Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Gabinet Owalny

Gabinet Owalny

Gabinet owalny z góry w 2001 za czasów Georga W. Busha . Nad projektem pracował Ken Blasingame wraz z prezydentem oraz jego żoną Laurą Bush.
Gabinet owalny w 1999 za czasów Billa Clintona . Został zaprojektowany przez Arkansana Kaki Hockersmitha.

Gabinet Owalny jest oficjalnym miejscem pracy prezydenta Stanów Zjednoczonych [1]. Wybudowany w 1909 roku za czasów prezydentury Williama Tafta . Mieści się w części Zachodniego Skrzydła (West Wing) Białego Domu . W pokoju znajdują się trzy okna za prezydenckim biurkiem Resolute oraz kominek w północnej części gabinetu.

Gabinet prezydencki ma czworo drzwi: wschodnie otwierają się na Ogród Różany, zachodnie na mniejszy, prywatny gabinet oraz jadalnię, północno-zachodnie otwierają wejście na główny korytarz Zachodniego Skrzydła, a północno-wschodnie otwierają gabinet sekretarki prezydenta.

Historia

Gabinet Owalny został zapamiętany przez Amerykanów głównie ze względu pamiętnych wydarzeń np. widok Johna F. Kennedy'ego Jr. spoglądającego na biurko ojca, Richarda Nixona rozmawiającego przez telefon z astronautami Apollo 11 po ich udanej misji czy kiedy Amy Carter przyniosła swego syjamskiego kota Misty Malarky Ying Yang, by rozweselić ojca - prezydenta Jimmy'ego Cartera .

Wydarzenia, które transmitowane były przez telewizję: informacja Johna F. Kennedy'ego o kryzysie kubańskim , czy wystąpienie Ronalda Reagana po katastrofie promu Challenger , czy wystąpienie George'a W. Busha w wieczór po zamachach z 11 września .

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Gabinet Owalny":

Jezioro karowe ...

Płazińce ...

Adolf Hitler ...

Edward Raczyński (starszy) ...

Partia Demokratyczna (USA) ...

Delegatura Rządu na Kraj ...

1716 ...

Włodzimierz Lenin ...

Medalion (architektura) ...

George Hamilton-Gordon, 4. hrabia Aberdeen ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Gabinet Owalny":

14. Modele ustrojowe wybranych państw (plansza 12) ...

Budowa i rola części biernej układu ruchu (plansza 19) ...

48. Główne kierunki polskiej polityki zagranicznej (plansza 19) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie