Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Dziewictwo

Dziewictwo

Dziewictwo – stan mężczyzny lub kobiety , przed podjęciem stosunków seksualnych [1]. Kobieta jest wówczas określana mianem dziewicy, natomiast mężczyzna – prawiczka.

Spis treści

Kobiety

Częsty pogląd utożsamiania dziewictwa z istnieniem u kobiety błony dziewiczej jest uważany przez naukowców za błędny. Potwierdzone naukowo są przypadki kobiet, które rodziły się bez wykształconej błony dziewiczej. Błonę dziewiczą można również stracić w inny sposób niż przy współżyciu. Może ona ulec uszkodzeniu również podczas wypadku, intensywnego uprawiania pewnych rodzajów sportu [], a także podczas zabiegu lekarskiego lub masturbacji albo niewłaściwego używania tamponów itp. Z drugiej strony znane są przypadki, że błona dziewicza nie uległa przerwaniu podczas stosunku seksualnego . Często w takich przypadkach stosuje się specjalne nacięcie lekarskie.

Jakkolwiek w większości przypadków obecność błony dziewiczej pokrywa się z faktycznym nieodbywaniem stosunków seksualnych w przeszłości, to jednak wspomniane wyżej przypadki negują tę metodę jako wiarygodną. Ponadto utożsamianie dziewictwa z faktem istnienia błony dziewiczej jest mylne w przypadku uprawiania seksu analnego lub bez penetracji – w stosunku do takich kobiet (uprawiających różne rodzaje seksu oprócz stosunku waginalnego i przez to mających zachowaną błonę dziewiczą) używane jest czasem określenie "półdziewica" (na podstawie powieści Półdziewice, fr. Les Demi-vierges francuskiego pisarza Marcela Prévosta z 1894 r.). Podobnie kobieta, która uległa wypadkowi i straciła błonę dziewiczą, może nadal być uważana za dziewicę.

Utożsamianie dziewictwa z istnieniem błony dziewiczej powoduje, że czasem wykonywane są zabiegi „ przywracania dziewictwa ”.

Mężczyźni

Dla mężczyzny, który nie współżył seksualnie, w języku polskim stosuje się określenie "prawiczek", gdyż nie został on jeszcze "zdeprawowany" przez stosunek seksualny (który dawniej powszechnie utożsamiano z grzechem pierworodnym – współcześni komentatorzy Biblii przeważnie odrzucają taką interpretację).

Określenie to często bywa uważane za pejoratywne i ośmieszające w przypadku dorosłych mężczyzn.

Dziewictwo w kulturze

Dziewictwo jako swego rodzaju wyjątkowy stan seksualny człowieka w wielu kulturach nacechowane jest treściami symbolicznymi i sakralnymi.

Grecja i Rzym

W zachodnim kręgu cywilizacyjnym dziewictwo stało się stanem o szczególnym znaczeniu sakralnym w starożytnej Grecji (gdzie obowiązywało tzw. sybille , czyli wieszczki świątynne) oraz w Rzymie ( westalki , kapłanki bogini Westy ). Niektóre mity greckie mówią też o składaniu ofiar z dziewic i młodych (zapewne nietkniętych seksualnie) chłopców.

Żydzi

U Żydów w starożytności rozumienie dziewictwa było bardzo nieprecyzyjne. Obowiązywało (przynajmniej od pewnego momentu) tabu przedmałżeńskiej seksualności, tak więc stanem postulowanym było dziewictwo zarówno pana młodego, jak i panny młodej, dlatego m.in. małżeństwo miało miejsce w tak wczesnym wieku (dziewczęta wydawano zwykle za mąż między 12. a 14. rokiem życia – preferowano czas w okolicach pierwszej miesiączki). Żydzi nie mieli jednak w starożytności jasno sprecyzowanej kategorii dziewictwa. Istniało kilka sposobów jego definiowania:

  • dziewicą mogła być oczywiście dziewczyna przed pierwszym stosunkiem seksualnym ;
  • dziewicą mogła też jednak być dziewczyna przed pierwszą miesiączką ; wobec tak wczesnego wieku, w jakim dziewczęta wydawano za mąż, zdarzało się, że mogła być dziewicą w tym sensie, a nie być już w poprzednim;
  • kategorii dziewictwa Żydzi używali również w starożytności wobec osób już po ślubie, jeśli tylko małżeństwo to było ich pierwszym związkiem seksualnym ; mówiło się czasem o tym, że osoba była czyjąś dziewiczą małżonką od kilku lat – oznaczało to, że przed tym małżeństwem nie miała nikogo innego;

Historyk Geza Vermes sądzi, że w tych nieścisłościach semantycznych tkwi źródło dogmatu o niepokalanym poczęciu i dziewiczym macierzyństwie Marii , matki Jezusa .

Średniowiecze

W średniowieczu dziewictwo stało się postulowanym stanem idealnym dla kobiety. W nauczaniu Kościoła katolickiego również dla mężczyzny był to stan pożądany, ale ogólnie ówczesna kultura tego akurat poglądu nie podzielała – w większości społeczeństwa dominował kult męskiej sprawności seksualnej i sukcesów w tej dziedzinie.

Jacques Le Goff sugeruje, że niezwykła rola dziewictwa kobiet w kulturze średniowiecznej brała się z dysproporcji demograficznej między mężczyznami a kobietami. Mężczyźni ginęli w niekończących się wojnach . Poligamia była zakazana, więc propagowanie różnych form dziewictwa odgrywało istotną rolę społeczną w sytuacji nadwyżki kobiet.

Słynne dziewice średniowiecza:

Chrześcijaństwo

Współcześnie kościoły chrześcijańskie często zamiast pojęcia dziewictwa używają pojęcia czystości, które nie ma nic wspólnego z fizjologią, np. czystość zachowuje ofiara gwałtu . W nauczaniu Kościoła katolickiego szczególnie podkreśla się rolę czystości przedmałżeńskiej.

Islam

Koran (17:32) potępia cudzołóstwo i stwierdza że stosunek płciowy może odbywać się jedynie między mężem i żoną. Małżeństwo jest bardzo ważne w islamie, hadis stwierdza nawet, że "małżeństwo jest połową religii". Dlatego też dziewictwo nowo poślubionej żony jest ważne dla męża i honoru całej rodziny.

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Zbigniew Lew-Starowicz: Miłość i seks : słownik encyklopedyczny. Wrocław: Wydawnictwo "Europa", 1999, s. 77. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Dziewictwo":

Iwan IV Groźny ...

Rawicz (herb szlachecki) ...

Lew ...

Edith Stein ...

Kozioł ofiarny ...

Święta Scholastyka ...

Boudika ...

Izajasz nie będąca jeszcze matką; wyraz ten podkreśla młodość osoby i normalnie suponuje Dziewictwo), będzie nazwany Emmanuelem (z hebrajskiego 'immanu 'el - Bóg jest z ...

Hestia i Rei , siostra Zeusa , Demeter i Hery , oraz Posejdona i Hadesa . Ślubowała Dziewictwo, jak Atena i Artemida . Opiekunka ogniska domowego, podróżnych, nowożeńców i sierot. ...

Westalka służby.Westalka musiała pozostawać na służbie 30 lat i zachować w tym czasie Dziewictwo. Utrata dziewictwa przez westalkę była, dla odwrócenia gniewu Westy , karana bardzo ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Dziewictwo":

Bogowie olimpijscy (plansza 14) i Rei, siostra Zeusa, Demeter i Hery, oraz Posejdona i Hadesa. Ślubowała Dziewictwo, jak Atena i Artemida. Opiekunka ogniska domowego, podróżnych, nowożeńców i sierot. ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie