Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Franz Kutschera

Franz Kutschera - (ur. 22 lutego 1904 w Oberwaltersdorf w Dolnej Austrii, zm. 1 lutego 1944 w Warszawie) – zbrodniarz nazistowski, SS-Brigadeführer und Generalmajor der Polizei, Dowódca SS i Policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa podczas okupacji niemieckiej w Polsce. Zwany "katem Warszawy".

Życiorys

Kutschera służył w austro-węgierskiej marynarce wojennej w latach 1918-1919, a następnie został słuchaczem szkoły mechanicznej w Budapeszcie; w latach 1920-1928 przebywał w Czechosłowacji. Do NSDAP wstąpił 5 grudnia 1930 roku (nr legitymacji 363 031), natomiast członkiem SS był od 1 listopada 1931 roku (nr legitymacji 19 659). Poseł do Reichstagu od kwietnia 1938 do śmierci; w 1939 roku został też honorowym sędzią w Sądzie Ludowym. W okresie 1 lipca 1935 – 16 marca 1938 zastępca dowódcy 90. pułku SS "Kärnten" w Klagenfurt. Gauleiter Karyntii od 20 lutego 1938 do listopada 1941. Służył na froncie w czasie kampanii francuskiej. Od 30 stycznia 1942 służył w sztabie operacji antypartyzanckich gen. von dem Bacha. Odznaczony Krzyżem Żelaznym I i II klasy.

Po objęciu stanowiska w Warszawie 25 listopada 1943, z miejsca zastosował niespotykany do tej pory w okupowanej Warszawie terror w stosunku do ludności cywilnej (wcześniej podobne stanowisko obejmował od kwietnia do września 1943 w Mohylewie, gdzie znany był z "twardych metod"). Zwiększono liczbę łapanek, nastąpiły liczniejsze egzekucje uliczne, codziennie były rozwieszane w miejscach publicznych obwieszczenia o kolejnych Polakach którzy będą rozstrzelani w razie zamachu na jakiegokolwiek żołnierza lub policjanta niemieckiego. Obwieszczenia te podpisywane były zawsze anonimowo przez nie wymienianego z nazwiska "Dowódcę SS i Policji na Dystrykt Warszawski".

W końcu jego tożsamość została odkryta przypadkiem i rozpoznany Kutschera skazany został na karę śmierci przez Komendę Główną Armii Krajowej w porozumieniu z Rządem Polskim na uchodźstwie za masowe egzekucje Polaków w okupowanej Warszawie (rozkaz likwidacji generała wydał August Emil Fieldorf). Wyrok śmierci wykonał, podczas Akcji Kutschera przeprowadzonej w centrum Warszawy, Oddział Dywersji "Agat" Szarych Szeregów AK.

Imieniem Kutschery Niemcy nazwali 90. pułk SS (dawny "Kärnten"), a w połowie lutego 1944 r. zaprzestali publicznych egzekucji w Warszawie.


Inne hasła zawierające informacje o "Franz Kutschera":

Oddychanie komórkowe ...

Linz ...

Brno ...

Pogrom w Kownie ...

Wittenberga ...

1986 ...

Anomalia grawitacyjna w Karpaczu ...

Izerka (wieś) ...

1791 ...

Karol I Habsburg ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Franz Kutschera":

039. Wiedeń - część 2 (plansza 11) ...

038. Wiedeń - część 1 (plansza 17) ...

227 Polska walcząca (plansza 3) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie