Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Dzień Zmarłych

Dzień Zmarłych

Día de los Muertos

Tradycyjny ołtarz ku czci zmarłych
Dzień 1 ( wigilia ) i 2 listopada
Kraje  Meksyk
Typ świętareligijno-etniczne
Upamiętniazmarłych
Znaczenieoddawani czci pozagrobowemu życiu zmarłych i więzom rodzinnym
Inne nazwyDzień Zmarłych
Podobne święta Dzień Zaduszny
Wszystkich Świętych
Zaduszki
Współczesny wielkomiejski meksykański ołtarz w dzielnicy Xochimilco Meksysku , ( 2006 )
Rzeźba ludowa postaci "la Catrina" wykonana w ramach Dnia Zmarłych w Meksyku (El Día de los Muertos)

Dzień Zmarłych, Día de los Muertos ( hiszp. ) – najstarsze religijno -etniczne święto meksykańskie , czczące pozagrobowe życie zmarłych i więzy rodzinne. Obchodzone jest w wigilię święta (1 listopada) i 2 listopada w powiązaniu z katolickimi świętami Zaduszek (Día de los Fieles Difuntos) i Wszystkich Świętych (Todos los Santos), jednak wywodzi się w formie pierwotnej z epoki prekolumbijskiej , tradycji o wieku szacowanym na 3000 lat.

Święto ma formę wesołej zabawy.

Spis treści

Rozpowszechnienie i rys historyczny

Jest obchodzone głównie w Meksyku i Ameryce Centralnej , lecz zakorzeniło się również w wielu miejscowościach w USA , i gdziekolwiek osiedlili się Meksykanie i emigranci z Ameryki Centralnej. Dodatkowo święto to przeszczepiło się do tak egzotycznych lokalizacji jak Praga czy nowozelandzki Wellington jako alternatywa do miejscowych obchodów świąt o podobnej tematyce (lecz o innym nastroju) lub reakcji na skomercjalizowane Halloween (wywodzące się z tradycji celtyckiej ). Obchody poza Meksykiem, szerzej, Ameryką Centralną, niekoniecznie odzwierciedlają tradycyjne elementy; podobnie do sytuacji z Halloween, zachodzi tu sporo dowolnej interpretacji o charakterze artystyczno-rozrywkowym.

Początki Dnia Zmarłych w Meksyku wywodzą się z tradycji ludów Ameryki Centralnej, takich jak Aztekowie , Majowie , Taraskowie (Purépecha), Nahua i Totonakowie . Kult przodków w tych kulturach ma co najmniej 3000 lat. W epoce prekolumbijskiej nagminnie kolekcjonowano tu czaszki jako trofea wojenne i wystawiano je na pokaz podczas rytuałów symbolizujących życie i śmierć.

Festiwal, z którego wywodzi się obecny Dzień Zmarłych, odbywał się podczas 9. miesiąca kalendarza słonecznego Xiuhpohualli Azteków – miesiąca zwanego Tlaxochimaco (narodziny kwiatów), wypadając na początek sierpnia, a trwał przez cały miesiąc. Festiwal był w gestii bogini Mictecacíhuatl, żony boga Mictlantecuhtli , Władcy Krainy Zmarłych, znanej jako "Królowa Śmierci" (obecnie związanej z wizją postaci "la Catrina" spopularyzowanej przez meksykańskiego rysownika i mistrza litografii José Posada Guadelupe (1852–1913). Obchody skupiały się, podobnie jak i dziś, na czci dzieci i drogich bliskich, którzy odeszli.

Przeistoczenie prekolumbijskiego festiwalu

W XVI wieku nowo przybyli konkwistadorzy z Hiszpanii , oburzeni pogańskimi praktykami kulturowymi miejscowych ludów, mając na celu nawrócenie miejscowej społeczności na katolicyzm , przesunęli datę letniego festiwalu na początek listopada, zbieżnie z Zaduszkami i Wszystkich Świętych według obowiązującego w Hiszpanii kalendarza kościelnego . Hiszpańskie obrządki pomieszano z tematycznie podobnymi tubylczymi obrządkami prekolumbijczyków , w ten sposób poczynając dzisiejszy Dzień Zmarłych w Meksyku .

Obecnie wiele osób wychowanych w tradycji Dnia Zmarłych zastąpiło obchody tego tradycyjnego święta na rzecz obchodów amerykańskiej wersji Halloween , obchodzonego 2 dni wcześniej, 31 października . Jednak są to zupełnie odrębne tradycje, jako że z jednej strony, w kulturze anglo - saskiej (która wchłonęła tu tradycje Celtów ), Halloween jest dniem wiedźm (czy czarownic ), z drugiej strony, meksykańska tradycja Dnia Zmarłych jest pozbawiona elementu grozy, a nawet smutku, stanowiąc czas hucznych zabaw i biesiad dla wszystkich członków rodziny, w tym żywych i zmarłych.

Czaszeczki (Calaveritas)

Znane również pod mianem "rymowanek" (rimas), są to krótkie (zazwyczaj czterowierszowe) satyryczne skecze o ludzkich czaszkach , lub ryciny ( litografie ) czaszek, wykwintnie poprzebieranych ludzkich szkieletów, itp. Chodzi tu o:

  • Rimas (rymowanki) – nazywane także "czaszkami", są to specyficzne wiersze, w których personifikacja śmierci szydzi sobie z charakterystycznych lub wyolbrzymionych cech ludzi obecnie żyjących. Przyjęło się żartować w ten sposób z ludzi u władzy, polityków, itd. Śmierć nabiera osobowość czy karykaturę danej żyjącej osoby i prawi rymowanki zza grobu (czyli już pośmiertnie).
  • Litografie, przeważnie rylca José Posada Guadelupe, mimo że niewykonane specjalnie z okazji Dnia Zmarłych, jednak tradycyjnie są kojarzone z tym świętem, z uwagi na cechujące je aluzje do personifikacji śmierci.

Symbolika

Czaszka z cukru, przyprawiona czekoladą i szarłatem wyniosłym
Chleb zmarłych (pan de muerto)
  • Ludzkie czaszki zrobione z cukru (calaveras de dulce), często doprawione tequillą , czekoladą czy szarłatem wyniosłym (spożywczym), opatrzone imionami zmarłych (jak i czasami imionami osób nadal żyjących, jako niewinny dowcip w istocie nieobrażający takiego "zmarłego"). Są spożywane przez rodzinę i przyjaciół.
  • Chleb zmarłych (pan de muerto) jest specjalnym wypiekiem ze słodkiego ciasta z jajkiem, o przeróżnym kształcie, od prostych, zaokrąglonych bułek do czaszkopodobnych, poprzez figurki zajączków z piszczelami , pokrytych lukrem.
  • Kwiaty. Podczas 1 i 2 listopada , rodziny zazwyczaj doprowadzają do porządku i dekorują kwiatami groby bliskich wymyślnymi wieńcami z róż , słoneczników , jak i innymi kwiatami. Lecz najważniejszym jest tu rodzima meksykańska aksamitka wzniesiona (cempaxóchitl, cempasúchil lub cempazúchilTagetes erecta, turek), hodowana przez prekolumbijskich Azteków , zwana w Meksyku Kwiatem Zmarłych (Flor de Muertos). Nazwa cempaxóchitl jest stosowaną hiszpańską transkrypcją nazwy kwiatu w języku nahuatl , a zempoalxochitl – transkrypcją angielską, dosłownie: "dwadzieścia kwiatów". Aksamitce tej przypisuje się moc wzywania i prowadzenia dusz osób zmarłych do ołtarzy ku ich czci. Niemal wszystkie groby są odwiedzane podczas tego święta.
  • Ołtarze ku czci zmarłych i pielgrzymki cmentarne. Wg tradycji, dusze dzieci powracają na cmentarze podczas odwiedzin wykonanych przez ich rodziny pierwszego listopada, a dusze dorosłych – drugiego. W przypadku niemożności złożenia odwiedzin u grobu, z powodu jego braku, czy z powodu przemieszczenia się rodziny z dala od rodzinnego cmentarza, wznosi się ołtarze w domach o specyficznym i detalicznym składzie rytualnych ofiar (ofrenda, w liczbie mnogiej ofrendas). Są to m.in. przygotowane potrawy, chleb zmarłych, szklanki z wodą; a dla dusz dorosłych zmarłych – butelki z mezcalem , tequilą , pulque czy atole (gorącym napojem opartym na skrobi kukurydzianej, często czekoladowym), cygara ; natomiast, dla dusz dzieci – nawet zabawki. Zestaw ofrendas jest umieszczany przy portretach zmarłych, otoczonych zapalonymi woskowymi świeczkami zwanymi veladora (w liczbie mnogiej veladoras).

Wesołość

W tradycji meksykańskiej, Dzień Zmarłych jest radosną okazją, bowiem zmarli nadal egzystują, a ich dusze, wywołane i naprowadzone pąkami aksamitek , współucztują, ciesząc się w towarzystwie swoich świętujących rodzin.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Dzień Zmarłych":

Wszystkich Świętych pochodzi z połowy XV wieku[5]. Zobacz też Día de los Muertos - meksykański Dzień Zmarłych Dziady Halloween Samhain Przypisy↑ 1 listopada - Wszyscy Święci . - materiały na brewiarz.katolik.pl [ostatnia ...

Dziady (zwyczaj) Kościół Polski ↑ Historia Regionu Latowickiego – dziedzictwo kulturowe w regionie Zobacz też Święto Religia Słowian Zaduszki Nekrolatria Dzień Zmarłych Halloween Linki zewnętrzne Dziady – opis Dziady – Adam Mickiewicz ...

Dzień Zmarłych ( wigilia ) i 2 listopada Kraje  Meksyk Typ świętareligijno-etniczneUpamiętniazmarłychZnaczenieoddawani czci pozagrobowemu życiu zmarłych i więzom rodzinnymInne nazwyDzień ZmarłychPodobne święta Dzień Zaduszny Wszystkich Świętych Zaduszki Współczesny wielkomiejski meksykański ołtarz w dzielnicy Xochimilco Meksysku , ...

Dzień Zaduszny ...

Adwentyzm ...

Iwan IV Groźny ...

Kauen ...

Data ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Franciszek Clet ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Dzień Zmarłych":

056. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 1 (plansza 20) ...

056. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 1 (plansza 8) ...

056. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 1 (plansza 7) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie