Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Flawian (patriarcha Konstantynopola)

Flawian (patriarcha Konstantynopola)

św. Flawian
Φλαβιανός
Flavianos
św. Flawian
Data urodzenia IV wiek
Data i miejsce śmierci 449
Hypaipa w Lidii
Patriarcha Konstantynopola
Okres sprawowaniaod 446
do 449
Wyznanie chrześcijaństwo
Kościół Patriarchat Konstantynopolitański
Sakra biskupia 446?
Wybór patriarchy 446

Flawian, ( gr. Φλαβιανός) - patriarcha konstantynopolitański ( 446 - 449 ), ( scs. Swiatitiel Fławian ispowiednik, patriarch Konstantinopolskij), święty Kościoła prawosławnego .

Spis treści

Hagiografia

Od bardzo wczesnych lat poświęcił się służbie Bogu. Przez pewien czas był proboszczem soboru Mądrości Bożej (Sofijskim) w Konstantynopolu . W 446 r. wybrano go patriarchą konstantynopolitańskim.

Flawian był gorliwym i oddanym obrońcą czystości wiary chrześcijańskiej. Sprawując urząd patriarchy popadł w konflikt z cesarskim urzędnikiem Chryzatem, który spodziewał się, że za udzielone biskupowi poparcie otrzyma kosztowny prezent. Nie doczekawszy się podarunku swymi intrygami próbował go usunąć. Na synodzie zwołanym przez Flawiana w 448 r. z powodu głoszenia błędnej nauki o Chrystusie z urzędu opata odwołano Eutychesa , ojca chrzestnego Chryzata. Eutyches odwołał się do Rzymu . W odpowiedzi papież Leon skierował list do Flawiana, w którym wyłożył doktrynę ortodoksji.

Celem omówienia spornej kwestii cesarz Teodozjusz II zwołał w 449 r. w Efezie sobór , jak się później okazało bardzo burzliwy. Przewodniczył mu patriarcha Aleksandrii Dioskur . Dioskur poparł Eutychesa , a Flawiana odwołano z urzędu. Został potraktowany bardzo okrutnie. Najpierw żołnierze cesarscy pobili go, a następnie wtrącili do więzienia w Hypaipa w Lidii . Tam po trzech dniach zmarł. Z tego też powodu otrzymał tytuł wyznawcy. Na soborze w Chalcedonie w 451 r. patriarcha Flawian został zrehabilitowany. W tym samym roku św. Pulcheria sprowadziła jego prochy do Konstantynopola.

Kult

Jego wspomnienie liturgiczne w Cerkwi prawosławnej obchodzone jest 18 lutego/3 marca[1], tj. 3 marca (lub 2 marca w latach przestępnych) wg kalendarza gregoriańskiego .

W ikonografii święty przedstawiany jest, jako brodaty mężczyzna w biskupich szatach, prawą ręką błogosławi, w lewej trzyma Ewangelię.

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia


Poprzednik
Proklos
Patriarcha Konstantynopola
od 446 do 449
Następca
Anatolius


Inne hasła zawierające informacje o "Flawian (patriarcha Konstantynopola)":

Biskup ...

1361 ...

Stanisław Konarski ...

79 ...

354 ...

Wyprawy krzyżowe ...

Józef II ...

Piotr I ...

1848 ...

XXI wiek ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Flawian (patriarcha Konstantynopola)":

010c. Rzym (plansza 18) ...

011. Cesarstwo Bizantyjskie (plansza 11) ...

015. Wyprawy krzyżowe (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie