Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Gepidowie

Gepidowie

539-551
Gepidowie na Nizinie Panońskiej

Gepidowie – lud wschodniogermański, blisko spokrewniony z Gotami .

W wędrówce ze Skandynawii na południowe wybrzeże Bałtyku przybyli po Gotach. Przez dłuższy czas zamieszkiwali, jak podaje Jordanes , w krainie Specis, niedaleko ujścia Wisły , prawdopodobnie zlokalizowanej na Wyżynie Elbląskiej. Po migracji Gotów nad Morze Czarne , rozszerzyli swoje posiadłości na Pomorzu . W III wieku n.e. przybyli do Dacji . Od IV wieku do połowy V wieku znajdowali się pod zwierzchnictwem Hunów . Po śmierci Attyli przenieśli się do Panonii , gdzie w bitwie nad rzeką Nedao pokonali Hunów i wywalczyli sobie miejsce do zamieszkania na wschód od rzeki Cisy. W Panonii toczyli nieustanne walki z Longobardami , zamieszkującymi na zachód od południkowego odcinka Dunaju . W 567 [1] Longobardowie sprzymierzyli się z koczowniczymi Awarami przeciwko Gepidom i pokonali ich, rozbijając ich państwo. Gepidowie weszli od tej pory w skład kaganatu awarskiego, powstałego na dawnym terytorium gepidzkim, a w rok później i longobardzkim.

Wg Jordanesa:

Gotowie wyszedłszy z łona wyspy Skandii ze swoim królem imieniem Berig, na w sumie trzech okrętach przybili do brzegu z tej strony Oceanu, to znaczy od Gothiskandii. Spośród trzech okrętów jeden zawijając do przystani później od dwu pozostałych, co nieraz się zdarza, miał nadac nazwę ludowi. W ich języku bowiem "leniwy" brzmi gepanta. Ze zniekształconego przezwiska powoli narodziło się przezwisko "Gepidowie". Bez wątpienia również Gepidowie pochodzą z pokolenia Gotów, lecz ponieważ jak powiedziałem, gepanta określa coś leniwego i opieszałego, z przypadkowo rzuconego przezwiska wzięło początek miano "Gepidowie". Nie sądzę by wprowadziło w błąd, gdyż Gepidowie w rzeczywistości są opieszali z charakteru i ociężali w ruchach ciała.

(Jordanes, Gethica, 94-95)

Spis treści

Władcy Gepidów

  • Fastida (początek III wieku )
  • Ardaryk (po 451 /55)
  • Thrasarich
  • Garbaty Patryk (Gieputo)
  • Thrasstila
  • Thoriswinth (ok. 540 )
  • Kunimund (?- 567 )

Zobacz też

Bibliografia

Andrzej Kokowski , 2005 , Starożytna Polska, s. 435,

Przypisy

  1. Praca zbiorowa pod redakcją naukową Macieja Salamona, 2005, Wielka Historia Świata Tom 4 Kształtowanie średniowiecza, Oficyna Wydawnicza FOGRA, ss. 57, .


Inne hasła zawierające informacje o "Gepidowie":

Przywódcy polityczni i religijni na świecie ...

Attyla ...

Werona ...

Longobardowie ...

Wielka wędrówka ludów ...

Wołosi ...

Seklerzy ...

Odry ...

Waregowie ...

Wołoszczyzna ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Gepidowie":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie