Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Dynastia Maurjów

Dynastia Maurjów

Dynastia Maurjów - ród panujący w północnych częściach Indii w latach ok. 320 - 180 p.n.e.

Dojśćie do władzy i rządy

W czasie podboju Persji przez Aleksandra I Macedońskiego , Grecy zajęli w 315 p.n.e. również perskie terytoria w dolinie rzeki Indus . Wojska macedońskie nie miały jednak już ochoty na dalszy podbój subkontynentu indyjskiego i Aleksander ze swą armią zawrócił do Babilonu . Po jego śmierci terytorium Indusu weszło w skład nowo powstałego królestwa Seleukidów , rządzących w Mezopotamii .

W tym czasie na Półwyspie Indyjskim istniało kilka hinduskich królestw, z których największym było Królestwo Magadha , zajmujące całą północną część półwyspu. Jego władca Ćandragupta , po rozpadzie imperium Aleksandra wykupił od Seleukosa I obszary dorzecza Indusu za 500 słoni bojowych , powiększył również terytorium swego kraju na wschodzie subkontynentu. Ćandragupta w ciągu 24 lat swego panowania stworzył silne scentralizowane państwo i przeprowadził wielkie roboty melioracyjne, poprzez regulację rzek i budowę licznych kanałów nawadniających. Dał też początek dynastii królewskiej Maurjów.

Największy rozkwit i pomyślność królestwo Magadha przeżywało za panowania króla Aśoki ( 269 p.n.e. - 231 p.n.e. ) z dynastii Maurjów. Państwo osiągnęło wtedy swój największy zasięg terytorialny, obejmując w swych granicach, głównie w drodze krwawych podbojów, prawie całą północną i środkową część półwyspu oraz część dzisiejszego Iranu i Afganistanu .

W drugiej połowie swego panowania Aśoka, odczuwając wyrzuty sumienia za setki tysięcy ofiar swoich wojen, stał się buddystą . Starał się rządzić pokojowo, wielkodusznie, według buddyjskich zasad moralnych, złagodził kodeks karny, propagował wegetarianizm. Wysyłał liczne misje dyplomatyczne i nawiązał przyjazne kontakty z Egiptem , Syrią , Macedonią i sąsiednimi krajami. między innymi pozyskał Cejlon dla buddyzmu. Rozbudował aparat administracyjny, w wielu miejscach cesarstwa kazał ustawić kamienne kolumny z wyrytymi opisami ważnych wydarzeń i edyktów państwowych. Za jego panowania bardzo rozwinął się eksport do Europy przypraw korzennych, jedwabi i kamieni szlachetnych.

Władcy imperium Maurjów

Przypisy

  1. Praca zbiorowa, Historia powszechna Tom 2 Od prehistorii do cywilizacji na kontynentach pozaeuropejskich, Mediaset Group SA, 2007, ss. 629, .


Inne hasła zawierające informacje o "Dynastia Maurjów":

Mieszko II Lambert ...

Iwan IV Groźny ...

Zygmunt III Waza ...

Ludwik XVIII ...

Cesarze rzymscy ...

Habsburgowie ...

Karol I Habsburg ...

Genealogia ...

Austro-Węgry ...

Traktaty welawsko-bydgoskie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Dynastia Maurjów":

016. Republika, cesarstwo i przemiany ustrojowe państwa rzymskiego (plansza 18) ...

010 Ustrój i społeczeństwo Sparty (plansza 3) ...

134 Polska wobec polityki Napoleona Bonaparte. Księstwo Warszawskie (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie