Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Gujana

Gujana

Co-operative Republic of Guyana
Kooperacyjna Republika Gujany
Flaga Gujany
Flaga Gujany Godło Gujany
Dewiza : One People, One Nation, One Destiny
Hymn : Dear Land of Guyana, of Rivers and Palms
(Drogi kraj Gujany, rzek i nizin)
Położenie Gujany
Język urzędowy angielski
Stolica Georgetown
Ustrój polityczny republika
Głowa państwa prezydent Bharrat Jagdeo
Szef rządu premier Samuel Hinds
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe
81. na świecie
214 970 km²
8,4%
Liczba ludności  ( VII 2007 )
 • całkowita 
 •  gęstość zaludnienia
161. na świecie
769 095
3,6 osób/km²
Jednostka monetarna dolar gujański (GYD)
Niepodległość od Wielkiej Brytanii
26 maja 1966
Strefa czasowa UTC -4
Kod ISO 3166 GY/GUY/328
Domena internetowa .gy
Kod samochodowy GUY
Kod telefoniczny +592
Mapa Gujany

Gujana (Guyana) Kooperacyjna Republika Gujany (Co-operative Republic of Guyana) – państwo w Ameryce Południowej , nad Oceanem Atlantyckim , graniczace na północnym zachodzie z Wenezuelą (743 km), na południowym zachodzie i południu z Brazylią (1.119 km), a na wschodzie z Surinamem (600 km). Kształt granicy Gujany z Wenezuelą i Surinamem jest podważany przez obydwa te państwa.

Spis treści

Geografia

W Gujanie można wyróżnić 3 regiony geograficzne różniące się ukształtowaniem terenu. Najwyższa część kraju leży na obszarze Wyżyny Gujańskiej porozcinanej na osobne masywy wieloma dolinami rzek. W jednym z łańcuchów górskich, na połączeniu granic z Wenezuelą i Brazylią , znajduje się najwyższy szczyt kraju Roraima (2810 m n.p.m. ).

Wyżyna obniżając się w kierunku oceanu tworzy równinne i pagórkowate tereny porośnięte lasami równikowymi , a wzdłuż rzek, galeriowymi . Lasy zajmują powierzchnię około 80% kraju. Dobrze rozwinięta sieć rzek, z których największa to Essequibo , tworzy na tym obszarze, jak również na wyżynach, liczne wodospady.

Nad oceanem rozciąga się pas płaskich, błotnistych nizin , sięgających od 8 do 65 km w głąb lądu. Wybrzeże porastają lasy namorzynowe . Część terenów stanowią depresje zabezpieczone systemem kanałów i tam.

Gujanę charakteryzuje klimat równikowy z wysoką temperaturą powietrza przez cały rok. Temperatura na wybrzeżu waha się od 20 do 26,8 °C, a w głębi kraju od 18 do 39 °C. Klimat wybrzeża łagodzony jest przez północnowschodnie wiatry.
Opady występują sezonowo w okresie maj-czerwiec oraz grudzień-styczeń. Średnia roczna suma opadów waha się od 1200 mm na wyżynie do 3000 mm na wybrzeżu.

Wody

Sieć rzeczna

Sieć rzeczna Gujany jest gęsta i dobrze rozwinięta. Najdłuższa rzeka Gujany to Essequibo (ok. 1000 km), uchodząca szeroką deltą do Oceanu Atlantyckiego . Na jej lewych dopływach znajdują się liczne wodospady, z których najwyższy jest Kaieteur na rzece Potaro (225 m). Do większych rzek Gujany należą również: Mazaruni, Cuyuni , Berbice oraz Courantyne .

Gleby

W strefie wilgotnych lasów równikowych rozwinęły się gleby czerwonożółte (ferralsole) o bardzo niskiej zawartości próchnicy. Na sawannach wykształciły się czerwone gleby ferralitowe, a wzdłuż dolin dużych rzek - gleby aluwialne (fluwisole).

Historia

Wybrzeża Ameryki Południowej współczesnej Gujany Europejczycy odkryli i zaczęli eksplorować na początku XVI wieku . Zamieszkiwali tu wówczas Indianie południowoamerykańscy z plemion Arawaków . Utworzenie kolonii brytyjskiej - Gujany Brytyjskiej datuje się na 1831 ; graniczyła z Gujaną Holenderską (dziś Surinam), a nieco dalej na południowy wschód znajdowała kolonia francuska - Gujana Francuska , do dziś pozostająca terytorium zależnym tej europejskiej metropolii. Brytyjczycy przyznali niepodległość Gujanie w 1966 , a cztery lata później stała się ona republiką .

Ustrój polityczny

Gujana Brytyjska, 1896; zaznaczone obszary sporne z Wenezuelą

Suwerenna republika w ramach Wspólnoty Narodów . Zgodnie z konstytucją z 6 października 1980 (znowelizowaną w 2003 ) głową państwa jest prezydent desygnowany przez zwycięską partię w wyborach parlamentarnych. Kandydaci na prezydenta muszą zostać zaprezentowani przed wyborami przez każdą ze startujących partii. Prezydent mianuje premiera, który jest zarazem I wiceprezydentem.

W jednoizbowym Zgromadzeniu Narodowym zasiada 65 deputowanych, z których 40 jest wybieranych w systemie proporcjonalnym na poziomie krajowym, a 25 na poziomie regionów tzn. każdy z regionów wybiera przydzieloną mu ilość miejsc w parlamencie. Kadencja zgromadzenia trwa 5 lat.

Gujana jest podzielona na 10 ponumerowanych regionów:

 • 1. Barima/Waini (2 miejsca w parlamencie)
 • 2. Pomeroon/Supenaam (2 miejsca)
 • 3. Essequibo Islands/West Demerara (3 miejsca)
 • 4. Demerara/Mahaica (7 miejsc)
 • 5. Mahaica/Berbice (2 miejsca)
 • 6. East Berbice/Corentyne (3 miejsca)
 • 7. Cuyuni/Mazaruni (2 miejsca)
 • 8. Potaro/Runi (1 miejsce)
 • 9. Upper Takatu/Upper Esseqiubo (1 miejsce)
 • 10.Upper Demerara/Berbice (2 miejsca)

Każdy z regionów jest administrowany przez Regionalną Radę Demokratyczną z prezesem na czele. Dodatkowo na lokalnym szczeblu działają Sąsiedzkie Rady Demokratyczne.

Kultura

Święta państwowe
DataPolska nazwaOryginalna nazwa
1 stycznia Nowy RokNew Year’s Day
ruchomeEid-ul AdhaEid-ul Adha
23 lutego Dzień RepublikiRepublic Day
ruchomeWielki Piątek
Poniedziałek Wielkanocny
Good Friday,
Easter Monday
ruchomeŚwięto WiosnyPhagwah (Holi)
1 maja Święto PracyLabour Day/May Day
ruchomeUrodziny ProrokaYouman Nabi
1 poniedziałek lipcaŚwięto CaricomCaricom Day
1 sierpnia Dzień WyzwoleniaEmancipation Day
ruchomeŚwięto ŚwiatłaDiwali
25 grudnia Boże NarodzenieChristmas
26 grudnia 2.dzień Bożego NarodzeniaBoxing Day

Religia

[1]

Gospodarka

Na terytorium Gujany znajdują się cenne surowce mineralne. Najważniejszym surowcem są boksyty . Ich eksploatację podjęto w roku 1916 w kopalni w Mackenzie (Linden), a następnie w Ituni i Kwakwani w północno-wschodniej części kraju. Wydobycie boksytów obrazuje najlepiej stan gospodarki: 1950 rok-1,7 mln ton, 1960 - 3,4 mln, 1970 - 1,4 mln i w 1993 r. zwyżka - 2,5 mln ton.

W porównaniu z boksytami wydobycie innych surowców ma znaczenie drugorzędne. W północno-zachodniej części kraju, w okolicy Mattews Ridgs, wydobywa się rudę manganu , a poza tym uzyskuje się złoto (80 tys. uncji w 1992 r.) i diamenty (7 tys. karatów w 1990 r.).

Przypisy

 1. [1] Dane statystyczne zaczerpnięto z książki Patricka Johnstona i Jasona Mandryka pt. "Operation World", oraz z innych źródeł.


Inne hasła zawierające informacje o "Gujana":

Wodospad ...

Tablica rejestracyjna wcześniej SF) Francja (F) GGabon (GAB)Gambia (WAG)Ghana (GH)Gibraltar (GBZ)Górski Karabach Grecja (GR) Grenada (WG)Grenlandia (DK) Gruzja (GE) Gujana (GUY)Gujana FrancuskaGuamGwadelupa (GP)Gwatemala (GCA)Gwinea (RG)Gwinea Bissau (GNB)Gwinea Równikowa (GQ) HHaiti (HT)Hiszpania ...

1975 At The Opera . 22 listopada – Jan Karol został królem Hiszpanii . 25 listopada holenderska kolonia Gujana Holenderska otrzymała niepodległość jako Surinam . Portugalia : nieudany komunistyczny zamach stanu. 28 listopada – ...

1946 Wietnamu za państwo wolne. 14 marca – została uchwalona konstytucja Albanii . 19 marca – Gujana Francuska , Gwadelupa , Martynika i Reunion otrzymały status departamentów zamorskich Francji . 22 marca ...

1966 ...

1978 ...

Przywódcy polityczni i religijni na świecie ...

Charles de Gaulle Były to: Chandernagor, Nowe Hebrydy , Nowa Kaledonia , Francuska Afryka Równikowa , Kamerun i Gujana Francuska . W sierpniu de Gaulle chciał przejąć Dakar ale wobec oporu ...

Państwa świata według kontynentów ...

Kampania francuska 1940 za walką opowiedziała się również część kolonii francuskich ( Francuska Afryka Równikowa , Kamerun , Gujana Francuska ). Uratowani w trakcie ewakuacji z Dunkierki żołnierze francuscy zostali w ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Gujana":

117. Leśnictwo (plansza 3) ...

120. Zasoby naturalne. Górnictwo i kopalnictwo (plansza 13) Turcja, Chiny, Indie, Australia, RPA, Gabon boksyty: Rosja, Chiny, Australia, Burkina Faso, Brazylia, Gujana Francuska, Surinam, Wenezuela, Haiti ...

123. Usługi i ich rola w gospodarce światowej (plansza 4) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie