Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Dymitr Mendelejew

Dmitrij Iwanowicz Mendelejew, Дмитрий Иванович Менделеев - (ur. 27 stycznia/8 lutego 1834 w Tobolsku, zm. 20 stycznia/2 lutego 1907 w Sankt Petersburgu) - chemik rosyjski, odkrywca (w roku 1869) prawa okresowości pierwiastków chemicznych.

Życiorys

Był trzynastym z siedemnastu dzieci swoich rodziców. Jako siedmioletni chłopiec rozpoczął naukę w gimnazjum, później kontynuował ją na studiach w Głównym Instytucie Pedagogicznym w Petersburgu. Po studiach objął stanowisko wykładowcy nauk przyrodniczych w I Gimnazjum i Liceum w Odessie w Rosji. Następnie został nominowany na stanowisko docenta na Uniwersytecie Petersburskim. Prowadzone przez niego wykłady z chemii teoretycznej i organicznej cieszyły się dużą popularnością wśród studentów. Jako chemik Mendelejew pracował w różnych działach tej dziedziny nauki, szczególnie w zakresie chemii roztworów. Jako pierwszy wyjaśnił zjawisko kontrakcji objętości. Wynalazł również pirokolodion, rodzaj prochu bezdymnego. Na jego pogrzebie studenci, chcąc uczcić swego ulubionego wykładowcę, nieśli transparent z układem okresowym pierwiastków chemicznych.

Układ okresowy

Wszystkie znane wówczas pierwiastki zestawił w tabelę, szeregując je według mas atomowych i zauważył, że właściwości pierwiastków powtarzają się okresowo, a odstępstwa od tych prawidłowości można wyjaśnić istnieniem nieznanych jeszcze pierwiastków (były to skand, gal i german). Tablicę tę nazwano później tablicą Mendelejewa i była ona pierwotną formą układu okresowego.

Na cześć Mendelejewa, sztucznie wytworzony pierwiastek o liczbie atomowej 101 nazwano "mendelew".


Inne hasła zawierające informacje o "Dymitr Mendelejew":

1362 ...

1361 ...

Zygmunt III Waza ...

1377 ...

Order Orła Białego ...

Wielkie Księstwo Moskiewskie ...

1136 ...

Dymitr Samozwaniec ...

Dymitriady ...

1746 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Dymitr Mendelejew":

119a Wojny XVII w. i ich konsekwencje (plansza 7) ...

114 a Europa Środkowowschodnia w XVI w. (plansza 12) ...

Układ okresowy pierwiastków (plansza 11) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie