Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Eugeniusz IV

Eugeniusz IV - (Gabriele Condulmaro), (ur. 1383 w Wenecji - zm. 23 lutego 1447 w Rzymie); papież od 3 marca 1431 do 23 lutego 1447.

Początki służby Kościołowi

Urodził się w Wenecji w 1383 roku. W młodości przywdział habit kanoników regularnych, jednak dzięki bliskiemu pokrewieństwu z Grzegorzem XII (Gabriele był jego siostrzeńcem) błyskawicznie wspinał się po hierarchicznej drabinie. Grzegorz XII mianował go biskupem Sieny, a 12 maja 1408 roku kardynałem-prezbiterem.

Uczestniczył w obradach soboru w Konstancji. Decyzją Marcina V został legatem w Bolonii i Marchii Ankony.

Elekcja i spór z kardynałami

3 marca 1431 roku został wybrany na Stolicę Piotrową i przybrał imię Eugeniusza IV. Tuż po elekcji uległ presji kardynałów i wydał bullę, w której zobowiązał się do współpracy z nimi w zarządzaniu Kościołem oraz do przestrzegania uchwał soboru w Bazylei. Już w dzień po koronacji uznał to postanowienie za wymuszone.

23 lipca 1431 roku otworzył sobór w Bazylei, zwołany jeszcze przez Marcina V, jednak decyzje tam podjęte stanowczo osłabiły jego pozycję. Eugeniusz IV sobór rozwiązał i zapowiedział, że w ciągu półtora roku zwoła kolejny. Kardynałowie byli niezadowoleni z takiego przebiegu wydarzeń i nie przerwali obrad, podpierając się uchwałami Soboru w Konstancji. Dwuletni spór został zakończony za pośrednictwem koronowanego na cesarza Zygmunta Luksemburskiego. Ostatecznie, Eugeniusz IV uznał Sobór w Bazylei za legalny.

Rebelia

W maju 1434 wybuchła antypapieska rebelia wywołana ograniczeniami uprawnień kardynałów i odebraniem majątków kościelnych rodzinie Colonnów, spokrewnionej z Marcinem V.

Eugeniusz IV uciekł do Florencji. Stamtąd, dzięki pomocy rządzącej Toskanią rodziny Medyceuszy, przez dziewięć lat rządził Kościołem.

Sobór w Ferrarze i jego skutki

Eugeniusz IV przeniósł obrady soboru do Ferrary, gdzie zjechać mieli dostojnicy bizantyjscy, w celu zaproponowania pojednania między Kościołami oraz z prośbą o pomoc w walce przeciw Turkom Osmańskim.

Obrady z powodów finansowych i niebezpieczeństwa zarazy przeniesiono do Florencji, gdzie zawarto unię kościelną z kościołem prawosławnym. Bizantyjczycy uznali prymat papieża i poprawność formuły filioque, o pochodzeniu Ducha Świętego od Ojca i od Syna. Kardynał Julian Cesarini zorganizował przeciw Turkom krucjatę, której przewodził król Polski i Węgier Władysław III Warneńczyk. Wyprawa ta zakończyła się klęską w bitwie pod Warną.

W Bazylei pozostali zbuntowani kardynałowie, którzy 25 czerwca 1439 roku ogłosili Eugeniusza IV heretykiem, wybrali antypapieża- Feliksa V, a wyższość soboru nad papieżem uznali za prawdę wiary. v Pozycja Eugeniusza wyraźnie wzrosła po Unii florenckiej, co z czasem przyczyniło się do zwycięstwa kurialistów, mimo, iż unia nie była trwała.

Ostatnie lata

Eugeniuszowi IV nie udało się doprowadzić do zakończenia wojny stuletniej, a jego proniemiecka polityka spowodowała, że Karol VII ogłosił tzw. sankcję pragmatyczną. Był to zbiór dekretów ograniczających władzę papieża.

We wrześniu 1443 roku papież powrócił do Rzymu.

Zmarł 23 lutego 1447 roku i został pochowany w Rzymie w kościele S. Salvatore in Lauro.


Inne hasła zawierające informacje o "Eugeniusz IV":

Parafia mariawicka w Kownie ...

Cesarze rzymscy ...

Archeologia inskrypcje, zbierał monety, "Corpus Inscriptiones Grecae"Poggio Bracciolin - I spis zabytków przedchrześcijańskichPapież Eugeniusz IV odnawia Panteon nie jako kościół Pius II - edykty zakazujące niszczenia ...

Order Orła Białego ...

1951 ...

Teodozjusz I Wielki ...

1925 ...

1447 Urodzili się Bajazyd II (zm. 1512 ) – sułtan turecki Zmarli 23 lutego – Papież Eugeniusz IV Polska 1447 Kazimierz IV Jagiellończyk 1492 KsiążęAlbanii 1443 Gjergj Kastriot Skanderbeg 1468 1446 Lekë Dukagjini 1481 Król Anglii 1422 Henryk VI 1461 Władcy Azteków 1440 Motecuhzoma I Ilhuicamina ...

Nałęcz (herb szlachecki) ...

Lata 30. XX wieku ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Eugeniusz IV":

213 Polska kultura, sztuka i nauka dwudziestolecia międzywojennego (plansza 10) ...

216 Gospodarka II Rzeczypospolitej (plansza 10) ...

50. Polska w strukturach międzynarodowych (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie