Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Hillary Rodham Clinton

Hillary Rodham Clinton

Hillary Diane Rodham Clinton

Data i miejsce urodzenia 26 października 1947
Chicago , Illinois
67. Sekretarz Stanu Stanów Zjednoczonych
Okres urzędowaniaod 21 stycznia 2009
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Condoleezza Rice
Senator Stanów Zjednoczonych
ze stanu Nowy Jork
Okres urzędowaniaod 3 stycznia 2001
do 20 stycznia 2009
PoprzednikDaniel Patrick Moynihan
Następca Kirsten Gillibrand
Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych
Okres urzędowaniaod 20 stycznia 1993
do 20 stycznia 2001
Poprzednik Barbara Bush
Następca Laura Bush

Hillary Diane Rodham Clinton (ur. 26 października 1947 w Chicago ) – amerykańska działaczka polityczna, żona Billa Clintona , byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych . Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych w gabinecie Baracka Obamy

Urodzona w stanie Illinois , w rodzinie metodystów . Po kilku latach jej rodzina przeniosła się z Chicago do podmiejskiej miejscowości Park Ridge. Ukończyła szkołę średnią w 1965 , Wellesley College (kierunek politologia ) z wyróżnieniem w 1969 , Uniwersytet Yale (kierunek prawo ) w 1973 , gdzie wiosną 1971 spotkała Billa Clintona, przyszłego męża studiującego prawo w tej uczelni. Przeniosła się do jego rodzinnego stanu Arkansas w sierpniu 1974 , gdzie pobrali się 11 października 1975 .

Hillary Clinton była pierwszą w historii Stanów Zjednoczonych pierwsza dama kandydującą do Senatu i pierwszą kobietą senatorem ze stanu Nowy Jork . Wybrana jako kandydatka Partii Demokratycznej , a następnie wybrana powtórnie na kolejną kadencję, piastowała urząd od ( stycznia 2001 do stycznia 2009 ). Zasiadając w Senacie , Hillary Clinton początkowo popierała w wielu aspektach politykę rządu George'a W. Busha - głosowała m.in. za wojną w Iraku . Natomiast w późniejszym okresie krytykowała rząd Republikanów za sposób prowadzenia wojny oraz za jego politykę wewnętrzną.

Była kandydatką na prezydenta USA w prawyborach wyłaniających kandydata Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich 2008 . Uznawana przez wielu za faworytkę wyścigu po nominację z ramienia Partii Demokratycznej, została pokonana przez Baracka Obamę . Kiedy po ostatnich stanowych prawyborach 3 czerwca 2008 Obama zapewnił sobie poparcie większości kandydatów, Clinton poparła go jako kandydata Demokratów na prezydenta, apelując do swoich zwolenników by oddali na Obamę swe głosy.

3 lipca 2010 udała się do Krakowa i złożyła kwiaty pod Krzyżem Katyńskim by w imieniu narodu amerykańskiego oddać hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej w której zginął Prezydent Polski Lech Kaczyński i 95 innych osób.

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton składająca kwiaty pod Krzyżem Katyńskim w Krakowie , by w imieniu narodu amerykańskiego oddać hołd ofiarom katastrofy (3 lipca 2010)


Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Hillary Rodham Clinton":

XXI wiek ...

Lata 90. XX wieku ...

Partia Demokratyczna (USA) ...

Lata 50. XX wieku ...

1937 ...

2010 ...

1946 ...

George Hamilton-Gordon, 4. hrabia Aberdeen ...

1998 ...

1999 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Hillary Rodham Clinton":

Przedimki - The Articles (plansza 21) ...

Rodzajniki (plansza 5) ...

169. Najpiękniejsze hotele na świecie (plansza 7) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie