Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

File

File

Świątynia File widziana z wody

Fileegipska wyspa na Nilu na wysokości I katarakty . W czasach starożytnych na wyspie znajdował się ośrodek kultu Izydy .

Spis treści

Historia świątyni

W starożytnym Egipcie wierzono, że pierwszym kawałkiem lądu, który wynurzył się z wód Chaosu , była właśnie wyspa File. Najstarsze odkryte na wyspie ruiny datowane są na IV wiek p.n.e. . W czasach Ptolemejskich i rzymskich na wyspie wybudowano wielką świątynię Izydy - mammisi , kaplice Ozyrysa i Horusa , świątynie Hathor , Imhotepa oraz kiosk (pawilon) Trajana i kaplicę Augusta . Budowę świątyni Izydy rozpoczął Nektanebo I , król XXX dynastii. W okresie rządów greckich i rzymskich świątynia została rozbudowana.

Układ świątyni

Do wnętrza świątyni prowadzi przejście pomiędzy dwoma pylonami o wysokości 18,0 m. Pylony ozdobione są reliefami ukazującymi króla Ptolemeusza XII zabijającego wrogów. Na dziedzińcu, po zachodniej jego stronie znajduje się mammisi z czasów Ptolemeusza Euergestesa II i Ptolemeusza XII. Za dziedzińcem, po przejściu przez drugi pylon o wysokości 22,0 m, dochodzi się do sali hypostylowej . Wewnątrz sanktuarium znajduje się otoczony kilkoma salami naos z kryptą. Położony nad brzegiem Nilu pawilon (kiosk) Trajana (z początku II wieku) to portyk o 14 kolumnach. Służył on jako miejsce wypoczynku podczas ceremonii kultowych. Budowla ta należy do najmniej zniszczonych. Zespół świątynny był ostatnim miejscem kultu wierzeń egipskich.

Przeniesienie świątyni

Wybudowanie Wysokiej Tamy w Asuanie spowodowało spiętrzenie wód Nilu. Skutkiem tego, wyspa przez około 9 miesięcy w roku jest zatopiona. Z tego powodu świątynia w znacznym stopniu uległa zniszczeniu. Przede wszystkim ucierpiała polichromia. Działania UNESCO doprowadziły do uratowania zabytku.

W 1970 r. rozpoczęto prace, które doprowadziły do przeniesienia i rekonstrukcji zespoły świątynnego Izydy na wyżej położonej wyspie Agilkia. Prace zakończono w 1980  r. W 1979 zabytki z wyspy File zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO .

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "File":

Benedykt Dybowski ...

Ewolucja ...

Toruń ...

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie ...

Kościół św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa w Krakowie ...

Wrocław ...

Władysławowo ...

Kwas siarkowy(VI) ...

Andrzej Chojnowski ...

Przełęcz Łupkowska ...


Inne lekcje zawierające informacje o "File":

Sieci komputerowe - Warstwowy model OSI (plansza 11) protokół terminali sieciowych SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) – prosty protokół przekazywania poczty FTP (File Transfer Protocol) – protokół transferu plików DNS (Domain Name Service) RIP (Routing Information ...

Programowanie - język C- C++ - biblioteki funkcji standardowych (plansza 22) ...

Kompresja danych (plansza 13) Experts Group) najpopularniejszy format plików graficznych z kompresją stratną TIFF (Tagged Image File Format) - popularny format plików graficznych udostępniający wiele rodzajów kompresji Grafika rastrowa ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie