Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Edwin Wagner

Edwin Wagner

Edwin Wagner
Edwin Wagner wygłaszający przemówienie podczas zjazdu członków Związku Inwalidów Wojennych RP na Rynku Głównym w Krakowie w czerwcu 1938

Edwin Wagner wygłaszający przemówienie podczas zjazdu członków Związku Inwalidów Wojennych RP na Rynku Głównym w Krakowie w czerwcu 1938
major
major
Data i miejsce urodzenia 6 czerwca 1889
Frysztak
Data i miejsce śmierci 1944
Warszawa lub Oświęcim
Przebieg służby
Główne wojny i bitwy I wojna światowa ,
wojna polsko-ukraińska ,
wojna polsko-bolszewicka
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Edwin Wagner (ur. 6 czerwca 1889 w Frysztaku , zm. 1944 w Warszawie lub Oświęcimiu ) – polski wojskowy i polityk, legionista , poseł na Sejm III i V kadencji w II RP , działacz BBWR i OZN , prezes Związku Inwalidów Wojennych RP, członek Polskiego Związku Wolności .

Życiorys

W młodości działacz skautingowy . Podczas I wojny światowej w 6 pułku piechoty Legionów. Po kryzysie przysięgowym wcielony do armii austriackiej . W latach 1917–1920 student prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim . Później w armii polskiej – brał udział w walkach o Lwów oraz w wojnie polsko-bolszewickiej , dochodząc do stopnia majora . W wyniku ran odniesionych w bitwie nad Berezyną , stracił wzrok. W wyniku tego wydarzenia zaangażował się w działalność społeczną w organizacjach grupujących inwalidów wojennych. Współtworzył Małopolski Związek Ociemniałych Żołnierzy "Spójnia" we Lwowie, był także prezesem Związku Ociemniałych Żołnierzy RP i Związku Inwalidów Wojennych RP (lata 1933–1939). Sprawował również funkcję jednego z trzech wiceprzewodniczących Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny. Działał także w międzynarodowych organizacjach kombatanckich .

11 listopada 1928 odznaczony przez prezydenta Ignacego Mościckiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski [1].

Z listy państwowej Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem wszedł w skład Sejmu III i V kadencji (odpowiednio z okręgu wyborczego nr 70 i 72). Był działaczem piłsudczykowskiego Obozu Zjednoczenia Narodowego.

Podczas okupacji niemieckiej współorganizował Polski Związek Wolności. Aresztowany przez Niemców 12 stycznia 1941, zwolniony 15 marca tegoż roku. Ponownie aresztowany 13 stycznia 1944, zamordowany przez okupantów. Dokładna data i miejsce śmierci nie są znane – najprawdopodobniej zginął pod koniec lutego 1944 na Pawiaku lub w ostatnich dniach 1933 w KL Auschwitz .

Przypisy

Bibliografia

  • Kto był kim w drugiej Rzeczypospolitej. Jacek Majchrowski (red.). Warszawa: Polska Oficyna Wydawnicza "BGW", 1994, s. 461. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Edwin Wagner":

Biegun północny ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

Romeo and Juliet ...

Boris Blacher ...

Pstrąg tęczowy ...

Pstrąg potokowy ...

1908 ...

1951 ...

Buzz Aldrin ...

1983 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Edwin Wagner":

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 21) ...

217 Nauka i technika (plansza 2) ...

005. Początki wszechświata i jego natura. Początki Ziemi oraz jej kształt i wymiary (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie