Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Gilotyna Hume'a

Gilotyna Hume\'a

Gilotyna Hume'a to nazwa problemu sformułowanego przez szkockiego filozofa Davida Hume'a dotyczącego niemożności wnioskowania co powinno być, na podstawie tego co jest (ang. is-ought problem). Zagadnienie pojawiło się w literaturze metaetycznej dzięki jednemu ustępowi z "A Treatise on Human Nature":


"W każdym systemie moralności, z którym dotychczas się zetknąłem, zawsze zauważałem, że dany autor kroczy przez pewien czas prostą drogą rozumowania i ustala istnienie Boga lub czyni spostrzeżenia dotyczące spraw ludzkich; i nagle ze zdziwieniem stwierdzam, iż zamiast zwykłych orzeczeń, jakie znajduje się w zdaniach, jest i nie jest, nie spotykam żadnego zdania, które by nie było powiązane z powinien albo nie powinien. (…) Ponieważ to powinien albo nie powinien jest wyrazem pewnej nowej relacji lub twierdzenia, trzeba zwrócić na to uwagę i to wyjaśnić; jednocześnie trzeba, żeby została wskazana racja tego, co wydaje się całkiem niezrozumiałe, mianowicie – jak ta nowa relacja może być wydedukowana z innych relacji, które są całkiem od niej różne."[1]


Passus ten został nazwany przez Maxa Blacka "Gilotyną Hume'a"[2]. Za sprawą pewnych podobieństw bywa on wiązany lub utożsamiany z koncepcją "błędu naturalistycznego" (wywodzącego się z filozofii G.E. Moore'a ) i które razem współcześnie wyrażane są poprzez tezę o rozdziale faktów i wartości (ang. the gap between facts and values).


Przypisy

  1. D. Hume, A Treatise of Human Nature, Oxford, Clarendon Press 1965 (reprint I wydania), s. 469
  2. M: Black, The Gap Between ‘Is’ and ‘Should’, The Philosophical Review, No. 73 (1964), s. 165-181.


Inne hasła zawierające informacje o "Gilotyna Hume'a":

Wystąpił problem z bazą danych. Spróbuj ponownie poprzez naciśnięcie przycisku "Odśwież".

Przepraszamy za powstały problem.