Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Dubn

Dubn

Dubn (Db, łac. dubnium), wcześniej o nazwie unnilpentium (Unp) – pierwiastek chemiczny , metal przejściowy . Nazwa pochodzi od rosyjskiego ośrodka badań jądrowych pod Moskwą[1].

Badania

Doniesienie o otrzymaniu izotopów 260Db i 261Db przedstawił w 1968 roku zespół pracujący w Dubnej pod Moskwą pod kierunkiem G. Flerowa. Eksperyment polegał na bombardowaniu ameryku jądrami neonu . Inny eksperyment (z użyciem kalifornu i azotu ) został wykonany przez grupę A. Ghiorso w 1970 roku w Berkeley w Kalifornii i doprowadził do otrzymania izotopu 262Db[2]. Obecnie znanych jest 12 izotopów , z których najtrwalszy jest 268Db o czasie życia około 16 godzin.

Rosjanie zaproponowali dla nowego pierwiastka nazwę nielsbohr; Amerykanie używali nazwy zaproponowanej przez Ghiorso od nazwiska Otto Hahnahahn (w polszczyźnie funkcjonowała forma han), ponadto przez pewien czas IUPAC sugerował nazwę joliot. Wyniki Rosjan są kwestionowane, ale ostatecznie w uznaniu zasług laboratorium w Dubnej komisja IUPAC zaproponowała obecną nazwę i w roku 1997 została ona zatwierdzona.

Własności

Pierwiastek ten nie występuje naturalnie na Ziemi, nie stwierdzono go także poza nią. Jego własności chemiczne badano z wykorzystaniem pojedynczych atomów i okazały się one typowe dla pierwiastków piątej grupy układu okresowego , zbliżone do własności tantalu . Dubn tworzy związki na piątym stopniu utlenienia, takie jak DbCl5, DbOCl3.

Przypisy

  1. Irena Cieślińska: 14 rzeczy, których nie wiesz o... tablicy Mendelejewa . Przekrój (tygodnik) , 3 lipca 2009. [dostęp 5 lipca 2009].
  2. Albert Ghiorso, Matti Nurmia, Kari Eskola, James Harris i inni. New Element Hahnium, Atomic Number 105 . „Physical Review Letters”. 24 (26). Ss. 1498-1503. 


Inne hasła zawierające informacje o "Dubn":

Lantan ...

Cez ...

Ruten ...

Technet ...

Niob ...

Cyrkon (pierwiastek) ...

Itr ...

Tytan (pierwiastek) ...

Skand ...

Neon (pierwiastek) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Dubn":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie