Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Grzegorz XVI

Grzegorz XVI

Grzegorz XVI
Gregorius Sextus Decimus
Bartolomeo Alberto Cappellari
Papież
Grzegorz XVI
Herb Grzegorz XVI
Data i miejsce urodzenia 18 września 1765
Belluno
Data i miejsce śmierci 1 czerwca 1846
Rzym
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Prezbiterat 1787
Sakra biskupia 6 lutego 1831
Kreacja kardynalska 21 marca 1825 (in pectore); 13 marca 1826 (kreacja)
przez Leona XII
Pontyfikat 2 lutego 1831
Grzegorz XVI na Wikiźródłach

Grzegorz XVI, Bartolomeo Alberto Cappellari (ur. 18 września 1765 w Belluno , zm. 1 czerwca 1846 w Rzymie ) – papież Kościoła katolickiego .

Spis treści

Życiorys

Urodził się w Belluno koło Wenecji , w rodzinie szlacheckiej. Jego ojciec był prawnikiem.

W 1783 wstąpił do zakonu kamedułów w klasztorze S. Michele w Murano i przybrał Mauro jako imię zakonne. W 1786 złożył śluby zakonne, w 1787 przyjął święcenia kapłańskie. W 1805 objął opactwo klasztoru S. Gregorio na Monte Celio w Rzymie, zaś w 1807 został wikariuszem generalnym zakonu kamedułów. W 1823 został generałem zakonu , a w 1825 wyniesiony został do godności kardynalskiej in pectore (ogłoszone to zostało rok później).

Papiestwo

Po śmierci Piusa VIII konklawe po pięćdziesięciu dniach obrad 2 lutego 1831 wybrało go na papieża, przyjął wówczas imię Grzegorza XVI. Ponieważ w chwili wyboru nie był biskupem, został jednocześnie konsekrowany i intronizowany.

Jako papież głosił tezę o absolutnej wyższości władzy kościelnej nad świecką; występował przeciwko rozdzielaniu Kościoła od państwa.

W czasie trwania pontyfikatu Grzegorza XVI państwa południowoamerykańskie uzyskiwały niepodległość. Papież stanął na stanowisku, iż w sprawach kościelnych Stolica Apostolska będzie prowadziła negocjacje z rządem, który faktycznie sprawuje władzę. W brewe In supremo z 3 grudnia 1839 papież Grzegorz XVI potępił niewolnictwo i sprzedaż niewolników jako niegodne chrześcijan. Uznał w nim także polskie powstanie z 1830 przeciwko carowi Rosji jako część rewolucji europejskiej mającej na celu obalenie legalnej władzy. W swojej encyklice Cum primum ogłoszonej 9 czerwca 1832 napomniał polskich biskupów oraz duchowieństwo, aby podporządkowali się władzy zaborców oraz aby zachęcali do tego lud. Potępił powstanie listopadowe, nazywając powstańców: "podłymi buntownikami", którzy powstali przeciw władzy monarchy, tj cara. Tego to papieża ma na myśli Juliusz Słowacki w " Kordianie ". "Papież: Witam potomka Sobieskich. Wyciąga nogę - Kordian przyklęka i całuje." I dalej: Niech Polaki modlą się, czczą cara i wierzą ... Kordian, Akt II, Wędrowiec.

Występował ostro przeciw liberalnemu nurtowi w katolicyzmie ; w 1832 potępił francuskie czasopismo "L'Avenir" wydawane przez hr. Ch. de Montalemberta, H. Lacordaire'a i księdza F. R. Lamennais . Konserwatyzm Grzegorza był tak duży, że nie zgadzał się on na wprowadzenie w Państwie Kościelnym kolei żelaznej i gazowego oświetlenia ulic (uważał, że "drogi żelazne [są] drogami do piekła") [1].

Starał się utrzymać tradycję dworu papieskiego jako mecenasa sztuki. Powiększył i wzbogacił Muzeum Watykańskie oraz ukończył budowę pinakoteki . Utworzył także muzeum etruskie i egipskie w Watykanie oraz muzeum chrześcijaństwa na Lateranie .

Grzegorz XVI zmarł w Rzymie i został pochowany w bazylice św. Piotra .

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Pollard, John. 2005. Money and the Rise of the Modern Papacy. . s. 29. i www.racjonalista.pl/pdf.php/s,1933


Poprzednik
Pius VIII
Papież
1831-1846
Następca
Pius IX


Inne hasła zawierające informacje o "Grzegorz XVI":

Wszystkich Świętych ...

Dzień Zmarłych ...

Brescia ...

Tiumeń ...

Odense ...

Linz ...

Sztuka ...

Brno ...

1484 ...

Ratusz w Kownie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Grzegorz XVI":

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

117 Gospodarka folwarczno-pańszczyźniana (plansza 12) ...

106 Walka o hegemonię w Europie w XVI w. (plansza 17) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie