Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Dżeser

Dżeser

Statua Dżesera w Muzeum Egipskim w Kairze
<
D45
D21
>
Dżeser w hieroglifach

Dżeser (Dżoser) - władca górnego i dolnego Egiptu , drugi król z III dynastii . Panował w l. 2690–2670 p.n.e. lub 2720–2700 p.n.e.

Prawdopodobnie był synem Chasechemui i królowej Nimaatapis , młodszym bratem Sanachta . Niektórzy (Helck) uważają, że był mężem córki Chasechemui i Nimaatapis, Hetephernebti, a więc zięciem ostatniego władcy II dynastii i jego żony.

R8D21
F32
Horus Neczeri-Chet w hieroglifach

Pochodził z Tinis . Objął tron po śmierci starszego brata. W pierwszym okresie panowania rządy sprawowała matka jako regentka ze względu na młody wiek władcy. Prawdopodobnie początkowo rządził z Abydos , następnie jednak już z Memfis .

W historii zasłynął jako pierwszy, któremu wzniesiono grobowiec w kształcie piramidy (architektem piramidy w Sakkarze był Imhotep ), oraz jako prekursor rzeźby monumentalnej (posąg króla z serdabu ). Pierwszy wprowadził też do tytulatury królewskiej nowy przydomek: Złoty Horus , co miało określać władcę jako Horusa słonecznego.

Jak podaje słynna Stela Głodu z Sehel pod Asuanem , za Dżesera panował głód na południu Egiptu, jest to jednak wysoce niepewne, gdyż stela powstała już w czasach ptolemejskich .

Wezyrem Neczericheta był Imhotep - lekarz, architekt i najwyższy kapłan, a także budowniczy pierwszej w dziejach ludzkości piramidy.


Zobacz też


Poprzednik
Sanacht
Stare PaństwoDżeser – III dynastia
2690–2670 p.n.e.
Następca
Sechemchet

Bibliografia

  • Grimal N. - „Dzieje starożytnego Egiptu”, PIW, Warszawa 2004, s. 74-75,
  • Kwiatkowski B. - „Poczet faraonów”, Iskry, Warszawa 2002, s. 88-93,
  • Schneider Th. - „Leksykon faraonów”, Wyd. Naukowe PWN, Warszawa-Kraków 2001, s. 121-123,


Inne hasła zawierające informacje o "Dżeser":

Inżynieria ...

XXVI wiek p.n.e. ...

XXVII wiek p.n.e. ...

Królewski Protokół II . Tytulatura Amenhotepa I Tytulatura Amenhotepa I hieroglifami Nomen – Amenhotep egip. – Amon-jest-rad Prenomen – Dżeser-Ka-Re egip. – Święta-jest-Dusza-ReImię horusowe – Ka-Uaf-tau egip. – Byk-który-ujarzmia-KrajeNebty – Aa-neru egip. – Wzbudzający-wielką-grozęZłoty ...

Hapi (bóstwo) ...

Starożytny Egipt ...

Ramzes II dalszym, tajemnym częściom świątyni – znajdującym się w amfiladzie kilku salom, zakończonym Dżeser-Dżeseru – Świętym Świętych. W pierwszej z owych sal, wspartej na ośmiu ...

Dżeser Statua Dżesera w Muzeum Egipskim w Kairze Dżeser w hieroglifach Dżeser (Dżoser) - władca górnego ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Dżeser":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie