Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Wilanów

Wilanów

Herb Warszawy
Wilanów
dzielnica Warszawy
Herb
Herb Wilanowa

Statusdzielnica
Burmistrz Rafał Miastowski
Powierzchnia 36,73 km²
Ludność ( 2009 )
 - liczba ludności
 - gęstość

19 146
521 os./km²
Tablice rejestracyjne WW...F, WW...G, WW...H, WW...J, WW...W
Położenie na planie Warszawy
Położenie na planie Warszawy
Strona internetowa

Wilanów (łac. Villa Nova) – dzielnica Warszawy położona w południowej części miasta, wzdłuż zachodniego brzegu Wisły . Południowa granica Wilanowa stanowi granicę Warszawy. Do 1951 roku miejscowość była siedzibą wiejskiej gminy Wilanów . W latach 1994 - 2002 Wilanów był samodzielną gminą .

W Wilanowie stoi pałac zbudowany dla króla Jana III Sobieskiego .

Wilanów jest dzielnicą Warszawy o najmniejszej liczbie ludności i najmniejszej gęstości zaludnienia, jednak ten współczynnik ulega zmianie z powodu budowy nowych osiedli mieszkalnych w tej dzielnicy w szczególności Miasteczka Wilanów .

Wg danych GUS z dnia 31.12.2009 r. dzielnica ma powierzchnię 36,73 km² i liczy 19 146 mieszkańców.[1].

Spis treści

Informacje ogólne

Według Systemu MSI Wilanów dzieli się oficjalnie na:

  • Wilanów Wysoki
  • Wilanów Niski
  • Wilanów Królewski
  • Błonia Wilanowskie
  • Powsinek
  • Zawady
  • Kępa Zawadowska
  • Powsin

Tradycyjny podział Wilanowa różni się znacząco od podziału MSI:

W granicach obecnego rejonu Zawady znajdują się:

  • Nadwilanówka
  • Nadwiślanka
  • Zawady właściwe
  • Bartyki

Obszar Kępa Zawadowska został wyznaczony prawidłowo.

W granicach Powsina znalazły się:

  • Zamość
  • Latoszki
  • Lisy
  • Kępa Latoszkowa

W granicach nowo utworzonych Błoń Wilanowskich znajduje się:

W granicach nowo utworzonego rejonu Wilanów Królewski lokuje się:

Ponadto z Wilanowa wykrojono Wilanów Niski i Wilanów Wysoki

Wilanów graniczy:

Wilanów jest jedną z najstarszych osad w okolicach Warszawy. Do drugiej połowy XVII w. używano nazwy Milanów. Prawdopodobnie w XIII w. Milanów został nadany klasztorowi Benedyktynów w Płocku . W 1338 r. stał się własnością księcia czerskiego i sochaczewskiego Trojdena . Kolejni właściciele Milanowa to między innymi: Milanowscy, Leszczyńscy, Krzyccy. W 1677 r. dwór w Milanowie został odkupiony przez Jana III Sobieskiego (za pośrednictwem Marka Matczyńskiego), jako Villa Nova (Wilanów). W 1720 r. teren wraz z dworem kupiła Elżbieta Helena Sieniawska . W latach 1730 - 1733 Wilanów dzierżawił August II Mocny . Następnie dobra wilanowskie przechodziły przez ręce rodów Czartoryskich , Lubomirskich oraz Potockich . W 1892 r., zgodnie z testamentem Aleksandry z Potockich dobra zostały przekazane hrabiemu Branickiemu . W posiadaniu Branickich Wilanów pozostał do końca II wojny światowej . W 1945 r. cały zespół pałacowo-ogrodowy Wilanowa przeszedł na własność państwa , stając się oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie , który od 1995 r. jest samodzielną instytucją jako Muzeum Pałac w Wilanowie .

Nazwa

Pierwotnie nazwa brzmiała Milanowo lub Milanów. Pojawia się ona kilkukrotnie w średniowiecznych zapiskach jako: Mylynow ( 1350 ), Milonowo ( 1377 ), Milonów ( 1422 ), Milonowo ( 1426 ). Pochodzi ona od nazwy osobowej Milon lub Milan, wywodzącej się prawdopodobnie z imion złożonych typu Milosław, Milobrat.

Obecna forma powstała najprawdopodobniej poprzez nawiązanie do nazwy pałacu Villa Nova, po jego powstaniu w XVII wieku [2].

Pałac króla Jana III Sobieskiego

północne skrzydło pałacu

Pałac w Wilanowie to główny obiekt i centrum zabytkowego zespołu pałacowo-ogrodowego. Jest jednym z najcenniejszych zabytków polskiej kultury narodowej . Wilanów był ulubioną letnią siedzibą króla Jana III Sobieskiego.

W ciągu ponad 300 lat swojego istnienia pałac w Wilanowie przeżywał okresy upadku i świetności. Gromadzone w Pałacu zbiory artystyczne, dzieła wybitnych twórców polskich i zagranicznych świadczą o wysokim poziomie narodowego kolekcjonerstwa pomimo wielu strat w okresach wojennych.

Dzieje muzeum sięgają 1805 , kiedy to Stanisław Kostka Potocki (wybitny działacz Oświecenia ), udostępnił sale swej rezydencji wraz ze zbiorami polskiemu społeczeństwu. Za czasów hitlerowskiej okupacji w kordegardzie pałacowej siedzibę miał mały oddział armii niemieckiej .

W 1945 dawna rezydencja monarsza stała się własnością całego narodu. W latach 1954 - 1962 przeprowadzono remont generalny Pałacu i konserwację wielu bezcennych zabytków. Wnętrza pałacowe odzyskały wówczas swój pierwotny wygląd.

Zespół pałacowo-parkowy jest jednym z najpiękniejszych zabytków europejskiego baroku . Jest nie tylko bezcennym świadectwem dawnej świetności Rzeczypospolitej , ale również miejscem wydarzeń kulturalnych, koncertów i spotkań Warszawiaków szukających wytchnienia w ogrodach Wilanowa.

Historia Pałacu Wilanowskiego rozpoczęła się 23 kwietnia 1677 roku, kiedy to wioska zwana jeszcze Milanów stała się własnością Jana III Sobieskiego. Wkrótce nazwę zmieniono na Villa Nova, w nawiązaniu do tradycji antycznych, a potem spolszczono ją na Wilanów. Początkowo zbudowana w tym miejscu rezydencja była niewielka, gdyż Augustyn Wincenty Locci , nadworny architekt króla, otrzymał za zadanie wzniesienie jedynie parterowego dworu o układzie typowym dla zabudowy Rzeczypospolitej. Jednakże sukcesy militarne i wzrost znaczenia monarchy w następnych latach wpłynęły na znaczne poszerzenie pierwotnego projektu. Wielka rozbudowa prowadzona była w latach 1677 - 1696 . Po jej zakończeniu budowla połączyła w sobie elementy dworu szlacheckiego, włoskiej willi ogrodowej i francuskiego pałacu w stylu Ludwika XIV .

Po śmierci króla Pałac stał się własnością jego synów, natomiast w 1720 roku mocno podupadłą rezydencję nabyła jedna z najbogatszych kobiet w ówczesnej Polsce – Elżbieta Helena Sieniawska . Przez 9 kolejnych lat kontynuowała prace budowlane rozpoczęte przez Sobieskiego. Wtedy właśnie powstały boczne skrzydła, której to inwestycji król nie zdążył już zrealizować. Po śmierci Sieniawskiej właścicielką Wilanowa została jej córka Maria Zofia Denhoffowa , po mężu Czartoryska . W 1730 roku Pałac na trzy lata znalazł się w rękach króla Augusta II Mocnego , który dokonał w rezydencji wielu zmian, szczególnie jeżeli chodzi o wystrój wnętrz. W połowie XVIII wieku dobra wilanowskie odziedziczyła córka Czartoryskich, marszałkowa Izabela Lubomirska , za rządów której Wilanów znów zaczął błyszczeć dawnym blaskiem. W 69 lat później księżna marszałkowa przekazała Wilanów swojej córce i jej małżonkowi Stanisławowi Kostce Potockiemu. Dzięki jego staraniom w 1805 roku w Wilanowie otwarte zostało jedno z pierwszych muzeów w Polsce. Rodzina Potockich z Wilanowem związana była aż do 1892 roku, kiedy to ostatnia z rodu Aleksandra z Potockich Potocka – żona wnuka Stanisława Kostki, Augusta – zapisała włości swemu kuzynowi Ksaweremu Branickiemu . Ród Branickich zamieszkiwał w Wilanowie do 12 września 1944 r., kiedy to rodzina została ewakuowana przez wojska okupacyjne do Nieborowa , a stamtąd po wyzwoleniu wywieziona przez NKWD i internowana w ZSRR . W 1945 r. pałac został znacjonalizowany i stał się oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie . Pałac w Wilanowie należy do tych nielicznych zabytków w Warszawie, które w niezmienionej postaci przetrwały okres II wojny światowej .

Kultura

Głównym ośrodkiem i kreatorem życia kulturalnego Wilanowa jest Muzeum Pałac w Wilanowie oraz Muzeum Plakatu (mieszczący się w dawnej ujeżdżalni pałacowej Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie ). Do najbardziej znanych imprez należą: Letnie Koncerty Królewskie w Ogrodzie Różanym oraz Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej stwarzająca okazję do spotkań muzyków z całego świata.

Ważniejsze miejsca i zabytki

Kościół św. Anny w Wilanowie
Mauzoleum Potockich w Wilanowie

Rezerwaty przyrody

Zobacz też

Przypisy

  1. Stan i struktura ludności . „Rocznik Demograficzny 2009”, s. 88 (2009-11-09). ISSN 1505-6716 . 
  2. Kazimierz Rymut: Nazwy miast Polski. Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1987, s. 263. . 

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Wilanów":

Tomaszów Mazowiecki przełomie XIX i XX wieku przez Roberta Kleindiensta – właściciela fabryki włókienniczej "Wilanów".Fabrykancka willa – ul. Warszawska 10 – Zbudowana na początku XX wieku ...

Józef Beck ...

Wincenty Witos ...

Tramwaj ...

Wały Hetmańskie ...

Wawer ...

Agat sygnety , drobne przedmioty, nawet meble np. sekretarzyk króla Jana III wysadzany agatami ( Wilanów ).Dziś są chętnie stosowane w jubilerstwie – kaboszony , paciorki (kulki), płytki, w ...

Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej ŚliżewskiPrzygotowanie strojów: Izabella KarczmarczykSekretariat: Wanda Walaszczak Historia ZespołuZespół w strojach mieszczaństwa warszawskiego, Wilanów 2007Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej powstał jako pierwszy folklorystyczny zespół ...

Piaseczno ...

Giżycko się również jeziora:Duże Wilkasy,Małe Wilkasy, Boczne Niałk,Grajewko,Rudzkie,Upałckie,Kąpskie,FrydSkarż Wielki i MałyKruklin OsiedlaOs. ŚródmieścieOs. KajkiOs. MoniuszkiOs. WilanówOs. XXX-leciaOs. JagiełłyOs. Nad jezioremOs. Na skraju lasuOs. Zalesie Struktura powierzchniWedług danych ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wilanów":

117. Barokowa i sarmacka Rzeczpospolita (plansza 5) ...

120 Kultura baroku w Polsce (plansza 8) ...

120 Kultura baroku w Polsce (plansza 6) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie