Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Tadeusz Romer

Tadeusz Romer

Tadeusz Romer
Data i miejsce urodzenia 6 grudnia 1894
Antonosz k. Kowna
Data i miejsce śmierci 23 marca 1978
Montreal
Minister spraw zagranicznych
Okres urzędowaniaod 14 lipca 1943
do 24 listopada 1944
Poprzednik Edward Raczyński
Następca Adam Tarnowski

Tadeusz Romer (ur. 6 grudnia 1894 w Antonoszu koło Kowna , zm. 23 marca 1978 w Montrealu ) – polski dyplomata i polityk.

Życiorys

Wychowywany (po przedwczesnej śmierci rodziców) w rodzinie Konstantego Przewłockiego, ukończył Gimnazjum św. Anny w Krakowie , gdzie w 1913 zdał maturę . W 1917 ukończył studia prawnicze i politologiczne w Lozannie i Fryburgu . W Szwajcarii był sekretarzem Szwajcarskiego Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce z siedzibą w Vevey . W tym dziele był bliskim współpracownikiem jego prezesa Henryka Sienkiewicza .

Jesienią 1919 został osobistym sekretarzem Romana Dmowskiego , wziął udział w konferencji wersalskiej , następnie został sekretarzem polskiego poselstwa w Paryżu . Od 1921 radca MSZ w Warszawie , później awansowany na kierownika i naczelnika Wydziału Zachodniego w departamencie polityczno-ekonomicznym. W 1928 wysłany na placówkę do Rzymu jako radca poselstwa (później ambasady ) we Włoszech .

Od 1935 poseł w Portugalii , w latach 1937–1941 ambasador rządu II Rzeczypospolitej (od 1939 rządu RP na uchodźstwie ) w Japonii , potem (po dymisji Stanisława Kota w ZSRR (od jesieni 1942 do wiosny 1943).

W Japonii pomagał polskim uciekinierom docierającym tam przez Władywostok , głównie Żydom , którzy przyjechali z Litwy na podstawie wiz wystawionych przez Chiune Sugiharę i polski wywiad . W Kujbyszewie (gdzie znajdowała się siedziba władz ZSRR w czasie wojny) był rzecznikiem praw deportowanych przez NKWD na Syberię , do Arktyki i Azji Środkowej obywateli polskich, sprzeciwiając się decyzji sowieckiej o pozbawieniu ich polskiego obywatelstwa. W Kujbyszewie odpowiedział w imieniu Rządu Rzeczypospolitej na notę Mołotowa zrywającą jednostronnie stosunki dyplomatyczne pomiędzy ZSRR a Polską w związku z wykryciem grobów katyńskich .

Po zakończeniu misji w ZSRR (kwiecień 1943) był pełnomocnikiem rządu RP na Bliskim Wschodzie . Od 14 lipca 1943 do 24 listopada 1944 był ministrem spraw zagranicznych w rządzie Stanisława Mikołajczyka .

Od 1945 na emigracji, najpierw w Londynie , później w Kanadzie , gdzie pracował na McGill University . Prezes Polskiego Instytutu Naukowego w latach 1963–1978.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Tadeusz Romer":

Mieszko II Lambert ...

Tadeusz Kognowicki ...

1972 ...

Grzyby ...

Uniwersytet Witolda Wielkiego ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Janusz Józefowicz ...

Benedykt Dybowski ...

Orlęta Lwowskie ...

Teatr Nasz ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Tadeusz Romer":

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 4) ...

131 Powstanie kościuszkowskie i III rozbiór Polski (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie