Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Arthur Kornberg

Arthur Kornberg

Arthur Kornberg

Arthur Kornberg (ur. 3 marca 1918 w Nowym Jorku , zm. 26 października 2007 ) – amerykański biochemik i lekarz , który otrzymał razem z dr. Severo Ochoą w 1959 Nagrodę Nobla z dziedziny medycyny za odkrycie sposobu w jaki cząsteczki kwasu dezoksyrybonukleinowego ( DNA ) są reprodukowane w komórkach bakteryjnych i za odtworzenie (rekonstrukcję) go w warunkach laboratoryjnych[1][2].

Arthur Kornberg urodził się w Nowym Jorku (w dzielnicy Brooklyn ) jako syn Josepha i Leny Kornbergów. Jego rodzice byli emigrantami z Galicji i przybyli do Stanów Zjednoczonych w 1900. Ojciec pracował jako operator maszyny do szycia przez ponad 30 lat a później gdy podupadł na zdrowiu otworzył mały sklep z narzędziami, w którym pomagał mu mały Arthur. Joseph Kornberg mimo braku formalnego wykształcenia władał sześcioma językami.

Arthur Kornberg kształcił się najpierw w Abraham Lincoln High School a następnie w nowojorskim college'u. W 1937 uzyskał pierwszy stopień naukowy – Bachelor of Science. W 1941 na Uniwersytecie w Rochester został doktorem medycyny.

W latach 1942-53 Kornberg kierował pracami badawczymi w Amerykańskim Narodowym Instytucie Zdrowia, dotyczyły one enzymów oraz procesu metabolizmu . Dzięki jego pomocy udało się też odkryć reakcje chemiczne zachodzące w komórkach, w wyniku których dochodzi do powstania dinukleotydu flawinoadeninowego ( FAD ) oraz nukleotydu dwufosfopirydynowego (DPN). Przyczynił się także do poznania procesu tworzenia koenzymów istotnych przy przenoszeniu wodoru w biologicznych procesach utleniania i redukcji.

Pracował także w latach 1953-59 jako dyrektor instytutu mikrobiologii na uniwersytetach w Waszyngtonie i Saint Louis. W dalszym ciągu kontynuował swoje badania dotyczące sposobu wytwarzania przez organizmy żywe nukleotydów [3]. Szczególnym obszarem jego zainteresowań był problem dotyczący wiązań łączących nukleotydy i formowania w ten sposób cząsteczek DNA. Rozwiązał tę kwestię poprzez dodanie specjalnie oznakowanych nukleotydów (poprzez potraktowanie ich radioaktywnym izotopem azotu) do wyciągu z kultur zwykłych bakterii Escherichia coli . Model tej replikacji jest nazywany replikacją semikonserwatywną. W trakcie tego doświadczenia w 1956 r. znalazł dowody na przebieganie reakcji polimeryzacji z udziałem enzymów jako katalizatorów. Wówczas też wyodrębnił "czysty" enzym (znany jako polimeraza DNA [4]) za którego pomocą w połączeniu z pewnymi grupami nukleotydów był w stanie stworzyć dokładne kopie krótkich łańcuchów cząsteczek DNA.

Od 1959 Kornberg był profesorem biochemii na Uniwersytecie Stanforda w Palo Alto w Kalifornii.

Jest ojcem Rogera Kornberga który w 2006 otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 2006 "za badania molekularnego mechanizmu transkrypcji w komórkach eukariotycznych ."

Przypisy

  1. KORNBERG A. Enzymatic synthesis of deoxyribonucleic acid. Harvey Lect. 1957-1959;53:83-112.
  2. BESSMAN MJ, KORNBERG A, LEHMAN IR, SIMMS ES. Enzymic synthesis of deoxyribonucleic acid. Biochim Biophys Acta. 1956 Jul;21(1):197-8.
  3. LIEBERMAN I, KORNBERG A, SIMMS ES. Enzymatic synthesis of nucleoside diphosphates and triphosphates. J Biol Chem. 1955 Jul;215(1):429-40.
  4. Nicole Kresge, Robert D. Simoni, Robert L. Hill (2005). Arthur Kornberg's Discovery of DNA Polymerase I. J. Biol. Chem. 280, 46. free fulltext


Inne hasła zawierające informacje o "Arthur Kornberg":

Oddychanie komórkowe ...

1884 ...

Nowa Anglia ...

Samuel Pepys ...

West Side Story ...

1908 ...

Mszaki ...

1969 ...

1979 ...

1929 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Arthur Kornberg":

041. B. Russell – atomizm logiczny (plansza 2) ...

221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 2) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie