Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ernst Haeckel

Ernst Haeckel

Ernst Haeckel (1834-1919)
Historyczne drzewo życia E. Haeckla dzielące świat organizmów żywych na 3 królestwa : Plantae, Protista, Animalia. Ilustracja z Generelle Morphologie der Organismen (1866).

Ernst Haeckel (ur. 16 lutego 1834 w Poczdamie , zm. 9 sierpnia 1919 w Jenie ) – niemiecki biolog, filozof i podróżnik; zwolennik darwinizmu . Studiował medycynę na uniwersytetach w Berlinie , Würzburgu i Wiedniu . Interesował się badaniami niższych zwierząt morskich. W latach 1865–1909 był profesorem zwyczajnym anatomii porównawczej na Uniwersytecie w Jenie . Utworzył tam Instytut Zoologiczny[1].

W filozofii łączył materializm przyrodniczy z ewolucjonizmem . Sformułował tzw. teorię rekapitulacji , twórca teorii gastrei wyprowadzającej Metazoa z jednokomórkowych pierwotniaków. Stworzył koncepcję monizmu , opracował pierwsze kompletne drzewo rodowe wszystkich organizmów i uwzględnił na nim człowieka. Jego system klasyfikacji istot żywych, odmiennie od tradycyjnego podziału bytów na królestwa minerałów, roślin i zwierząt (plus ludzi), uwzględniał trzy królestwa organizmów : Protista , Plantae i Animalia (z wyłączeniem minerałów jako bytów niebiologicznych). Wprowadzenie trzeciego królestwa w połowie XIX w. pojawiało się już wcześniej w propozycjach kilku przyrodników ( Richarda Owena , Johna Hogga), jednak podział Haeckla nie spotkał się z uznaniem jemu współczesnych, którzy wybrali system Linneusza , uznając go za wygodniejszy i bardziej przemawiający do wyobraźni, mimo że – jak okazało się w drugiej połowie XX wieku – był oparty w dużej mierze na błędnych założeniach, a jednocześnie zauważając, że Protista to takson polifiletyczny . Haeckel modyfikował swój system. Początkowo do królestwa Protista włączył gąbki , czy toczkowce , które następnie przeniósł do zwierząt i roślin, a z roślin do protistów przeniósł grzyby i sinice . Wiązało się to z przedefiniowaniem protistów jako organizmów nierozmnażających się płciowo [2].

Wprowadził takie terminy jak ekologia , filogeneza , ontogeneza . Jego teorie przyczyniły się do wielkiego postępu biologii ewolucyjnej[1].

Dla upamiętnienia E. Haeckla nazwano szczyt Mount Haeckel (4090 m n.p.m.) w górach Sierra Nevada oraz planetoidę 12323 Häckel .

Ważniejsze publikacje

  • Generelle Morphologie der Organismen (1866)
  • Anthropogenie (1874)
  • Kunstformen der Natur (1899, 1904)

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Adam Urbanek : Jedno istnieje tylko zwierzę...: myśli przewodnie biologii porównawczej. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk, 2007. . 
  2. Joseph M. Scamardella. Not plants or animals: a brief history of the origin of Kingdoms Protozoa, Protista and Protoctista . „International Microbiology”. 2, ss. 207–216 (1999). Springer-Verlag Ibérica. 


Inne hasła zawierające informacje o "Ernst Haeckel":

Brno ...

1986 ...

1908 ...

Narodowy socjalizm ...

Ewolucja ...

Ekologia społecznej czy artystycznej.Termin ten wprowadził, od słowa oecologia, niemiecki biolog i ewolucjonista Ernst Haeckel w 1869 roku , by określić badania nad zwierzętami i ich ...

Nicejsko-konstantynopolitańskie wyznanie wiary ...

Chrześcijaństwo ...

1933 ...

1925 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ernst Haeckel":

01. Rozwój człowieka (plansza 11) ...

009. Charakter - ludzkie cechy charakteru (plansza 9) ...

048. Bazylea (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie