Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Drugi kryzys w Cieśninie Tajwańskiej

Drugi kryzys w Cieśninie Tajwańskiej

Cieśnina Tajwańska

Drugi kryzys w Cieśninie Tajwańskiej ( 1958 ) – stan zagrożenia konfliktem zbrojnym między Chińską Republiką Ludową a Republiką Chińską na Tajwanie i Stanami Zjednoczonymi w 1958 roku, spowodowany chińskim ostrzałem wysp Kinmen i Mazu .

Spis treści

Tło historyczne

W 1955 roku doszło do pierwszego kryzysu w Cieśninie Tajwańskiej , gdy Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza dokonała udanej inwazji na znajdującą się pod kontrolą Kuomintangu wyspę Yijiangshan. Stany Zjednoczone , zapewniające w traktatach sojuszniczych suwerenność rządu Czang Kaj-szeka na Tajwanie, wykorzystały wówczas swoją flotę jedynie do ewakuowania całego archipelagu Dachen, wskutek czego przeszedł bez walki pod kontrolę ChRL . Wydarzenia te wzmocniły konfrontacyjne nastroje na kontynencie i spowodowały przeświadczenie o słabości USA.

Konflikt

Chiński plakat propagandowy z lat 50., wzywający do "wyzwolenia Tajwanu"

23 sierpnia 1958 roku nadbrzeżne baterie ChAL-W niespodziewanie otworzyły intensywny ogień na wyspy Kinmen i Mazu . Do końca miesiąca w wyniku ostrzału zginęło prawie 1000 osób[1]. W odpowiedzi rząd Stanów Zjednoczonych natychmiast skierował do Cieśniny Tajwańskiej ciężką flotę; USA znalazły się na granicy konfliktu zbrojnego z Chinami. Do konfrontacji obu stron jednak nie doszło, a Chińczycy ograniczyli ostrzał do dni parzystych i udzielili rządowi amerykańskiemu łącznie ponad 400 "poważnych ostrzeżeń"[1]. Niespodziewanie największy sojusznik Chin, ZSRR , zadeklarował, że solidarność z ChRL dotyczy jedynie obrony jej terytorium, ale nie inwazji na Tajwan, co później stało się jedną z przyczyn rozłamu chińsko-radzieckiego [1].

Konfrontacja zbrojna ograniczyła się do walk myśliwców chińskich MiG-15 z tajwańskimi F-86 , w których górą byli Tajwańczycy, uzyskując stosunek zestrzeleń do strat 8:1[1]. Dążący do zachowania status quo Amerykanie ogłosili jednak w stosunku do Tajpej podobną deklarację jak Moskwa wobec Pekinu, zobowiązując się bronić niezależności rządu na Tajwanie, lecz nie pozwalając na inwazję kontynentu[1].

Nie jest dzisiaj jasne, czy Pekin w 1958 roku poważnie rozważał inwazję na Tajwan. Posiadane wówczas przez Chiny amfibie pozwalały na przetransportowanie przez Cieśninę Tajwańską w pierwszym rzucie tylko 30 tysięcy żołnierzy, a wszystkie będące w dyspozycji statki 300 tysięcy, co było niewystarczającą liczbą do podboju wyspy[1]. Z drugiej strony poddanie Kinmen i Mazu podważałoby dalszy sens istnienia władz Republiki Chińskiej na Tajwanie. W obliczu patowej sytuacji armia chińska 5 października zaprzestała ostrzału.

Skutki

Kryzys tajwański wykazał nierealność chińskiej inwazji na Tajwan. Jednocześnie unaocznił on, że USA i ZSRR będą dążyły do zachowania dotychczasowego status quo i sprzeciwiały się chińsko-tajwańskiej konfrontacji. W tej sytuacji również głoszony przez Czang Kaj-szeka "powrót na kontynent" w celu "wyzwolenia Chin" okazał się jedynie mrzonką[1].

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 Jakub Polit: Chiny. Warszawa: Wydawnictwo Trio, 2004. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Drugi kryzys w Cieśninie Tajwańskiej":

Biegun południowy ...

Mieszko II Lambert ...

Adwentyzm ...

Oddychanie komórkowe ...

Władysław Komar ...

1972 ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

Sejm grodzieński (1793) ...

Szkoci ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Drugi kryzys w Cieśninie Tajwańskiej":

16 Przejazdy kolejowe (plansza 6) ...

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 12) ...

010c. Rzym (plansza 16) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie