Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Harvard University

Uniwersytet Harvarda (Harvard University) - powstał w 8 września 1636 roku jako Harvard College w Newtown (wówczas w Kolonii Zatoki Massachusetts, obecnie Cambridge) koło Bostonu jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej. Nazwę otrzymała od duchownego purytańskiego, wielebnego Johna Harvarda, który był pierwszym darczyńcą uczelni, wówczas będącej college`em. Harvard łożył na utrzymywanie szkoły, od momentu jej powstania do swojej śmierci a w testamencie zapisał jej swoją bibliotekę i połowę majątku.

Imię Harvarda szkoła przyjęła w dniu 13 marca 1639 roku. Pierwsze stypendia dla studentów tej uczelni ufundowała w 1643 roku Ann Radcliffe. Studenci wielokrotnie protestowali przeciwko złemu żywieniu, np. w 1766 doszło do "Buntu maślanego", w latach 1807-1808 "Buntu zepsutej kapusty" .

W 1771 roku mury Harvardu opuściło 63 absolwentów.

Mianem uniwersytetu (zamiast funkcjonującej do tej pory nazwy college) posłużyła się po raz pierwszy Konstytucja Massachusetts z 1780 roku.

Na początku XIX wieku szkołę zreformowano, głównie za sprawą George`a Ticknora. Gdy w 1823 roku na uczelni doszło do zamieszek, wydalono 43 z 70 studentów. Ticknor, przeciwnik 20-tygodniowych wakacji letnich, zmusił studentów do uczestniczenia w kursach wbrew ich zainteresowaniom.

Najważniejszym wydarzeniem w dziejach Harvardu w drugiej połowie XIX wieku były zmiany wprowadzone przez Charlesa Williama Eliota, prezydenta w latach 1869-1909. Zmusił profesorów do prowadzenia badań. Doprowadził też do zmian w programie nauczania, łącząc teoretyczną wiedzę z praktyką.

Obecnie na uniwersytecie studiuje około 20 tysięcy osób.


Inne hasła zawierające informacje o "Harvard University":

Oddychanie komórkowe ...

Wiktor Sukiennicki ...

Albumina ...

Pogrom w Kownie Gilbert; textual and historical notes by Dina Porat; translated by Jerzy Michalowicz, Harvard University Press, Cambridge, Ma., 1990, Witold Mędykowski, ‘Pogromy 1941 roku na ...

Wittenberga ...

Maine ...

Samuel Pepys ...

Związek organiczny ...

David Garrick ...

Wyprawy krzyżowe ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Harvard University":

040. G.E. Moore i filozofia analityczna (plansza 12) ...

Past Continuous (plansza 8) ...

Drugi okres warunkowy - the second conditional (plansza 9) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie