Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ekliptyka

Ekliptyka

Ekliptyka i jej związek z nachyleniem osi obrotu.
Wrażenie ruchu Słońca wzdłuż ekliptyki po sklepieniu niebieskim
Płaszczyzna ekliptyki jest dobrze widoczna powyżej. Zdjęcie ukazuje od prawej: Księżyc , Słońce oraz planety : Saturna , Marsa i Merkurego (trzy kropki po lewej na dole)

Ekliptykawielkie koło na sferze niebieskiej , po którym w ciągu roku pozornie porusza się Słońce obserwowane z Ziemi .

Płaszczyzna ekliptyki zawiera w sobie orbitę Ziemi . Orbity wszystkich planet Układu Słonecznego leżą bardzo blisko tej płaszczyzny. Wzdłuż niej usytuowane są konstelacje zodiakalne . Nachylenie płaszczyzny równika niebieskiego względem ekliptyki powoli zmienia się w czasie i aktualnie wynosi 23° 26', co jest następstwem nachylenia osi Ziemi. Kąt ten po raz pierwszy wyznaczono w Chinach około 1100 roku p.n.e. Dokonano tego na podstawie obserwacji długości cienia rzucanego przez gnomon . Nachylenie płaszczyzny orbity księżyca względem ekliptyki wynosi ~5°.

Ponieważ mamy ~365,25 dni w roku oraz 360° w kole , Słońce zdaje się przesuwać około 1° dziennie wzdłuż linii ekliptyki. Ruch ten odbywa się z zachodu na wschód przeciwstawnie do dobowego ruchu sfery niebieskiej ze wschodu na zachód.

Ekliptyka oraz równik niebieski przecinają się w dwóch punktach zwanych punktem Barana i punktem Wagi . Gdy Słońce pojawia się w tych punktach następuje zrównanie dnia z nocą, tzn. noc i dzień trwają około 12 godzin w każdym punkcie na Ziemi.

Gdy Słońce osiąga najdalej oddalony na północ od równika niebieskiego punkt, na półkuli północnej mamy do czynienia z letnim przesileniem , natomiast na półkuli południowej z przesileniem zimowym . Gdy Słońce znajdzie się w punkcie najdalej oddalonym na południe , sytuacja jest odwrotna. Pozorny ruch Słońca wzdłuż linii ekliptyki – rezultat ruchu Ziemi wokół Słońca oraz jej pochylenia osiowego pokazany jest na poniższej animacji. Oś odciętych jest to rektascensja Słońca, natomiast oś rzędnych to deklinacja .

Gdy Księżyc w pełni lub nowiu znajduje się w dostatecznie blisko przecięcia swej orbity z ekliptyką (węzła orbity) na części Ziemi można zaobserwować zjawisko zaćmienia . W przypadku pełni będzie to zaćmienie Księżyca związane z jego przejściem przez półcień lub cień Ziemi, w nowiu będzie to zaćmienie Słońca związane z rzucaniem cienia lub półcienia Księżyca na Ziemię.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Ekliptyka":

Biegun północny ...

Astrolabium ...

Horoskop ...

Ziemia ...

Teoria geocentryczna ...

Droga Mleczna ...

Astrologia ...

134340 Pluton ...

Voyager 2 ...

Ruch obrotowy Ziemi ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ekliptyka":

Ruch obiegowy Ziemi (plansza 3) ...

006. Orientacja na niebie i Ziemi oraz ruch obrotowy i obiegowy Ziemi (plansza 28) Płaszczyzna eliptyki Orientacja na niebie i Ziemi oraz ruch obrotowy i obiegowy Ziemi Ekliptyka to płaszczyzna wyznaczonego na sferze niebieskiej koła, wzdłuż którego prowadzi się ...

007. Księżyc - naturalny satelita Ziemi (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie