Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Grindwal

Grindwal

Grindwal
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada ssaki żyworodne
Szczep łożyskowce
Rząd walenie
Podrząd zębowce
Rodzina delfinowate
Rodzaj Globicephala
Gatunek grindwal
Nazwa systematyczna
Globicephala melas[1]
(Traill, 1809)
Synonimy
  • Globicephala edwardii (Smith, 1834)[2]
  • Globicephala leucosagmaphora Raynor, 1939[2]
  • Globicephala melaena (Traill, 1809)[2][1]
  • Delphinus melas Traill, 1809[1]
Podgatunki [3]
  • G. m. edwardii (A. Smith, 1834)
  • G. m. melas (Traill, 1809)
Kategoria zagrożenia ( CzKGZ )[2]

brak danych
Zasięg występowania

Grindwal (Globicephala melas) – gatunek dużego walenia z rodziny delfinowatych (Delphinidae). Mimo iż jest obiektem corocznych polowań, wydaje się, że nie jest bezpośrednio zagrożony wyginięciem.

Spis treści

Morfologia

Jeden z największych przedstawicieli Delphinidae, niemal dorównujący rozmiarami orce (Orcinus orca) – samce osiągają długość 5,5–8,5 m i ważą 3–3,5 t, zaś samice odpowiednio 4–6 m i 1,8–2,5 t. Ubarwienie waha się od metalicznie szarego po czarne. Głowa krótka, z wyraźną poduszką tłuszczową i bardzo krótkim dziobem. Grindwale mają stosunkowo długie płetwy [4].

Etologia

Grindwale są zwierzętami towarzyskimi – często pływają w grupach składających się z setek osobników[4]. Są bardzo aktywne i energiczne i często wystawiają głowę ponad taflę wody oraz uderzają o nią ogonem. U młodych osobników powszechnym zachowaniem jest wyskakiwanie ponad powierzchnię wody, jednak zanika ono wraz z wiekiem. W poszukiwaniu niewielkich ryb lub kałamarnic , którymi się żywią, są w stanie przebywać pod wodą przez niemal dziesięć minut i nurkować na głębokość 600 m p.p.m. , jednak zwykle nie schodzą poniżej 60 m p.p.m. – latem i jesienią, podążając za zdobyczą, zapuszczają się na wody przybrzeżne i szelfy kontynentalne . Występują przeważnie w wodach o temperaturze od 0 do 25 °C[2].

Dwa grindwale

Taksonomia

Najbliższym krewnym grindwala jest zaliczany do tego samego rodzaju grindwal krótkopłetwy . Grindwal został opisany w 1809 przez Thomasa Stewarta Trailla jako Delfinus melas. W 1828 nazwany został rodzaj Globicephala. Grindwal został włączony do tego rodzaju jako Globicephala melaena, jednak zgodnie z zasadą pierwszeństwa w taksonomii przemianowano go na Globicephala melas. Grindwal jest powszechnie traktowany jako jeden gatunek, chociaż istnieją dowody, iż takson ten może składać się z co najmniej dwóch gatunków[2].

Grindwal a człowiek

Na Wyspach Owczych kultywowana wciąż jest tradycja corocznych polowań na grindwale. Najintensywniejsze odbywają się latem, gdy walenie najliczniej pojawiają się w pobliżu brzegu. Myśliwi okrążają zwierzę, ranią dzidami i harpunami i naganiają w stronę brzegu, gdzie jest ono zabijane. Silne więzi społeczne sprawiają, że inni członkowie stada nie opuszczają rannego grindwala, lecz płyną za nim i często również giną. Corocznie zabijanych jest w ten sposób 400–1000 grindwali. Obecnie polowania te nie mają uzasadnienia ekonomicznego, są jedynie elementem tradycji[4].

Ogólna liczebność grindwali jest oceniana na około 230 000 osobników, tendencja rozwojowa ich populacji nie jest jednak znana[2].

Plik audio

Problem z odtwarzaniem pliku? Zobacz .

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Globicephala melas w: Integrated Taxonomic Information System ( ang. )
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 Globicephala melas . Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) ( ang. )
  3. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Globicephala melas. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. ( ang. ) [dostęp 8 stycznia 2009]
  4. 4,0 4,1 4,2 Delfiny. „Świat dzikich zwierząt”. 3 (1998). Vincente Vescovi (red.). 


Inne hasła zawierające informacje o "Grindwal":

Wielorybnictwo ...

Grindwal Grindwal Systematyka Domena eukarionty Królestwo zwierzęta Typ strunowce Podtyp kręgowce Gromada ssaki Podgromada ssaki żyworodne Szczep łożyskowce Rząd walenie Podrząd zębowce Rodzina delfinowate Rodzaj Globicephala Gatunek Grindwal Nazwa systematyczna Globicephala melas(Traill, 1809) Synonimy Globicephala edwardii (Smith, 1834)Globicephala leucosagmaphora Raynor, 1939Globicephala melaena ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Grindwal":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie