Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Marian Żelazek

Marian Żelazek

Marian Żelazek
Marian Żelazek
Data i miejsce urodzenia 30 stycznia 1918
Palędzie
Data i miejsce śmierci 30 kwietnia 2006
Puri
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja werbiści
Prezbiterat 1948
Odznaczenia
Order Ecce Homo (Polska)

Marian Żelazek (ur. 30 stycznia 1918 w Palędziu koło Poznania , zm. 30 kwietnia 2006 w Puri w Indiach ) – polski zakonnik , werbista .

Urodził się jako siódme z szesnaściorga dzieci. W roku 1926 jego rodzina przeniosła się ze wsi do Poznania; Marian Żelazek po ukończeniu szkoły powszechnej rozpoczął naukę w Gimnazjum Misyjnym w Górnej Grupie koło Grudziądza , a następnie, we wrześniu 1937nowicjat w seminarium duchownym Księży Werbistów w Chludowie koło Poznania, dwa lata później, 4 września 1939 , złożył swą pierwszą profesję zakonną.

20 maja 1940 aresztowany i osadzony w Forcie VII w Poznaniu, dwa dni później wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau . Od sierpnia do grudnia 1941 – w obozie w Gusen , później ponownie w Dachau, aż do wyzwolenia obozu przez Amerykanów 29 kwietnia 1945 .

Po opuszczeniu obozu wyjechał na studia teologiczne do Rzymu . Studiował w Instytucie Anselmianum. Trzy lata później, 18 kwietnia 1948 przyjął w Rzymie święcenia kapłańskie i 21 marca 1950 wysłano go do Kesramal/Sambalpur w stanie Orissa w północnych Indiach. Przez 25 lat pracował wśród Adivasów , żyjących w dżungli koczowników; m.in. w 1968 organizował placówkę misyjną w Bondamunda. Od 1 czerwca 1975 przez długie lata niósł pomoc wśród trędowatych w leprozorium w Puri (nad Zatoką Bengalską ).

Akademia Medyczna w Poznaniu 3 października 2000 roku przyznała mu Medal im. Karola Marcinkowskiego "za zasługi w niesieniu pomocy charytatywnej i medycznej trędowatym". W roku 2002 zgłoszony został przez Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI jako oficjalny kandydat do Nagrody Nobla , w tym samym roku otrzymał statuetkę "Złotego Hipolita" – nagrodę Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. W 2005 r. otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania. W roku 2005 otrzymał Nagroda imienia Sérgio Vieira de Mello , przyznawaną przez Stowarzyszenie Willa Decjusza .

W 2005 roku Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie zorganizowało w Galerii Azjatyckiej wystawę „Ojciec Marian Żelazek SVD – polski kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla”. Na wernisażu obecny był ks. M. Żelazek, który wcześniej ofiarował muzeum szereg eksponatów z Orissy. Muzeum wydało okolicznościowy medal pamiątkowy poświęcony o. Marianowi Żelazkowi SVD organizując zarazem cykl spotkań z autorami filmów dokumentalnych o jego działalności. W pierwszą rocznicę śmierci w 2007 w Galerii Nusantara otwarto ekspozycję „Indie Ojca Mariana Żelazka w fotografii Krzysztofa Machowskiego”.

Bibliografia

  • „Namaste”, Ojcze Marianie! Z okazji 50. lecia kapłaństwa i pracy misyjnej o. Mariana Żelazka SVD, Nysa-Chludovo, Verbinum 1998, s. 104
  • Barbara Pokorska, Ojciec Marian Żelazek SVD – polski kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla, MAiP, Warszawa 2005, s. 8 (folder w języku polskim i angielskim)
  • Małgorzata Wejsis-Gołębiak, The Divine World Missionary. Misjonarz Słowa Bożego, Embassy of the Republic of Poland, New Delhi 2007, s. 48 (publikacja dwujęzyczna)
  • red. Tomasz Szyszka SVD, Ojciec Marian Żelazek SVD Ojciec Trędowatych, Wyd. UKSW 2008, s. 196

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Marian Żelazek":

Mieszko II Lambert ...

1972 ...

Rekatolicyzacja ...

Sobieski ...

Ignacy Hołowiński ...

Ciałko nerkowe ...

Murawa bliźniczkowa ...

1878 ...

1863 ...

Długosz królewski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Marian Żelazek":

201 Rozwój historiografii w okresie międzywojennym (plansza 8) ...

22. Konserwatyzm. Nauka społeczna kościoła (plansza 15) ...

209b Tworzenie demokracji parlamentarnej w Polsce (plansza 2) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie