Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Terencjusz

Terencjusz

Publius Terentius Afer (ur. ok. 195 p.n.e. , zm. nie wcześniej niż w 159 p.n.e. ) – komediopisarz rzymski, jeden z dwóch (obok Plauta ), których komedie zachowały się do naszych czasów.

Spis treści

Życiorys

Terencjusz był pochodzenia afrykańskiego (zapewne fenickiego – miejscem jego urodzenia było miasto Kartagina ). Początkowo niewolnik Publiusza Terencjusza Lukana (Publius Terentius Lucanus); w domu pana, gdzie mieszkał od dziecka, uzyskał staranne wykształcenie i zabłysnął talentem literackim, dzięki któremu został wyzwolony w młodym wieku (zapewne z chwilą uzyskania pełnoletności).

W Rzymie należał do literackiego koła Scypiona . W latach 166 - 160 p.n.e. wystawił sześć komedii, które zachowały się pod jego nazwiskiem do naszych czasów.

W roku 160 p.n.e. , w wieku 35 lat, wyjechał w podróż do Azji Mniejszej , z której już nigdy nie powrócił. Co się z nim stało, nie było dokładnie wiadomo już w starożytności – według części przekazów Terencjusz zginął w katastrofie morskiej podczas powrotu z Grecji w roku 159 p.n.e., według innych katastrofie uległ statek, którym Terencjusz wysłał do Italii swoje bagaże, w tym sto osiem (!) nowych komedii. Na wieść o tym, że przepadły, miał rozchorować się i umrzeć.

Jego słynne zdanie „” legło u podstaw renesansu.

Dzieła

Jego sztuki zaliczane są do typu fabula palliata i zostały podzielone na dwie grupy w zależności od pierwowzoru greckiego:

Komedie wzorowane na utworach Menandra :

  • Dziewczyna z Andros (Andria), napisana jako pierwsza i wystawiona w r. 166 p.n.e.
  • Eunuch (Eunuchus), napisana jako druga i wystawiona w 161 p.n.e.
  • Sam siebie karzący (Heauton timorumenos), napisana jako trzecia i wystawiona w 163 p.n.e. - to z niej pochodzi słynne hasło humanistów renesansowych: "Homo sum, humani nil a me alienum puto" (jest to wers 77 tej komedii, często cytowany w błędnej postaci jako np. "Homo sum et nihil humanum a me alienum esse puto").
  • Bracia (Adelphoe), napisana jako szósta, wystawiona w 160 p.n.e.

Komedie wzorowane na sztukach Apollodora z Karystos:

  • Formion (Phormio), napisana jako czwarta i wystawiona w 161 p.n.e.
  • Teściowa (Hecyra), napisana jako piąta, wystawiona dwukrotnie w 165 p.n.e. i raz w 160 p.n.e.

Największy sukces odniosła komedia Eunuch, najgorzej natomiast przyjęta przez publiczność była Hecyra, której za drugim razem nawet nie zdołano odegrać do końca.

Tematykę utworów Terencjusza zdominowały miłosne przeżycia i uniesienia młodzieńców ateńskich, zakochanych w heterach ; a stałymi motywami akcji były: rozłąka, odnalezienie i rozpoznanie.

Terencjusz był w starożytności dość często oskarżany o to, że nie jest autorem sztuk wystawianych pod swoim nazwiskiem – prawdziwymi autorami mieli być Scypion Afrykański Młodszy , Gajusz Leliusz, Gajusz Sulpicjusz Galba (konsul roku 166 p.n.e. i poeta), Kwintus Fabiusz Labeo (konsul roku 183 p.n.e. i poeta) lub Marek Popiliusz Lenas (konsul z roku 173 p.n.e. i poeta). Według przekazów starożytnych, Terencjusz w zasadzie sam wzmacniał te plotki broniąc się w sposób niejednoznaczny i niezbyt energiczny. Jak się sprawa miała naprawdę, jest dziś oczywiście niemożliwe do ustalenia.

Terencjusz był o pokolenie młodszy od Plauta, i nigdy nie zdołał przyćmić go sławą i popularnością. O ile jednak sztuki Plauta chętnie grywano w teatrach, o tyle sztuki Terencjusza dość wcześnie zostały w rzymskim szkolnictwie wciągnięte na listę lektur szkolnych i utrzymały się w tej roli aż do końca starożytności. Zapewniło im to cyrkulację w liczbie kopii wystarczającej do tego, żeby mogły zachować się do naszych czasów.

Zainteresowanie Terencjuszem wzrosło w epoce renesansu , a pod koniec XVIII wieku ukształtowała się tak zwana komedia płaczliwa (comédie larmoyante) wzorowana na jego utworach.

Zobacz też

  • literatura rzymska

Linki zewnętrzne

Bibliografia

Julian Maślanka: Słownik pisarzy świata. Zielona Sowa, 2004. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Terencjusz":

Dymitriady ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...

Teatr dramaty mówione. Twórcy repertuaruLiwiusz Andronik Gnejusz Newiusz Kwintus Enniusz Plaut z Sarsiny (ok. 254–184 p.n.e.)Publiusz Terencjusz Afer (ok. 190 – ok. 159 p.n.e.)Oprac. na podst. M. Berthold, ...

Humanizm renesansowy ...

Historia nauki przyswoili sobie osiągnięcia nauki greckiej, wykorzystując je do swoich praktycznych celów. Marek Terencjusz Warron (116-27 p.n.e.) był autorem wielu dzieł dotyczących różnych zagadnień naukowych. ...

Tragedia ...

Teatr rzymski ...

Święci i błogosławieni Kościoła katolickiego Tarsycjusz św. Tatiana z Rzymu św. Tekla św. Telesfor, papież św. Teliaw św. Teodoryk Balat św. Teodoryk Endem św. Terencjusz z Ikonium św. Teresa Chen Jinjie św. Teresa Eustochio Verzeri św. Teresa Kim św. Teresa ...

Literatura polska - średniowiecze ...

Język etruski nadal językiem kultu.W czasach późnej Republiki tylko nieliczni wykształceni pasjonaci, np. Marek Terencjusz Warron umieli czytać etruskie teksty. Ostatnią znaną osobą z taką umiejętnością ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Terencjusz":

015. Początki Rzymu i wojny punickie (plansza 6) założonym przez nich mieście jak i rónież dacie jego założenia (według Marka Terencjusza Warrona jest to rok 753 p.n.e.) bardzo mocno zakorzeniła się w ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie