Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Grzegorz IX

Grzegorz IX

Grzegorz IX
Gregorius Nonus
Ugolino Conti di Segni
Papież
Grzegorz IX
Herb Grzegorz IX
Data i miejsce urodzenia1160 - 1170
Anagni
Data i miejsce śmierci 22 sierpnia 1241
Rzym
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Kreacja kardynalska grudzień 1198
Pontyfikat 19 marca 1227

Grzegorz IX, (właściwie Ugolino di Conti di Segni), (ur. ok. 1160/70[1] w Anagni – zm. 22 sierpnia 1241 w Rzymie ) - papież w okresie od 1227 do 1241.

Następca Honoriusza III , całkowicie odziedziczył tradycje jakie pozostawili po sobie Grzegorz VII i jego wuj Innocenty III . W pełni kontynuował ich politykę papieskiej przewagi. Przypominał wuja jeśli chodzi o biegłą znajomość prawa, sprawność w prowadzeniu dyplomacji i bezkompromisowość.

Spis treści

Wczesne życie

Studiował w Paryżu i Bolonii. W grudniu 1198 został kardynałem -diakonem S. Eustachio, a w maju 1206 kardynałem-biskupem Ostia e Velletri . W 1217 został protektorem zakonu franciszkanów w Kurii Rzymskiej a w 1221 Dziekanem Św. Kolegium Kardynałów. W latach 1207-09 był legatem papieskim w Niemczech i Francji, a 1217-19 i 1221 w północnych Włoszech.

Pontyfikat

Wybrano go na papieża w dniu 19 marca 1227.

Jako papież był zdecydowanym zwolennikiem wypraw krzyżowych . Prowadził walkę z cesarzem Fryderykiem II , którego w 1227 ekskomunikował za zwłokę w podjęciu ślubowanej krucjaty . W czasie wyprawy Fryderyka do Palestyny ( 1228 - 29 ) Grzegorz zajął część Królestwa Sycylii i Neapolu, jednak wracający z wyprawy cesarz rozbił wojska papieskie. Te niepowodzenia skłoniły Grzegorza do zawarcia pokoju w San Germano ( 23 lipca 1230 i zdjęcia ekskomuniki z cesarza. Gdy Fryderyk II po zwycięskiej kampanii w Lombardii ( 1236 -37) usiłował narzucić swe zwierzchnictwo Państwu Kościelnemu , Grzegorz sprzymierzył się z miastami włoskimi i wznowił wojnę z Fryderykiem. Najazd Fryderyka II na Sardynię, lenno papieskie, spowodował odnowienie ekskomuniki ( 1239 ) i nową wojnę. Zwołał na 1241 sobór , który miał potępić cesarza, Fryderyk nie dopuścił jednak do Rzymu delegatów zmierzających na sobór. W chwili, gdy wojska cesarskie stanęły u bram Rzymu, Grzegorz IX zakończył życie.

Bliski przyjaciel św. Franciszka z Asyżu i protektor franciszkanów oraz dominikanów , w 1228 kanonizował Franciszka, a w 1234 Dominika Guzmana . Ustalił reguły dla żeńskiej gałęzi zakonu franciszkanów - klarysek . W 1230 polecił skompilować Dekrety , zbiór prawa kanonicznego oparty na decyzjach soborowych i listach papieskich, promulgowany w 1234, pozostał do 1918 roku najważniejszym źródłem katolickiego prawa kościelnego. Popierał misje franciszkanów i dominikanów we wschodniej Europie oraz działalność zakonu krzyżackiego (w 1234 zatwierdził na ich rzecz nadania Konrada mazowieckiego ). Był także autorem dzieł teologicznych.

Bezkompromisowo walczył z heretykami. W bulli Excomunicamus et anathematisamus z lutego 1231 roku zatwierdził zwyczaj stosowania kary śmierci w stosunku do "doskonałych", czyli przywódców katarskich. Kilka miesięcy później wprowadził oficjalnie urząd "inkwizytorów heretyckiej przewrotności" (inquisitores haereticae pravitatis), formalnie dając początek papieskiej inkwizycji. Z jego dekretów i bulli wynika, że jednym z celów powołania inkwizycji, oprócz skutecznego zwalczania herezji, było także niedopuszczenie do karania za nią osób niewinnych[2].

W 1239 roku potępił "księgi Talmudu jako zawierające wszelkiego rodzaju obelgi i bluźnierstwa przeciwko nauce chrześcijańskiej". Nakazał spalić owe księgi, by nie "roiło się od wielu strasznych herezji".

19 marca 1238 roku wydał bullę , w której książę szczeciński Bogusław I jest tytułowany księciem Kaszub (bulla potwierdzała nadanie przez księcia Bogusława posiadłości koło Stargardu Szczecińskiego na rzecz zakonu joannitów ). Jest to pierwsza w historii wzmianka o Kaszubach .

Kardynałowie mianowani przez Grzegorza IX

Przypisy

  1. Starsze opracowania (np. The Catholic Encyclopedia z 1913 roku) podają, że Grzegorz IX urodził się około roku 1145, a więc w chwili wyboru miał już ponad 80 lat, a umierając zbliżał się do setki, jednak w świetle nowszych badań datę jego urodzin przesuwa się w okolice roku 1170 (Maleczek, s. 128 przyp. 19). Kazimierz Dopierała podaje datę pośrednią: ok. 1155.
  2. Np. w 1239 pozbawił urzędu północnofrancuskiego inkwizytora Roberta le Bourge, oskarżonego o nadużycia.

Linki zewnętrzne i bibliografia


Poprzednik
Guido Papareschi
Lista dziekanów Kolegium Kardynalskiego
12211227
Następca
Pelagio Galvani
Poprzednik
Honoriusz III
Papież
Następca
Celestyn IV


Inne hasła zawierające informacje o "Grzegorz IX":

Wszystkich Świętych ...

Sztuka ...

1408 ...

1411 ...

Stanisław Hozjusz ...

Romeo i Julia (film 1996) ...

Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych ...

Teatr Nasz ...

Wołowa Góra ...

Czoło (Karkonosze) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Grzegorz IX":

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

014. Nowe państwa Europy Zachodniej (plansza 14) ...

014. Nowe państwa Europy Zachodniej (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie