Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

emancypacja kobiet

emancypacja kobiet - zwiększenie udziału kobiet w życiu publicznym, zapewnienie im dostępu do szkół średnich i wyższych: poszerzenie ich aktywności zawodowej.

Pierwsze związki kobiece powstały pod koniec XVIII wieku w Stanach Zjednoczonych i Francji; w drugiej połowie XIX stulecia ich działalność ogromnie się nasiliła.

Najszybciej udało się przełamać monopol mężczyzn na wykształcenie. W 1840 r. pierwsza kobieta w historii, Catherine Brewer, uzyskała dyplom ukończenia studiów wyższych i tytuł zawodowy bachelor`s degree (licencjat). W 1863 r. dopuszczono kobiety do studiów we Francji, w 1897 - w Galicji. Jednak pierwsza kobieta została wykładowcą na paryskiej Sorbonie dopiero w 1906 r. Była nią Maria Skłodowska-Curie. Trudniejsza okazała się walka emancypantek o prawa wyborcze. Mężczyźni uważali, że udział kobiet w polityce naruszyłby delikatne i subtelne "podstawy ich natury". W Polsce kobiety uzyskały prawa wyborcze w chwili odzyskania niepodległości w 1918 roku bez żadnej specjalnej walki o to.

    Dlaczego mam dowodzić, iż mam prawo głosu? Jestem, człowiekiem, obywatelką państwa, nie żyję z jałmużny, nie należę do klasy zbrodniarzy - oto są wszystkie dowody, jakie potrzebuję przedstawić dla poparcia swego żądania. Mężczyzna, ażeby posiadać prawo głosu, musi mieć pewien określony wiek, określoną sumę dochodów, musi płacić określoną sumę podatków - dlaczegoż kobieta potrzebuje czegoś więcej jeszcze? Dlaczego stawiana jest na równi z idiotami i zbrodniarzami? Nie, nawet nie zbrodniarzami, bo ci na ograniczony czas tracą swoje prawa polityczne. Tylko kobieta i człowiek upośledzony na umyśle należą do jednej i tej samej kategorii politycznej.
- Hedwig Dohm, "Kobiety, natura i prawo", 1893.


Inne hasła zawierające informacje o "emancypacja kobiet":

Rak języka ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Guwernantka ...

Koszykówka ...

Diakon ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Bereza (Białoruś) ...

Taylor Swift ...

Zawał mięśnia sercowego ...

Baldassare Castiglione ...


Inne lekcje zawierające informacje o "emancypacja kobiet":

Idealny rycerz - Roland (plansza 10) ...

Słówka - ubrania (plansza 14) ...

Tęsknota za ojczyzną - ˝Moja piosnka (II)˝ Cypriana Kamila Norwida (plansza 11) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie