli byli Tainowie . W roku 1492 została odkryta dla Europy przez Krzysztofa Kolumba , czego konsekwencją była stopniowo postępująca kolonizacja hiszpańska. Santo Domingo , stolica kraju założona w 1496 , jest najstarszym stałym osiedlem europejskim w obu Amerykach.

W ciągu stuleci ludność wyspy wzbogaciła się m.in. o niewolników afrykańskich (od początku XVI w.) oraz francuskich osadników. Zachodnia część wyspy, pod kontrolą francuską, znana jako Saint-Domingue wyodrębniła się w roku 1804 po serii powstań i walk (m.in. przeciw Legionom Polskim ) jako niepodległe państwo Haiti . W latach 1821 - 1843 Dominikana znajdowała się pod okupacją haitańską. 27 lutego 1844 , po zwycięskim powstaniu, ogłoszono niepodległość. Nastąpiła seria wojen z Haiti, a w latach 1861 - 1865 była kolonia znajdowała się pod ponowną okupacją hiszpańską. Nie był to koniec niepokojów: w latach 1916 - 1924 Dominikanę okupowały wojska amerykańskie. Wkrótce potem, w roku 1930 , rozpoczęła się tzw. era Trujillo , trwająca do roku 1961 , w którym prezydenturę – po raz pierwszy – objął Joaquín Balaguer .

Dalsze wydarzenia:

 • 1963 – po zrzeczeniu się prezydentury przez Balaguera i chwilowym objęciu stanowiska przez Juana Boscha, nastąpił wojskowy zamach stanu
 • 1965 – kolejny zamach stanu obalił dyktaturę wojskową i doprowadził do interwencji amerykańskiej, nazwanej Operation Power Pack.
 • 1966 – Balaguer został ponownie wybrany na prezydenta, w latach 1970 oraz 1974 ponownie otrzymał ten urząd
 • 1978 – prezydentem został Antonio Guzmán Fernández; na miesiąc przed końcem kadencji popełnił on samobójstwo, a jego obowiązki objął dotychczasowy wiceprezydent Jacobo Majluta Azar
 • 1982 – fotel prezydenta objął Salvador Jorge Blanco; próby wprowadzenia reform gospodarczych doprowadzają do krwawych zamieszek w roku 1984
 • 1986 i 1990 – prezydentem został ponownie Joaquín Balaguer.
 • 1994 – Balaguer objął prezydenturę na skróconą kadencję
 • 1996 – prezydentem został Leonel Fernández
 • 2000 – władzę objął Hipólito Mejía, doprowadzając do hiperinflacji i wielu skandali pośród ekipy rządzącej
 • 2004Leonel Fernández został ponownie prezydentem
 • 2008 – Leonel Fernández został wybrany prezydentem na trzecią kadencję

Ustrój polityczny

 • Podział administracyjny: 26 prowincji + dystrykt stołeczny

Demografia

Zgodnie z CIA Factbook, około 73% wszystkich Dominikańczyków jest pochodzenia mieszanego miejscowych z innymi narodowościami, to jest z mieszkańcami Europy, Afryki i Ameryki. Około 16% Dominikańczyków jest pochodzenia hiszpańskiego. Inni biali w Republice Dominikańskiej są Niemcami, Włochami, Francuzami i Amerykanami. Ekonomiczne kwestie doprowadziły do ogromnej migracji Dominikańczyków do Stanów Zjednoczonych, głównie do wielkich wschodnich miast wybrzeża.

Populacja

Znaczna część ludności Republiki Dominikańskiej zamieszkuje w mieście Santo Domingo, które jest stolicą. Drugim pod względem ludności miastem jest Santiago de Los Caballeros. Miasto to jest zamieszkiwane przez ponad 600 000 ludzi.

Kultura

Większość ludności kraju (79%) stanowią katolicy , na drugim miejscu znajduje się protestantyzm - 10%. Wśród czarnej ludności istnieje też animizm i voodoo , które często praktykowane są również przez osoby przyznające się do wiary katolickiej. Dominikańczycy są narodem bardzo religijnym - około 75% wiernych uczęszcza na niedzielne msze.

W Republice Dominikańskiej językiem urzędowym jest hiszpański. Język ten wprawdzie odbiega nieco od tego (lub tych – jako że w Hiszpanii występuje również wiele różnych dialektów), który używany jest na Półwyspie Iberyjskim, jednak nie na tyle, aby stwarzało to problemy z komunikowaniem się. Różnice te zaznaczają się zarówno na podłożu leksyki, jak i wymowy.

Religia

Gospodarka

Główne produkty przemysłu rolno-spożywczego to cukier , tytoń oraz kawa , które są obok złota i innych metali, cennym towarem eksportowym.

Bardzo dużą rolę odgrywa przynosząca znaczne dochody turystyka . Dominikana posiada najlepiej rozwiniętą na Karaibach infrastrukturę pod kątem turystów. Dwoma najbardziej znanymi regionami wypoczynkowymi są Punta Cana i Puerto Plata . W obydwu dominują wielkie kompleksy hotelowe międzynarodowych sieci, usytuowane bezpośrednio przy plażach uważanych za jedne z najpiękniejszych na Karaibach .

Linki zewnętrzne

Przypisy

 1. [1] Dane statystyczne zaczerpnięto z książki Patricka Johnstona i Jasona Mandryka pt. "Operation World", oraz z innych źródeł.


Inne hasła zawierające informacje o "Dominikana":

Nowa Anglia ...

Tablica rejestracyjna (BU) C Chile (RCH) Chiny (CHN)Chorwacja (HR)Cypr (CY)Czad (TCH) Czarnogóra (MNE) Czechy (CZ) Czechosłowacja (CS) DDania (DK)Dominika (WD)Dominikana (DOM)Dżibuti (DJI)Demokratyczna Republika Konga (CD) E Egipt (ET) Ekwador (EC)Erytrea (ERI)Estonia (EST)Etiopia (ETH) ...

1965 ...

1961 ...

Senat ...

2006 ...

Przywódcy polityczni i religijni na świecie ...

Charles de Gaulle ...

François Duvalier ...

Państwa świata według kontynentów ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Dominikana":

118. Problem wyżywienia ludności (plansza 10) ...

138. Zagrożenia stanu zdrowia człowieka, problemy środowiskowe i przykłady współpracy w ich rozwiązywaniu - część II (plansza 5) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie