Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną. Hades
Hades - bóg świata podziemnego w mitologii greckiej, a także nazwa świata podziemnego, krainy umarłych. Bywa nazywany także Plutonem (od słowa plutos – bogactwo)- bogiem bogactwa wyłaniającego się z podziemi. Inne nazwy tego boga to (według Zygmunta Kubiaka) Aides, Aidoneus, Dis, Orkus.
Hades to najstarszy syn Kronosa i jego małżonki Rei, brat Demeter, Hestii i Hery, a także Posejdona i Zeusa. Z dwoma ostatnimi tworzył boską męską triadę. Po zwycięstwie nad tytanami, przez losowanie trzej bracia podzielili się wszechświatem: Zeusowi przypadły Niebiosa, Posejdonowi Morza, a Hadesowi – Podziemie. Hades władał królestwem mrocznym, milczącym i nieruchomym. W darze od cyklopów otrzymał Hades przyłbicę, psią czapę, która sprawiała, że stawał się niewidzialny, dlatego przypisywano mu również moc czynienia niewidzialnymi ludzi, którzy po śmierci błąkali się po ziemi. często ukazuje się Hadesa wraz z trzygłowym psem, Cerberem.
Małżonką Hadesa była Persefona, bogini świata podziemnego. W Odysei mówi się o niej jako o dobrej pani, wszak była córką Demeter, Korą, porwaną za młodu przez Hadesa.
Hades to obraz wyobrażeń starożytnych na temat życia po śmierci. Miejsce to miało składać się z trzech części :
- mrocznego i strasznego Tartaru, do którego bogowie zwycięscy strącili bogów pokonanych; - Pól Elizejskich, zwanych Wyspami Błogosławionymi, miejsce przejścia dla dusz uprzywilejowanych, które są tam przenoszone wprost z życia; położone na krańcach ziemi, gdzie na ukwieconych łąkach, pod wonnymi drzewami dusze herosów i wybrańców bogów wiodły drugie życie
- Erebu, które, można przypuszczać, jest odpowiednikiem chrześcijańskiego czyśćca.
Do Hadesu wiedzie droga morska, rzeką Styks, która jest jedna z trzech rzek opływających Hades. Styks oznacza dosłownie przeraźliwa, jest jednocześnie imieniem straszliwej bogini. Przez rzekę przewozi wędrowców Charon, starzec, dla którego Grecy wkładali w usta zmarłego monetę, zapłatę za żeglugę w jego łodzi.
Rys. Hades porywający Persefonę, rzeźba Giana Lorenza Bernininiego, Borghese Gallery, Rzym
Bibliografia:
Kubiak Zygmunt, Mitologia Greków i Rzymian, Świat Książki, Warszawa 1997.
Mity świata, (w oryginale L’ atlas de la mythologie), Horyzont 2002.
Parandowski Jan, Mitologia, Wydawnictwo Puls, Londyn 1992
Inne hasła zawierające informacje o "Hades":
Marek Nowakowski
- Czytelnik, 1967Grecki bożek - Alfa, 1993Grisza, ja tiebie skażu (1986), SAWW, 1990Hades - UMCS, 1998Homo Polonicus - wydawnictwo Pomost, 1992Honolulu - Iskry, 1994Karnawał ...
Zeus
...
Orfeusz
...
Tartar
...
Ereb
...
Tytani
...
Okeanos
...
Helios (mitologia)
...
Tytanomachia
...
Hermes
...
Inne lekcje zawierające informacje o "Hades":
008a. Grecja (plansza 10)
...
Bogowie olimpijscy (plansza 10)
e height=380 width=770 >
HADES
Hades był bogiem świata podziemnego i umarłych. Nazywany był także Plutonem i ...
008a. Grecja (plansza 12)
...
|